Sprawdzone sposoby na niższe koszty ogrzewania domu

Bardzo często zadajemy sobie dwa najważniejsze pytania - jak najtaniej ogrzać dom i czym ogrzewać dom, by koszty z tym związane nie przekraczały zakładanego budżetu. Rokrocznie przecież próbujemy znaleźć odpowiednie rozwiązanie, które pozwala nam zaoszczędzić na ogrzewaniu domu. Jaka opcja będzie najbardziej opłacalna dla nas? Oto kilka sprawdzonych sposobów - wybierzmy najlepiej.

Centralne ogrzewanie - najpopularniejsze

Sztuka ogrzewania budynku polega na tym, aby temperatura wewnątrz była optymalna, niezależnie od pory roku. Polski klimat zmienia się z każdą porą roku, co wiąże się z przymusem ogrzewania domu różnymi sposobami. Sposobów zaś jest bardzo, bardzo wiele.

Możemy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe lub używać grzejników, a także pieców na paliwo stałe. Nowoczesne i ciekawe rozwiązania dotyczące ogrzewania budynku to na przykład ogrzewanie nadmuchowe.

Najczęstszym rodzajem jest jednak centralne ogrzewanie. Posiada je większość domów jednorodzinnych. Centralne ogrzewanie swoją funkcję spełnia w następujący sposób - w kotłowni lub w pobliżu garażu znajduje się piec, który podgrzewa wodę, wszystkie grzejniki rozmieszczone po całym domu.

Reklama

Do centralnego ogrzewania można podłączyć także kominki z płaszczem wodnym, które urozmaicą naszą przestrzeń w dużym pokoju bądź sypialni, jednocześnie ogrzewając pomieszczenie. Aby móc używać centralnego ogrzewania, trzeba je podłączyć do źródła ciepła. Innymi słowy możemy powiedzieć, że ten rodzaj ogrzewania budynku to ogrzewanie elektryczne lub ogrzewanie gazowe.

Ogrzewanie podłogowe i ogrzewanie nadmuchowe

Czym ogrzewać dom? Podłogą. Być może brzmi to zabawnie, ale warto zauważyć tutaj, że sporą rolę w nowoczesnych domach, jeżeli chodzi o ogrzewanie elektryczne lub ogrzewanie gazowe, spełnia ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie to wydaje się być idealnym rozwiązaniem z kilku powodów. Dzięki możliwości wymiany ogrzewania elektrycznego na ogrzewanie gazowe lub na instalację mieszaną, ten rodzaj ogrzewania domu jest odpowiedzią na pytanie: jak najtaniej ogrzać dom? To piękna estetyka, a także możliwość chodzenia po domu boso, bez obaw chorobę.

Nie każdemu podobają się mosiężne grzejniki czy kotły, a także piece i piecyki. Subtelnie ukryte ogrzewanie domu w podłodze sprawia, że pomieszczenie jest piękne, a temperatura odczuwalna - wysoka. Dlaczego? Właśnie dlatego, że jak wiadomo ciepłe powietrze jest lżejsze od zimnego, dzięki temu nagrzane powietrze idzie od dołu do góry, rozprowadzając się po całym pomieszczeniu. Ogrzewanie jest też "rozłożone" na dużej części podłogi, a nie skupia się w jednym miejscu, jak w przypadku grzejników.

Więcej szczegółów, na temat kosztów ogrzewania podłogowego znajdziesz tu.

Ostatnim ciekawym podpunktem ogrzewania domu, który można wykorzystać, jest ogrzewanie nadmuchowe. Polega ono na grzaniu pomieszczeń za pomocą filtrowanego powietrza, które można połączyć z możliwością nawilżenia go, a także ochłodzenia. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie przyszło do nas zza Oceanu - a amerykański klimat mocno różni się od polskiego.

Grzejniki i piece na paliwo stałe - niezbędni pomocnicy?

Bardzo często w okresie jesienno-zimowym w sklepach budowlanych możemy natrafić na grzejniki samostojące lub piece na paliwo stałe. Jest to rozwiązanie dobre w momencie, kiedy w jednym z pokojów brakuje odpowiedniej izolacji i na przykład centralne ogrzewanie za pomocą stałych grzejników nie jest w stanie poradzić sobie z chłodem. Wtedy podłączamy takie grzejniki do prądu i stanowią one przenośne źródło ogrzewania elektrycznego.

Piece na paliwo stałe to piece, które mogą mieć charakter ekologiczny - ich paliwem stałym są różne surowce. Od nas zależy, czy będzie to ogrzewanie domu tanie, czy wręcz przeciwnie, ponieważ wszystko zależy od tego, jak ich użyjemy.

Przypominając sobie jednak pytania postawione na samym początku, czyli jak najtaniej ogrzać dom i czym ogrzewać dom, możemy powiedzieć w tym momencie, że sposobów jest bardzo wiele. Możemy zdecydować się na źródło ogrzewania elektrycznego, czyli grzejniki, ale możemy też pokusić się o piece na paliwo stałe i, zwłaszcza podczas zimy, ciągle zaopatrzać się w materiał paliwowy. Problem pojawia się wtedy, kiedy nie mamy gdzie składować tego paliwa.

Pobierz darmowy: PIT 2018

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: Oszczędności | ogrzewanie | ogrzewanie podłogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »