Raport: Wielka płyta jest bezpieczna!

Budynki z wielkiej płyty są bezpieczne i trwałe. Tak wynika z raportu sporządzonego na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Badania trwały ponad dwa lata. Sprawdzono ponad 300 budynków wybudowanych różnymi technikami wielkopłytowymi.

Jak mówi wiceszef resortu Artur Soboń, wyniki badań są jednoznacznie pozytywne. Zapewnił, że nie stwierdzono żadnych wad strukturalnych, a konstrukcja budynków jest stabilna. To oznacza, że mieszkańcy takich bloków nie mają się czego obawiać - stwierdził wiceminister.

W Polsce wybudowano około 60 tysięcy budynków z wielkiej płyty. Większość z nich, bo 50 tysięcy ma ściany łączone, wielowarstwowe. Artur Soboń podkreślił, że łączenia tych ścian są najsłabszym ogniwem konstrukcji.

Dlatego autorzy raportu zalecają ich wzmocnienie po to, by mogły być bezpiecznie eksploatowane przez następne pokolenia. Soboń zaznaczył, że takie prace mogłyby się odbywać w trakcie termomodernizacji budynków.

Reklama

Badania prowadził Instytut Techniki Budowlanej. Jego dyrektor Robert Geryło powiedział, że nieprawdziwe są twierdzenia o ograniczonej do 50 lat żywotności bloków z wielkiej płyty. Zapewnił, że przy odpowiedniej konserwacji mogą one służyć o wiele dłużej.

Urzędnicy zapewniają, że zarządcy budynków, w których trzeba wzmocnić łączenia płyt, mogą liczyć na finansowe wsparcie resortu. W przypadku prowadzenia takich prac, zostanie wypłacona tak zwana premia termomodernizacyjna w wysokości 50 procent kosztów.

Zdaniem ekspertów, obecnie w Polsce mamy ponad 4 mln mieszkań w budynkach z wielkiej płyty.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: bezpiecznie | wielka płyta | Budownictwa i Gospodarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »