Remont mieszkania: Gdzie szukać fachowców?

Planujesz remont? Połowa jego sukcesu to rzetelni fachowcy, którzy dadzą gwarancję wysokiej jakości usługi. Jak znaleźć takich ekspertów?

Etap przygotowań

Remont każdego mieszkania powinien być dobrze przemyślany i zaplanowany. Na wstępie ustalmy zakres prac do wykonania, a także wybierzmy najkorzystniejsze rozwiązania. Im lepiej będziemy przygotowani, tym mniej problemów napotkamy. Poszukajmy inspiracji aranżacyjnych oraz zapoznajmy się z cenami niezbędnych materiałów. Określmy też optymalny czas rozpoczęcia prac remontowych.

Prace warto zaplanować przynajmniej kilka tygodni wcześniej. Dzięki temu zyskamy czas na zakup materiałów i odnalezienie odpowiednich fachowców. Niektóre firmy remontowe wykonują wiele zleceń, a na ich usługę trzeba czekać nawet kilka miesięcy. Weźmy to pod uwagę podczas planowania całego przedsięwzięcia.

Reklama

Dobrze będzie też wykonać wstępny kosztorys inwestycyjny. Dzięki temu będziemy w stanie określić przybliżony koszt remontu, poznamy średnie stawki wykonawców i porównamy ceny różnych technologii. Kosztorys remontowy możemy sporządzić za darmo na stronie Kalkulatory Budowlane. Na portalu odnajdziemy aktualne stawki robocizny i koszty zakupu materiałów. Wyliczenia są bardzo proste, a wygenerowanie kosztorysu nie będzie czasochłonne.

Rozpoczynamy poszukiwania

Ustaliliśmy już skalę prac remontowych oraz orientacyjny kosztorys inwestycyjny. Zatem następnym krokiem będzie rozpoczęcie poszukiwań odpowiedniej ekipy remontowej. Najprostszym sposobem na znalezienie sprawdzonego fachowca jest zasięgnięcie opinii znajomych i rodziny. Być może ktoś z naszych bliskich przeprowadzał niedawno modernizację swojego mieszkania i będzie w stanie polecić sprawdzonego fachowca. Zatrudnienie ekipy z polecenia będzie dla inwestora najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Polecane firmy remontowe z reguły dbają o swoją renomę i dokładają wszelkich starań, by zaspokoić oczekiwania zleceniodawcy. Jednak w każdym przypadku warto zachować czujność, sprawdzić oferty konkurencyjnych wykonawców, a jednocześnie zapoznać się z kwalifikacjami każdej ekipy remontowej.

Szukamy przez internet

Internet stał się nieocenionym źródłem informacji. To także baza wiedzy o lokalnych firmach remontowych. Poszukiwania fachowca dobrze będzie rozpocząć od odwiedzenia branżowych portali internetowych. Znajdziemy tam wyceny poszczególnych usług i zapoznamy się ze specyfiką prac remontowych. Niektóre strony internetowe umożliwiają nam kontakt z lokalnymi firmami remontowymi.

Dobrym pomysłem będzie też zasięgnięcie dodatkowych opinii na temat firmy remontowej czy konkretnego wykonawcy. Sprawdźmy dane rejestrowe, odwiedźmy stronę internetową firmy i zapoznajmy się z opiniami poprzednich klientów. Opinie najłatwiej będzie znaleźć na lokalnych forach internetowych.

Zachowajmy przy tym czujność, bowiem fora są też źródłem niesprawdzonych informacji. Dlatego dobrze będzie też porozmawiać z samym usługodawcą i osobiście ocenić jego kompetencje. Zapytajmy go o staż pracy, doświadczenie pracowników oraz zakres oferowanych usług remontowych. Często okazuje się, że fachowiec od wszystkiego nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zbyt szeroki zakres usług remontowych może świadczyć o niewielkiej kompetencji. Dlatego znacznie lepszym pomysłem będzie zatrudnienie fachowców specjalizujących się w jednej dziedzinie.

Bezpieczne finansowanie remontu

Kwestia wynagrodzenia powinna być jasno ustalona z wykonawcami. Określmy wysokość zaliczki i kwestie finansowania każdego etapu prac remontowych. Dobrze będzie też ustalić zasady zakupu materiałów. Większe firmy remontowe z reguły dysponują rabatami i są w stanie kupić materiały po okazyjnych cenach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by za kupno odpowiadał wyłącznie inwestor.

Kolejną istotną kwestią jest termin przekazania wynagrodzenia. Niektórzy fachowcy oczekują wynagrodzenia dopiero po wykonaniu wszystkich prac. Dla inwestora jest to korzystna sytuacja, która poprawia bezpieczeństwo jego inwestycji. Jednak czasami spotkamy się też z wykonawcami, którzy żądają pełnego wynagrodzenia przed zakończeniem usługi. Unikajmy takiego rozwiązania, bowiem zbyt wczesna wpłata wynagrodzenia nie daje nam gwarancji wykonania wszystkich prac. Warto ustalić przynajmniej częściową kwotę, którą przekażemy wykonawcy dopiero po zakończeniu remontu.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: Szukają | Mieszkanie+ | remont | fachowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »