Reklama

Rośnie zdolność kredytowa i dostępność mieszkań

28 tys. zł w przypadku euro i 18 tys. zł w przypadku złotych - o tyle w ciągu zaledwie dwóch miesięcy podniosła się przeciętna zdolność kredytowa 3-osobowej rodziny zarabiającej 5 tys. zł netto. Zaciągający kredyty w euro mogą dzięki temu kupić dodatkowe pięć, a zaciągający kredyty w złotych - dodatkowe trzy metry kwadratowe mieszkania.

Średnia zdolność 3-osobowej rodziny o dochodzie 5 tys. zł netto, która chce zaciągnąć kredyt w złotych wynosi 396,3 tys. zł - wskazują dane Home Broker Doradcy Finansowi. Jeden z najbardziej liberalnych banków - Pekao SA - może pożyczyć nawet 512,6 tys. zł. Gospodarczy Bank Wielkopolski deklaruje, że pożyczy 550 tys. zł. W stosunku do marca średnia zdolność podniosła się o 8,5 tys. zł, a w stosunku do lutego - o 18,1 tys. zł.

Dodatkowe trzy metry

Oznacza to, że w ciągu miesiąca metraż dostępny dla rodziny z naszego przykładu w największych miastach Polski wzrósł o 1,4 m kw., a w ciągu dwóch miesięcy - o 3 m kw. Zmiana jest najbardziej odczuwalna w Łodzi i Gdańsku, a najmniej w Warszawie.

Reklama

Na przestrzeni miesiąca wyliczanie zdolności najbardziej zliberalizowały Gospodarczy Bank Wielkopolski, BOŚ oraz Bank Pocztowy (skala wzrostu od ponad 50 tys. do 100 tys. zł). Nie we wszystkich bankach miał jednak miejsce wzrost. Zdolność uległa zmniejszeniu w Allianz Banku, Banku Polskiej Spółdzielczości, czy minimalnie w Pekao Banku Hipotecznym.

W euro prawie 28 tys. zł więcej

Średnia zdolność rodziny chcącej zaciągnąć kredyt w euro wynosi dziś, według danych Home Broker Doradcy Finansowi, 344,5 tys. zł. Najbardziej liberalny wśród banków udzielających kredytów w euro zarabiającym w złotych - BOŚ - pożyczy nawet 440,1 tys. zł. W stosunku do marca średnia zdolność dla euro podniosła się o 14,2 tys. zł, a w stosunku do lutego - aż o 27,7 tys. zł.

Taki wzrost zdolności pozwala na zakup w największych miastach Polski dodatkowych 2,3 m kw. w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca oraz 4,5 m kw. w stosunku do sytuacji sprzed dwóch miesięcy.

Wzrost metrażu dostępnego na kredyt hipoteczny to dobra wiadomość w kontekście bardzo dużego niedopasowania preferencji kupujących do oferty deweloperów. Przeciętne mieszkanie deweloperskie oddane do użytku w styczniu br. miało powierzchnię o ponad 19 m kw. większą od średnich preferencji kupujących.

Katarzyna Siwek, Jerzy Węglarz

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »