Światowy poziom EXPO Kraków
13 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej ma gotowa już hala EXPO Kraków. Dysponuje ona największą w południowej Polsce nieograniczoną powierzchnią wystawienniczą pod dachem - podkreślały w środę władze spółki Targi w Krakowie, która obiekt wybudowała.
W dwóch niezależnych od siebie halach "Wisła" i "Dunaj" o powierzchniach 5 i 4 tys. metrów kwadratowych nie ma żadnego słupa - zastosowano dźwigary z drewna klejonego, co pozwala na swobodę w aranżacji przestrzeni.
- W obiekcie mogą się odbywać wszystkie imprezy: targi, kongresy, koncerty, festiwale, konwencje partii politycznych, wystawne bale, spotkania absolwentów. Dysponujemy nowoczesnym obiektem, który został zaprojektowany z myślą o potrzebach branży targowo-kongresowej. Będziemy mogli równolegle organizować kilka wydarzeń, do maksimum wykorzystując dostępną powierzchnię - mówiła w środę dziennikarzom prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska.
W EXPO Kraków poza halami głównymi znajdą się klimatyzowane sale konferencyjne i lobby o powierzchni 1,4 m tys. m kw. Specjalnie do potrzeb wystawców prezentujących ciężki sprzęt dostosowana została nośność podłogi. Do hal będzie mógł wjechać 12-tonowy wózek widłowy i wwieźć 8-tonowy eksponat. Bramy wjazdowe są tak przystosowane, że zmieści się w nich dźwig, a nawet samolot.
Wysokość ekspozycyjna hal to 8 m (do sufitu 12 m); możliwe jest podwiązanie eksponatów do sufitu. Wystawcy będą mieć w halach dostęp m.in. do sprężonego powietrza, wody, internetu, także bezprzewodowego. - Obiekt jest wyposażony w media, żeby dostęp do nich był możliwy w każdym miejscu. Od strony technicznej możemy zapewnić obsługę każdej imprezy - mówił wiceprezes Targów w Krakowie Paweł Nikliński.
Parking przed obiektem ma 700 miejsc. W trakcie targów z centrum Krakowa do hali EXPO kursować będzie specjalna linia autobusowa dla wystawców i odwiedzających.
Nazwy hal głównych - "Wisła" i "Dunaj" - oraz sal konferencyjnych "Budapeszt", "Lwów", "Praga" i "Wiedeń" to nawiązanie do tradycji Galicji i położenia Krakowa w Europie Środkowej. W 1887 r. w Krakowie odbyła się pierwsza na ziemiach polskich Powszechna Wystawa Krajowa.
Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków powstało na 7,3-ha działce po dawnych zakładach PPB PREFABET. Przygotowania do rozpoczęcia inwestycji trwały 4,5 roku, a budowa - 228 dni.
Wybudowanie obiektu i jego wyposażenie kosztowało 41 mln zł, a dodatkowe 3 mln zł - elektronika, m.in. systemy sterowania obiektem. Inwestycja została sfinansowana z kredytu bankowego i pożyczki od udziałowców.
Jak podkreślił wiceprezes Nikliński, EXPO Kraków nie będzie konkurować z budowanym przez miasto przy udziale funduszy UE Centrum Kongresowym, ale będzie uzupełnieniem oferty Krakowa dla organizatorów kongresów i wystaw. "Nie chcemy być obiektem o charakterze światowym, ale obiektem regionalnym" - mówił.
Do końca czerwca w EXPO Kraków nie ma wolnych terminów, a do końca roku zaplanowano ponad 30 imprez. W obiekcie będą się odbywać m.in. nowe wydarzenia organizowane przez Targi w Krakowie - m.in. targi poświęcone technologiom mobilnym (27-28 maja).
Targi w Krakowie istnieją od 1996 r. Należą do Światowego Stowarzyszenia Przemysłu Targowego UFI, zrzeszającego organizatorów targów i właścicieli terenów targowych oraz do ICCA - International Congress and Convention Association, skupiającego organizatorów kongresów i konferencji. Są trzecim co do wielkości organizatorem targów w kraju.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze