Strop monolityczny - porady dla budujących dom
Strop monolityczny powstaje w całości na placu budowy. Jego cechą charakterystyczną jest możliwość zastosowania na budynkach o skomplikowanym kształcie i większej kubaturze. Z pewnością jest to jedno z rozwiązań, które warto rozważyć przed budową domu. Poniżej podpowiemy, kiedy warto stosować strop żelbetowy i jaka będzie przybliżona cena takiego przedsięwzięcia.
Strop monolityczny musi zostać wykonany zgodnie ze wszystkimi założeniami projektowymi. W przeciwieństwie do swoich gęstożebrowych, prefabrykowanych odpowiedników może posiadać różnorodną grubość. Na grubość stropu wpływa jego rozpiętość, zbrojenie oraz indywidualne wymagania budynku. Jeżeli interesują Cię również inne rodzaje stropów, zachęcamy do lektury tego artykułu.
Przeważnie powstaje on z płyty żelbetowej. Podczas montażu konieczne jest także dwukierunkowe zbrojenie, które tworzymy przy użyciu specjalnych siatek. Taki strop może posiadać grubość od 15 do 20 cm. Im większa rozpiętość budynku, tym większa grubość stropu.
Proces budowy jest stosunkowo prosty. Na początku należy wykonać kompletne deskowanie. Kiedyś tworzono jednorazowe deskowania drewniane. Jednak obecnie odchodzi się już od tego rozwiązania. W miejscu deskowań drewnianych pojawiają się deskowania wielokrotnego użycia. Zazwyczaj są to produkty wykonane z płyt sklejki szalunkowej. Ich montaż jest znacznie szybszy i nie wymaga tak dużej dokładności.
Na szalunku układa się dwukierunkowe zbrojenie i zalewa warstwą dobrej jakości betonu. Zbrojenie musi zostać stworzone bardzo dokładnie. Dlatego zaleca się zatrudnienie doświadczonego zbrojarza. Wszystkie niedociągnięcia wykonane na tym etapie prac mogą przełożyć się na zmniejszenie wytrzymałości stropu. Pręty zbrojenia można przycinać i wyginać bezpośrednio na placu budowy bądź zakupić w przygotowanej formie, wykonanej według wytycznych projektowych. Drugie rozwiązanie jest sporym ułatwieniem, jednak jego cena będzie nieco wyższa.
Do wykonania stropu warto stosować dobrej jakości zaprawę. Najlepiej zamówić ją bezpośrednio z betoniarni. Zaprawy przygotowane na miejscu budowy mogą nie posiadać odpowiednich parametrów. Ponadto wylewanie mieszanki z agregatu ułatwi i przyspieszy prace.
Warto także podkreślić, że zaprawa betonowa nie powinna zbyt szybko wysychać. Dlatego zaraz po wstępnym utwardzeniu zakrywa się ją folią, a w przypadku wyższych temperatur systematycznie podlewa wodą. Po około czterech tygodniach strop jest już odpowiednio wysuszony i uzyskuje pełną odporność. Dopiero po tym upływie czasu możemy rozpocząć dalsze prace nad górną kondygnacją budynku.
Widzimy zatem, że budowa stropu monolitycznego jest dość czasochłonna. Zbrojenie, deskowanie oraz wykonanie wylewki wymaga dobrego przygotowania. Z kolei dodatkowa, miesięczna przerwa technologiczna sprawia, iż nie jest to rozwiązanie dla inwestorów oczekujących natychmiastowych postępów w pracach budowlanych.
Podczas wyboru stropu warto zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Do szczególnie istotnych należą:
Grubość - rozpiętość stropu do 6 metrów umożliwia wykonanie konstrukcji o grubości 10 do 16 cm. Przy rozpiętości powyżej 6 metrów grubość wzrasta do 20 cm. Warto wziąć to pod uwagę podczas planowania wysokości sufitów.
Izolacja akustyczna - strop monolityczny o grubości powyżej 15 cm całkowicie tłumi dźwięki uderzeniowe. Jest to bezpośrednio związane z jego masą, która wynosi niemal 400 kg/m2. Możemy śmiało stwierdzić, że strop monolityczny zapewnia najwyższy poziom izolacji akustycznej. Dzięki temu nie musimy wykonywać dodatkowych izolacji na posadzce górnej kondygnacji budynku.
Izolacja termiczna - strop wykonany opisywaną metodą jest słabym izolatorem termicznym. Przez beton przedostaje się duża ilość energii cieplnej. W przypadku stropów ulokowanych pomiędzy dwiema użytkowymi kondygnacjami nie jest to żaden problem. Jednak strop nad którym znajduje się nieużytkowane poddasze powinien być dodatkowo zaizolowany.
Rozpiętość - stropy monolityczne mogą rozpościerać się na różnej rozpiętości. Rozpiętość stropów w typowych domach jednorodzinnych zazwyczaj nie przekracza 6 m.
Jak już wspomnieliśmy powyżej, cena takich stropów może okazać się dość wysoka. Z pozoru proste prace montażowe okazują się bardzo czasochłonne, a konieczność zatrudnienia doświadczonej ekipy dodatkowo potęguje wydatki. Zbrojenie wraz z usługą montażową może kosztować od 4 zł/kg. Z kolei za dobrej jakości mieszankę betonową klasy C20 lub C25 zapłacimy od 200 do 250 zł/m3. Zakup mieszanki nie oznacza jeszcze końca wydatków. Inwestor musi zapłacić za jej wylanie, zagęszczenie oraz pielęgnacje. Będzie to dodatkowy wydatek rzędu 70 - 80 zł/m2.
Pamiętajmy jeszcze, że im większa będzie rozpiętość stropu, tym większa jego grubość. To z kolei przełoży się na zwiększenie zużycia materiałów budowlanych, podniesienie kosztów robocizny, a w ostatecznym rozrachunku także na podwyższenie ostatecznej ceny inwestycji. Każdy strop żelbetowy musi zostać zaprojektowany indywidualnie. Dlatego łączna cena nie może być dokładnie oszacowana przed wykonaniem projektu. Jeżeli jednak chciałbyś wycenić koszt budowy takiego stropu w przybliżeniu, skorzystaj z darmowego kalkulatora dostępnego tutaj.