Stwórz piękny ogród na balkonie

Nie każdy ma pomysł, jak ciekawie zaaranżować przestrzeń balkonu i przekształcić ją w piękny ogród. Serwis Homla.pl podpowiada, od czego zacząć.

Wykorzystaj przestrzeń

Planując przemienienie balkonu w zieloną oazę, trzeba przede wszystkim zastanowić się, jak najlepiej wykorzystać warunki na nim panujące. Pierwszym krokiem powinno być zatem dokładne zmierzenie dostępnej przestrzeni. W zależności od tego, czy posiadamy typowy balkon prostokątny, czy może ciekawszy asymetryczny lub łukowaty, różne będą możliwości aranżacyjne.

W przypadku mniejszych balkonów najważniejsze jest unikanie przeładowania przestrzeni. Warto ograniczyć liczbę mebli, pozostawiając co najwyżej niewielki stolik i jedno lub dwa krzesła. Najlepiej sprawdzą się lekkie materiały (technorattan czy tworzywa sztuczne) oraz jasne kolory. Donice z roślinami najlepiej rozmieszczać na balustradzie, pozostawiając na podłodze wolne miejsce. Taki balkon warto zagospodarować przede wszystkim w pionie - dobrze sprawdzą się rośliny pnące się po kratownicy lub donice wiszące.

Reklama

Posiadacze większych balkonów mogą pokusić się o stworzenie oazy gęstej od zieleni i kwiatów. Jeden kącik przeznaczmy na meble do wypoczynku, a pozostałą przestrzeń wypełnijmy roślinami. Ważne jednak, by nie przesadzić ze zróżnicowaniem gatunkowym - pstrokaty balkon nie będzie się prezentował dobrze. To samo dotyczy donic - powinny być one raczej dopasowane kolorystycznie niż kontrastowe.

Jakie doniczki na balkon?

Przy wyborze donic na balkon warto pamiętać, że będą one pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też praktyczną. Popularne donice metalowe mogą być piękne, ale wiele roślin szybko w nich zwiędnie z powodu przegrzania. Z kolei donice kamienne czy betonowe mogą zachwycać wyglądem, grożą jednak zbytnim obciążeniem balkonu.

Optymalnym wyborem będą donice ceramiczne lub gliniane, które pozwolą glebie oddychać, a jednocześnie będą się pięknie prezentować. Lekkie tworzywa sztuczne takie jak plastik najlepiej wybierać tylko w przypadku zawieszania donic na balustradzie balkonu - będą one najbezpieczniejsze.

Przygotowując donice, pamiętajmy o tym, by miały one otwory w dnie oraz odpowiednio głębokie podstawki. Nie wolno też zapomnieć o odpowiednim drenażu - wystarczy kilkucentymetrowa warstwa żwiru, keramzytu lub potłuczonej ceramiki na dnie, by zapobiec gniciu korzeni.

Wybieramy rośliny

Kolejnym krokiem będzie ocena ekspozycji mieszkania. Wiecznie zacieniony balkon od strony północnej wymagać będzie innych roślin i zabiegów niż dobrze nasłoneczniony balkon południowy. Na każdym z nich da się na szczęście stworzyć piękny ogród, będzie on jednak wymagał odmiennego podejścia.

Jeśli nasze okna z reguły znajdują się w cieniu, postawmy na rośliny niezbyt światłolubne, preferujące chłód i wilgoć. Najlepiej sprawdzą się tu gatunki takie jak barwinek, trzykrotka, fuksja, begonia, niezapominajka, bratek, koleus, plektrantus, bukszpan i klasyczna pelargonia. W cieniu znakomicie będzie się też czuła większość ziół, odstraszając przy okazji komary.

Balkon nasłoneczniony to okazja do zasadzenia roślin takich jak pelargonia, żeniszek meksykański, lantana, petunia, nasturcja, maciejka, rozchodnik, rojnik, lawenda, heliotrop czy werbena. Z roślin wiszących warto zdecydować się na gatunki mało wymagające, takie jak np. lobelie i surfinie.

Osobną kwestię stanowi balkon bardzo wietrzny. Silne wiatry mogą poczynić w roślinach duże szkody, dlatego trzeba się odpowiednio przeciw nim zabezpieczyć. Zamiast roślin wysokich i wiotkich postawmy na niskopienne, o mocnych systemach korzeniowych. Sprawdzą się tu m.in. żeniszek, portulaka, begonia stale kwitnąca, aksamitka czy smagliczka.

Sadzimy, nawozimy, podlewamy

Gdy aranżacja balkonu jest już wybrana, meble rozstawione, a donice i sadzonki zakupione, pozostaje nam zająć się rozmieszczeniem i pielęgnacją roślin. Pamiętajmy o doborze typu gleby odpowiedniego dla każdego z gatunków - jedne będą preferowały ziemię nieco kwaśną, a inne zasadową. Najlepiej wykorzystać gotową mieszankę z kwiaciarni wspomagającą wzrost roślin, nie zapominając o wspomnianej warstwie drenującej.

Przy sadzeniu umieszczamy rośliny na takiej samej głębokości, na jakiej rosły poprzednio. Należy zachować ostrożność, by nie uszkodzić delikatnych korzeni. Jako że świeże podłoże nasycone jest substancjami odżywczymi, nowe sadzonki z reguły wystarczy obficie podlać. Pilnujmy regularnego nawadniania doniczek (nawet 1-2 razy dziennie) szczególnie w pierwszych tygodniach - w przeciwnym razie sadzonki mogą sobie nie poradzić.

Nawożenie najlepiej rozpocząć 2-3 tygodnie po posadzeniu kwiatów czy ziół. W kwiaciarniach dostępne są specjalne nawozy, które z powodzeniem wzmocnią korzenie i pędy. W większości przypadków najlepiej nawozić co tydzień lub dwa. I to w zasadzie tyle! Jeśli będziemy pielęgnować rośliny z uwagą i troską, pięknym balkonowym ogrodem będziemy się cieszyć przez długie miesiące, a nawet lata.

Homla.pl
Dowiedz się więcej na temat: ogród | balkon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »