Reklama

Średnio 369 000 zł za budowę domu z drewna

Polacy, którzy budują swój dom z drewna, rzadko decydują się na duży metraż, a szacunkowe koszty inwestycji w ich przypadku wynoszą średnio 369 tys. zł. W przeciwieństwie do wybierających tradycyjne technologie, chętniej decydują się na realizację według indywidualnego projektu architektonicznego (62 proc.) niż na kupno gotowego - wynika z raportu opracowanego przez Oferteo.pl.

Polacy nie budują dużych domów z drewna

Reklama

Polacy, którzy wybrali drewno do budowy domu, stawiali w większości nieduże budynki. Połowa z nich miała metraż nieprzekraczający 100 m kw.. Nieco rzadziej, bo w 40 proc. przypadków, nieruchomości miały od 101 do 150 m kw.. Duże domy z drewna nie cieszyły się popularnością wśród budujących. 8 proc. respondentów wybrało taki o wielkości między 151 a 200 m kw., a większy niż 201 m kw. - tylko 2 proc.

369 000 zł za drewniany dom

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług budowlanych z ich dostawcami, koszt budowy domu z drewna wyniósł inwestorów w 2018 roku średnio 369 tys. zł. Kwota ta jest stosunkowo niewielka, biorąc pod uwagę średnie koszty budowy domu w Polsce. Wpływ na nią ma jednak nie tylko technologia, ale też wielkość domu, a ta w przypadku budujących z drewna była zwykle nieduża.

Rozpoczęcie prac w ciągu kilku miesięcy

Według badania Oferteo.pl osoby planujące budowę drewnianego domu najczęściej potrzebują kilku miesięcy na rozpoczęcie prac budowlanych. Prawie dwie trzecie z nich chce rozpocząć je w ciągu pół roku, a 34 proc. - trzech miesięcy. Tylko 1 proc. ankietowanych jest gotowych, aby przystąpić do prac już w przeciągu najbliższego miesiąca od złożenia zlecenia.

- Poszukiwania odpowiedniej ekipy budowlanej do budowy domu z drewna to duże wyzwanie, bo zespołów specjalizujących się w tego typu budownictwie jest stosunkowo niewiele. Przede wszystkim należy zwracać uwagę na doświadczenie fachowców i opinie na temat interesującej nas ekipy. Warto także zainteresować się dofinansowaniami, które przyznawane są przez państwo na budowę domu energooszczędnego - radzi Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

Domy szkieletowe zdecydowanie najpopularniejsze

Wśród Polaków decydujących się na budowę domu z drewna w 2018 roku większą popularnością cieszyły się tańsze w budowie domy szkieletowe (kanadyjskie) - taką technologię wybrało aż 78 proc. ankietowanych. Polega ona na wybudowaniu konstrukcji z belek połączonych gwoźdźmi i wypełnieniu jej materiałem termoizolacyjnym. Taki dom jest energooszczędny, a jego budowa może potrwać krócej niż domu stawianego w tradycyjnej technologii. Pozostałe 22 proc. ankietowanych postawiło na domy z bali, których budowa jest droższa głównie ze względu na koszty litego drewna.

Oryginalne projekty częściej wybierane wśród budujących z drewna

Wyniki raportu Oferteo.pl, , wskazują, że Polacy budując dom z drewna, znacznie chętniej decydują się na zrealizowanie indywidualnego projektu. W 2018 roku aż 62 proc. zleciło architektowi zaprojektowanie wyjątkowego domu tylko dla nich. 38 proc. wybrało prostszą i zwykle tańszą opcję, jaką jest zakup w biurze architektonicznym gotowego projektu. To odwrotnie niż w przypadku osób, które budowały w tradycyjnych technologiach. Spośród nich 63 proc. zdecydowało się na kupno gotowego planu, a jedynie 37 proc. - na współpracę z architektem.

Najwięcej domów z drewna woj. śląskim i mazowieckim

W 2018 roku na budowę domu z drewna decydowali się najczęściej mieszkańcy województwa mazowieckiego i śląskiego. Pochodziło z nich prawie co czwarte zapytanie złożone w serwisie Oferteo.pl. Na kolejnym miejscu znalazło się województwo dolnośląskie z 10 proc. udziałem i małopolskie (8 proc.). Najrzadziej drewniany dom budowali mieszkańcy województw świętokrzyskiego i opolskiego - po 2 proc.

Metodologia badania

Przedstawione w "Raporcie o budowie domów w Polsce" dane pochodzą z analizy ponad 17 tysięcy zapytań ofertowych złożonych w 2018 roku w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2019 roku metodą CAWI na próbie 600 osób, które w 2018 roku budowały dom.

Opr. KM

Sprawdź najnowsze informacje z rynku budowlanego w serwisie Budownictwo INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »