"Rodzina na Swoim" się kończy. Na razie nie ma alternatywy

- Nie ma w Polsce takiego programu, który miałby służyć wspieraniu budownictwa mieszkaniowego czy też budowy mieszkań na wynajem - mówi Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera. Chodzi o rozwiązanie, które miałoby zastąpić program "Rodzina na Swoim". Ten wygaśnie definitywnie z końcem bieżącego roku.

Program "Rodzina na Swoim" oparty jest o finansową pomoc państwa dla rodzin, które planują nabyć swoje własne mieszkanie. Dziś mogą one liczyć na udział środków budżetowych w spłacie odsetek od zaciągniętego kredytu na zakup domu czy mieszkania.

- Program "Rodzina na Swoim" sprawdzał się dobrze i cały czas sprawdza się w miarę dobrze - ocenia w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Paweł Majtkowski. - Jest on wygaszany tylko z powodów budżetowych, z chęci ograniczenia wydatków, które są na ten program dokonywane.

Reklama

Wciąż nie wiadomo, czy i jakim mechanizmem program miałby być zastąpiony. Wprawdzie rząd zapewnia, że przygotowuje koncepcje nowych rozwiązań, ale jak na razie nikt ich nie poznał.

- Na razie jedynym konkretem jest propozycja rozszerzenia zakresu stosowania tzw. najmu okazjonalnego, czyli takiej metody, która pozwala w łatwiejszy sposób zarządzać mieszkaniami, które są oddawane pod wynajem - mówi główny analityk Expandera.

Miałaby ona być dostępna dla prywatnych podmiotów gospodarczych, czyli dla deweloperów i firm, które chciałyby inwestować w mieszkania na wynajem.

- Ale to jest zdecydowanie za mało - uważa Majtkowski. - Ja mam duże obawy, czy taki program się pojawi się w satysfakcjonującej wersji.

Wątpliwości dotyczą nie tylko powstaniu samego programu, ale i kryteriów, decydujących o ewentualnym w nim udziale.

- Teraz program "Rodzina na Swoim" jest tylko dla osób do 35. roku życia, ale pytanie, czy my rzeczywiście powinniśmy wspierać tylko osoby młode - zastanawia się Majtkowski.

W Polsce wciąż występuje deficyt na rynku mieszkaniowym. Eksperci zwracają uwagę, że jest wiele rodzin, które przekroczyły już 35. rok życia, a które nie dorobiły się własnego mieszkania.

- Ja bym był raczej za tym, żeby wspierać zakup pierwszego własnego mieszkania, bez względu na to, czy ktoś ma lat 25 czy 45 - proponuje Majtkowski. - Jeśli nigdy własnego mieszkania nie miał, to powinien mieć możliwość skorzystania z takiego programu.

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Analityk Expandera zwraca uwagę, że takie programy, jak "Rodzina na Swoim" są często programami samofinansującymi się, o czym często większość - w tym także politycy - zdają się nie pamiętać.

- Widzimy te wydatki, które rząd ponosi w związku z programem "Rodzina na Swoim", ale mało kto sumuje i pokazuje np. to, jak wiele dodatkowych podatków, dodatkowych pieniędzy trafia do budżetu dzięki temu, że budownictwo mieszkaniowe jest stymulowane poprzez takie programy - uzasadnia Paweł Majtkowski.

Jego zdaniem, skuteczny program wspierający budownictwo mieszkaniowe nie może być tani. Pogodzenie obu tych cech, w dzisiejszych warunkach jest wręcz niemożliwe, a podjęcie takiej próby przyniesie więcej szkody niż zysku.

Opr. KM

Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera, dla Newserii:

- - - - - -

Projekt ustawy wydłużającej działanie programu "Rodzina na Swoim" do 2017 r. nie uzyskał w czwartek aprobaty posłów - połączone komisje infrastruktury i finansów publicznych opowiedziały się za jego odrzuceniem. Autorem projektu jest Prawo i Sprawiedliwość.

Projekt noweli ustawy o finansowym wsparciu rodzin i innych osób w nabywaniu własnego mieszkania zakłada, że funkcjonowanie programu "Rodzina na Swoim" ma być przedłużone o pięć lat. Według obecnie obowiązujących przepisów, wnioski o preferencyjne kredyty na zakup mieszkania można składać do końca tego roku.

W głosowaniu 35 posłów połączonych komisji opowiedziało się za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu, 26 było przeciwnych, a żaden nie wstrzymał się od głosu. Teraz projekt trafi pod obrady plenarne.

Poseł Andrzej Adamczyk (PiS), przedstawiając posłom projekt, wskazywał, że program "Rodzina na Swoim" jest jedynym sposobem wspierania osób, które chcą kupić własne mieszkanie albo wybudować dom, a jego wygaszenie z końcem tego roku może przynieść niepożądane efekty dla całej gospodarki.

Wskazywał także, że do tej pory rząd nie przedstawił nowego programu, który miałby zastąpić "Rodzinę na Swoim". - Do czasu wypracowania nowego instrumentu wsparcia powinien (program - PAP) chociaż w tej ograniczonej jak dotychczas formie służyć obywatelom - przekonywał Adamczyk.

Wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Piotr Styczeń poinformował posłów, że chociaż rząd nie wypracował jeszcze wspólnego stanowiska wobec tego projektu, to resort rekomenduje jego odrzucenie. Wyjaśnił, że realizacja programu obciąża budżet państwa i będzie obciążać jeszcze przez osiem lat po jego wygaszeniu. Wynika to z tego, że rząd dopłaca do kredytu przez osiem lat od jego udzielenia. - Aktualnie liczba udzielonych kredytów to 157 tysięcy - powiedział wiceminister.

Styczeń dodał, że w ministerstwie powstały nowe rozwiązania nazwane "Mieszkanie dla młodych", które mają zastąpić "Rodzinę na swoim". - Będzie to program, który będzie bardziej precyzyjnie docierał do beneficjentów. Środki z budżetu państwa nie będą w nim zagrożone zmianą stóp procentowych na rynku, jak w programie "Rodzina na Swoim", gdzie zobowiązania budżetu państwa nie będą przedłużane na okres ośmiu lat. Ostatecznie planujemy, że program ten będzie docierał bardziej precyzyjnie, do najbardziej potrzebujących, czyli bardzo młodych polskich rodzin - powiedział wiceminister.

W ramach programu "Rodzina na Swoim" o preferencyjny kredyt mogą się ubiegać małżeństwa, osoby samotnie wychowujące dzieci i osoby samotne, tzw. single. Rząd dopłaca do odsetek takiego kredytu przez maksymalnie osiem lat. Powierzchnia użytkowa nieruchomości, na którą zaciągnięto kredyt, nie może przekraczać 140 m kw. dla domu jednorodzinnego, 75 m kw. dla lokalu nabywanego przez małżeństwo lub osobę samotnie wychowującą dziecko i 50 m kw. dla lokalu nabywanego przez singla. (PAP)

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Rodzina na Swoim | program | mieszkania na wynajem | rodzina
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »