Spółdzielnie mieszkaniowe w programie Społecznego Budownictwa Czynszowego

Bank Gospodarstwa Krajowego liczy na zwiększenie udziału spółdzielni mieszkaniowych w programie Społecznego Budownictwa Czynszowego - zapowiedział PAP wiceprezes zarządu BGK Włodzimierz Kocon.

Jesienna tura naboru wniosków o przyznanie preferencyjnego kredytu z programu Społecznego Budownictwa Czynszowego odbędzie się we wrześniu. Towarzystwa budownictwa społecznego, spółki gminne i spółdzielnie mieszkaniowe mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty. Do rozdysponowania jest ponad 1 mld zł.

BGK udziela finansowania na preferencyjnych warunkach, oprocentowanie kredytu stanowi jedynie stawka WIBOR3M, bez marży banku.

"Sądzę, że w edycji jesiennej spółdzielnie mieszkaniowe złożą pierwsze wnioski o preferencyjne finansowanie budowy spółdzielczych mieszkań lokatorskich, a na wiosnę ich udział w pozyskiwaniu finansowania będzie zdecydowanie bardziej zauważalny" - powiedział Kocon.

Reklama

Wiceprezes dodał, że BGK liczy na jeszcze większy wzrost zainteresowania ze strony spółdzielni na wiosnę 2019 roku, kiedy prowadzony będzie kolejny nabór wniosków. Bank liczy bowiem, że do tego czasu uda się zmienić zasady, na jakich przyznawane są preferencyjne kredyty.

"Chcielibyśmy, aby jeden z wymogów, który do tej pory istnieje, czyli złożenie wniosku wraz z prawomocnym, ostatecznym pozwoleniem na budowę, zastąpiony został przygotowaną koncepcją architektoniczną, która definiuje parametry inwestycji, ale nie wymaga jeszcze zaangażowania środków własnych" - powiedział Kocon.

Wiceprezes powiedział, ze od początku tego roku BGK przeprowadził serię spotkań z przedstawicielami spółdzielni mieszkaniowych, podczas których przedstawił nowe możliwości, jakie spółdzielnie otrzymały wraz z możliwością korzystania z preferencyjnych kredytów.

"Spółdzielnie mają jeszcze grunty, które nie są zabudowane. To jest szansa dla spółdzielni i ich członków" - stwierdził Kocon. Prezes wyjaśnił, że spółdzielnie korzystające z programu Społecznego Budownictwa Czynszowego mogą budować mieszkania lokatorskie dla swoich członków.

Programy Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego są częścią Narodowego Programu Mieszkaniowego.

Bank Gospodarstwa Krajowego to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując z innymi instytucjami rozwoju jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP. BGK rozwija systemy poręczeń i gwarancji, mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Jednym z ważnych zadań banku jest również wspieranie ekspansji zagranicznej polskich przedsiębiorstw. BGK zarządza programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań.

Dla kogo mieszkania czynszowe?

Docelowe mieszkanie czynszowe w programie powinno spełniać standardy umożliwiające rodzinie zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych na przeciętnym poziomie. Jest to 35 m kw. dla gospodarstwa domowego jednoosobowego, 50 m kw. dla gospodarstwa domowego 2-osobowego i dodatkowe 10 m kw. dla każdej kolejnej osoby w rodzinie.

Mieszkania mają być rotacyjne, priorytetem ma być utrzymanie ich w zasobach jako mieszkania na wynajem. Jednak najemcy będą mogli zawierać umowy z inwestorami na partycypację tak jak obecnie w TBS-ach. Jej poziom jednak nie ma być wyższy niż 20 proc. - obecnie jest to 30 proc. Partycypacja lokatorów w budowaniu mieszkania nie będzie mogła dotyczyć lokali z państwowym dofinansowaniem. Zachowanie partycypacji własnej lokatorów ma zwiększyć możliwości finansowania inwestycji.

Podwyżka czynszu będzie możliwa, jeśli dochody najemcy wzrosną ponad uprzywilejowany poziom - limity dochodów maja być oparte o wskaźniki GUS. Po trzech latach od przekroczenia takiego poziomu umowa będzie wypowiadana. Dochody najemców, którzy mieliby możliwość wynajęcia mieszkań po preferencyjnych czynszach, mają być weryfikowane raz na trzy lata. Jeśli najemca nie wypełni obowiązkowej deklaracji o dochodach, będzie można podnieść mu preferencyjny czynsz.

Jeśli przekroczone zostaną przychody gospodarstwa domowego uprawniające do najmu, stawka czynszu może być podwyższana o 1 proc. za każdy 1 proc. dochodu gospodarstwa ponad określone progi dochodowe.

..................

Liczę na to, że pierwsze wnioski o realizację inwestycji na podstawie specustawy mieszkaniowej będzie można złożyć jeszcze w tym roku - mówi ostatnio w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną Jerzy Kwieciński, minister Inwestycji i Rozwoju.

"Liczę na to, że pierwsze wnioski o realizację inwestycji na podstawie specustawy mieszkaniowej będzie można złożyć jeszcze w tym roku. To bardzo ambitny cel, ale nasz rząd już zrealizował wiele projektów, o których inni mówili, że +się nie da+" - mówi gazecie minister Jerzy Kwieciński.

"Mamy jasny cel - uruchomić budowę 100 tys. mieszkań do końca 2019 r. na różnym etapie realizacji: w budowie i w przygotowaniu" - mówi Kwieciński.

"Narodowy Program Mieszkaniowy zakłada wskaźnik 435 mieszkań na 1000 mieszkańców do 2030 r. Żeby go osiągnąć, trzeba wybudować ok. 2,5 mln lokali" - wyjaśnia Kwieciński.

"Prawdopodobnie 2 mln mieszkań powstanie w sektorze rynkowym - mieszkania deweloperskie, domy jednorodzinne budowane systemem gospodarczym. Część mieszkań powstanie w ramach pakietu +Mieszkanie plus+" - informuje minister.

Kwieciński, dopytywany o program "Mieszkanie plus", wyjaśnia, że "kolejne inwestycje będą uruchamiane, np. na podstawie ostatnio podpisanych warunków umów inwestycyjnych z PKP, które pozwolą na zagospodarowanie działek o potencjale dalszych kilkunastu tysięcy mieszkań".

"Ponadto w ramach programów budownictwa komunalnego i społecznego czynszowego, w realizacji lub już oddane do użytkowania jest ok. 15 tys. mieszkań" - zaznacza. "Inwestycje przyspieszą po wejściu w życie procedowanych właśnie ustaw" - zapewnia Kwieciński.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »