Strefa dzienna (cz. 12): Gabinet

Gabinet jest miejscem do pracy. Może pełnić również rolę domowej biblioteki. Często służy wszystkim domownikom, ponieważ znajduje się tu ogólnodostępny komputer. Wielkość pokoju przeznaczonego na gabinet powinna być dostosowana do liczby osób, które mają z niego korzystać. W przypadku, kiedy w pokoju będą pracować dwie osoby, najlepiej wstawić w nim dwa biurka umożliwiające spokojną pracę.

Optymalnym miejscem w domu, w którym można wyznaczyć gabinet, jest strefa prywatna budynku. W związku z potrzebą ciszy i spokoju gabinet powinien być usytuowany z dala od głównego wejścia do domu i strefy dziennej. Takie położenie miejsca do pracy będzie sprzyjać koncentracji i skupieniu.

Dobrą lokalizacją w tej sytuacji może okazać się pokój na poddaszu lub zaadaptowany strych.

W przypadku gdy gabinet będzie pełnić rolę biura w domu, w którym będziemy przyjmować interesantów lub współpracowników, lepiej, aby był usytuowany blisko wejścia lub zapewnić mu niezależne wejście do pomieszczenia w taki sposób, aby nie zakłócać spokoju domowników.

Reklama

Trzecią możliwością, najczęściej stosowaną w domach jednorodzinnych, jest umieszczenie gabinetu w strefie dziennej, niedaleko od salonu. W takich przypadkach gabinet często pełni rolę pokoju dla gości. Dodatkowym jego wyposażeniem powinna być zatem rozkładana sofa, która będzie służyć jako miejsce do spania.

Urządzając gabinet warto więc wcześniej zadać sobie pytanie, jakie funkcje powinien spełniać dodatkowy pokój, który chcemy przeznaczyć na miejsce do pracy. Wybierając zaś meble, warto zachować umiar, aby nie zastawiać go niepotrzebnymi sprzętami, które nie pełniąc roli użytkowej będą rozpraszać uwagę przy pracy.

Wielkość gabinetu powinna być dostosowana do jego funkcji. Więcej miejsca potrzeba na komputer stacjonarny niż na laptop, a ono determinuje wielkość biurka. Nie bez znaczenia dla powierzchni gabinetu będzie ilość dokumentów lub/i książek, które będą potrzebne do pracy. Od ich ilości zależy liczba potrzebnych regałów, a zatem konkretna powierzchnia użytkowa pokoju.

Najważniejszym meblem w gabinecie jest odpowiedniej wielkości biurko, wygodny fotel i regały. Aby ułatwić korzystanie z zawartości półek, biurko nie powinno być zbytnio oddalone od regałów. Bardzo ważne jest odpowiednie oświetlenie miejsca do pracy. Biurko powinno być ustawione blisko okna, a więc blisko naturalnego źródła światła. Poza dostępem do światła dziennego biurko musi mieć zapewnione mocne i ciepłe światło sztuczne. Może to być lampa wisząca lub stojąca.

Jeśli wielkość gabinetu na to pozwala, dobrze jest mieć możliwość wydzielenia osobnego kącika do czytania. Do jego urządzenia wystarczy wygodny fotel i stolik, a jeśli się zmieści, to również podnóżek i obowiązkowo dobre oświetlenie.

Kolorystyka ścian gabinetu powinna być spokojna, aby nie rozpraszać uwagi i nie męczyć. Czasami jednak warto zdecydować się na mocniejszy akcent kolorystyczny w gabinecie - np. na ścianę w innym, nasyconym, mocnym kolorze, która pobudzi umysł w czasie długotrwałej pracy. Kolor podłogi i mebli jest sprawą bardzo indywidualną. Powinien on harmonizować z całym wnętrzem. W przypadku pastelowych odcieni na ścianach podłoga i meble powinny być ciemniejsze.

Archipelag
Dowiedz się więcej na temat: dom | firma | miejscem | urządzanie domu | salon | komputer | mieszkanie | poddasze | książka | praca | gabinet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »