Rząd chce walczyć z patodeweloperką. Minister Buda zaprezentował rozwiązania

Na piątkowej konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zaprezentował rozwiązania, które rząd planuje wprowadzić, aby zawalczyć z patologiami na rynku mieszkaniowym. Zmiany obejmą m.in. minimalną odległość pomiędzy budynkami i tzw. mikrokawalerki, czyli lokale zbyt małe, by móc uznać je za mieszkanie. Wsparciem dla nabywców miałoby być z kolei zniesienie obowiązkowego podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) przy zakupie pierwszego mieszkania.

- To są rozwiązania, które wypracowaliśmy przy konsultacji ze społecznikami i z branżą (...). Problem zbyt małej odległości powoduje, że sąsiedzi mogą zaglądać sobie do talerza. Obecnie obowiązuje przerwa minimum cztery metry, my proponujemy przestrzeń pięciu metrów przerwy od sąsiedniej działki (czyli 10 metrów pomiędzy budynkami - red.) - powiedział Waldemar Buda.

Walka z patodeweloperką. Rząd chce rozwiązać problem mikrokawalerek

Minister rozwoju i technologii zapowiedział również nowe regulacje dotyczące tzw. mikrokawalerek. 

- Problem, który na rynku warszawskim jest dramatyczny, ale w innych miastach też, to jest problem mikrokawalek. Lokali użytkowych, które nie mają funkcji mieszkaniowych, ale inwestycyjnie są zakupywane i tak wykorzystywane. To są lokale kilkunastometrowe, którym brakuje odpowiednich warunków - wskazał. 

Reklama

- Takie lokale mogą być wykorzystywane w akademikach, hotelach - tego nie dotykamy. Natomiast w sytuacji, w której ktoś chce wykorzystywać taki lokal w ramach polityki mieszkaniowej, traktować to jako inwestycję pod wynajem długoterminowy, wówczas takie mieszkanie będzie musiało mieć min. 25 m kw. - dodał. 

Proponowane zmiany mają nie dotyczyć lokali na parterze lub pierwszym piętrze, które są dostępne bezpośrednio z zewnątrz budynku. 

Minister poinformował, że rozporządzenie dot. warunków technicznych jest już gotowe i wkrótce zostanie opublikowane.

Innym tematem poruszonym w trakcie konferencji prasowej był podatek od czynności cywilno-prawnych przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Rząd chce zwolnić z jego opłacania osoby, które nabyły swój pierwszy lokal. 

Zdaniem ministra Budy "likwidacja tego podatku będzie ogromną ulgą dla tych, którzy planują zakup mieszkania w najbliższym czasie, nie tylko przy wykorzystaniu tzw. bezpiecznego kredytu". 

Windy w każdy bloku i więcej miejsc parkingowych

Na początku marca zastępca dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej Przemysław Herman powiedział w rozmowie z serwisem Portalem Samorządowym, że w Komisji Infrastruktury trwają prace nad zmianami w prawie, które zobowiązałyby deweloperów do budowy bloków z windami. Dźwigi osobowe miałyby być instalowane w każdym nowym budynku mających więcej niż dwa piętra.

Jak przyznał urzędnik, takie rozwiązanie miałoby pomóc osobom starszym oraz osobom z niepełnosprawnościami przełamać bariery architektoniczne. Obecne przepisy przewidują konieczność montażu windy w każdym bloku o wysokości większej niż cztery piętra.  

W tym samym okresie Ministerstwo Rozwoju i Technologii miało pracować nad innym projektem ustawy, który nałożyłby obowiązek stworzenia co najmniej 1,5 miejsca parkingowego przypadającego na jedno mieszkanie w inwestycji budowlanej. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »