Strefa dzienna (cz. 8): Światło w kuchni
Podstawowym zadaniem światła w kuchni jest zapewnienie bezpieczeństwa i wygody.
Dopełnieniem dobrego zaplanowania kuchennego wnętrza jest odpowiednie oświetlenie poszczególnych stref, dopasowane do specyficznych potrzeb funkcjonalnych. W kuchni powinno być zamontowane główne źródło światła pod sufitem - może to być jedna lampa lub więcej, np. halogeny. Dodatkowo można zainstalować oświetlenie blatu, wyspy, czy stołu. Wybierając lampy trzeba zwrócić uwagę zarówno na aspekt estetyczny, jak i użytkowy.
Przygotowywanie posiłków wymaga koncentracji i dobrego widzenia ze względu na wykonywanie precyzyjnych czynności. Dlatego też miejsce pracy powinno być oświetlone jasnym i mocnym światłem, najlepiej dającym możliwość ukierunkowania źródła światła. Dobrego i mocnego oświetlenia wymaga też kuchenka. Najczęściej wystarczy oświetlenie, w które wyposażony jest pochłaniacz, gdyż można z niego korzystać niezależnie, nawet poza pracą urządzenia.
Kącik przygotowany do spożywania rodzinnych posiłków warto wyposażyć w światło nastrojowe, które sprzyjać będzie relaksowi i odpoczynkowi. Dobrym rozwiązaniem będzie ciepłe i stonowane światło oraz zamontowanie włączników z regulacją natężenia światła i wysokości lamp(y).
Wybierając lampy do jadalni warto wziąć pod uwagę kształt stołu, gdyż do stołów okrągłych i kwadratowych najlepiej pasują pojedyncze, a do owalnych i prostokątnych kilka takich samych wiszących w szeregu. Dobrze jest pamiętać o innych elementach wyposażenia znajdujących się w pobliżu, aby wybierając konkretne modele dopasować do siebie stylem i charakterem wszystkie sprzęty, meble i dodatki, w tym również lampy.
• Przygotowywanie potraw wymaga dobrego oświetlenia blatu roboczego.
• Światło halogenów nie zmienia barw potraw.