Samorząd Częstochowy planuje budowę hali widowiskowo-sportowej za ok. 70 mln zł
Za cztery lata, kosztem ok. 70 mln zł, w Częstochowie ma powstać mieszcząca prawie 7 tys. widzów wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa. Plany jej budowy przedstawił w piątek prezydent Częstochowy, Tadeusz Wrona.
-Nikogo w Częstochowie nie trzeba przekonywać do tej inwestycji. Przemawiają za nią nie tylko sukcesy siatkarzy AZS, ale przede wszystkim korzyści ekonomiczne i społeczne. Analiza wykazała, że przebudowa starej hali kosztowałaby podobnie, ale byłoby to niemożliwe ze względu na lokalizację- tłumaczył prezydent miasta.
Nowa hala ma powstać obok stadionu miejskiego - Areny Częstochowa. Pomieści ponad dwukrotnie więcej widzów niż użytkowana obecnie, istniejąca od 22 lat Hala Polonia - przestarzała i niespełniająca wymogów organizacji ważniejszych imprez, m.in. siatkarskiej Ligi Mistrzów. Zła akustyka nie pozwala też na organizację tam koncertów. W nowym obiekcie będzie to możliwe; mają też być tam organizowane targi i wystawy.
W hali znajdą się pełnowymiarowe boiska do siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej, halowej piłki nożnej, badmintona, tenisa ziemnego i stołowego. Można będzie także rozgrywać tam zawody bokserskie i rozgrywki w hokeju na trawie. W Hali Polonia, którą zastąpić ma nowy obiekt, rozgrywają swoje mecze siatkarze Wkręt-met Domex AZS Częstochowa, którzy w tym sezonie wywalczyli Puchar Polski, a obecnie grają w finale play off Polskiej Ligi Siatkówki. Mecze siatkówki przyciągają w tym mieście tłumy kibiców.
Przedsięwzięcie ma być sfinansowane głównie ze środków unijnych z puli przeznaczonej dla subregionu częstochowskiego oraz z pieniędzy zapisanych w planach inwestycyjnych na budowę Centrum Kongresowo-Wystawienniczego, które ma powstać w Częstochowie ze środków prywatnych inwestorów. Samorząd wystąpił już do marszałka województwa, aby 28 mln zł, zamiast na dofinansowanie budowy centrum kongresowego, można było przeznaczyć na budowę hali widowiskowo-sportowej. Nie oznacza to zaniechania tworzenia centrum. Tryb jego realizacji ma być wybrany w drodze współpracy z prywatnym inwestorem.
Zainteresowane budową Centrum Kongresowo-Wystawienniczego w Częstochowie są trzy firmy. Każda z nich deklaruje budowę i przekazanie miastu części publicznej centrum (powierzchnia wystawiennicza, sale koncertowe i kinowe) w zamian za prawa do użytkowania części komercyjnej (hotel i część gastronomiczno- usługowa).