Ulga termomodernizacyjna 2022 w PIT. Co można odliczyć i kto skorzysta?

Ulga termomodernizacyjna 2022 to sposób na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce. Za jego fatalną jakość odpowiadają piece i kotły niskiej emisji w polskich domach, czyli tzw. kopciuchy. Stąd pomysł dopłat i narzędzi, które mają zachęcić do wymiany źródła ogrzewania czy ocieplenia budynku. Wśród nich jest ulga termomodernizacyjna. Co obejmuje ta ulga podatkowa w 2022 roku i ile wynosi?

Ulga termomodernizacyjna 2022. Ile wynosi?

Ulga termomodernizacyjna weszła w życie na początku 2019 roku. Od tego czasu daje możliwość odliczenia od dochodu (lub przychodów w przypadku podatku zryczałtowanego) wydatków poniesionych na termomodernizację w domu jednorodzinnym. Ulga termomodernizacyjna obejmuje wszystkie tego typu inwestycje rozpoczęte po 2019 roku, a więc także te, które ruszyły już w roku obecnym.

Ile wynosi ulga termomodernizacyjna w 2022 roku? Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 tysięcy złotych w odniesieniu do wszystkich realizowanych termomodernizacji w konkretnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Wysokość wydatków określa się na podstawie faktur. Bardzo ważne, aby usługi i materiały wykorzystane w termomodernizacji były zakupione od czynnych podatników VAT, gdyż podstawowym dowodem poniesienia wydatków jest faktura VAT. 

Reklama

Ulga termomodernizacyjna 2022 jest skierowana do podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, opłacających podatek według skali podatkowej (stawki 17% lub 32%), jednolitej 19% stawki podatku (tzw. podatek liniowy) oraz opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Ulga termomodernizacyjna 2022. Jaki PIT do rozliczenia?

Ulga modernizacyjna 2022 za 2021 rok jest zawierana w zeznaniu podatkowym. Właściciel nieruchomości, która została poddana termomodernizacji, powinien wypełnić PIT/O, który nie jest jednak samodzielną deklaracją i może być składany z zeznaniami: 

  • PIT-28, 
  • PIT-28S, 
  • PIT-36, 
  • PIT-36S, 
  • PIT-36L, 
  • PIT-36LS,
  • PIT-37.

W jaki sposób odliczyć ulgę termomodernizacyjną? Odliczenie można zrealizować poprzez odjęcie kwoty wydatków poniesionych na termomodernizację od dochodu (podstawy obliczenia podatku) lub przychodu (w razie rozliczania się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych). 

Wersja PIT/O zawiera rubrykę "Wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego" i w tej należy wpisać odliczenie od dochodu do kwoty 53 tys. zł. Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. 

Aby uzyskać ulgę termomodernizacyjną, nie trzeba mieć zakończonej inwestycji. Termomodernizacja musi jednak w takim przypadku zostać zakończona przed upływem trzech lat. Okres ten liczy się od końca roku podatkowego, kiedy to poniesiono pierwsze wydatki. W innym przypadku właściciel nieruchomości będzie zmuszony doliczyć kwoty odliczone w ramach ulgi termomodernizacyjnej do dochodu w zeznaniu, składanym za rok podatkowy, w którym upłynął okres 3 lat.

Ulga termomodernizacyjna. Co można odliczyć w 2022 roku?

Ulga termomodernizacyjna z założenia obejmuje działania, które w realny sposób przyczyniają się do ograniczenia zużycia energii cieplnej i wyeliminowania strat z tym związanych. Do tych zaliczają się ulepszenia powodujące zmniejszenie zapotrzebowania na energię służącą do ogrzewania pomieszczeń czy wody użytkowej oraz te, które wpływają na zmniejszenie zużycia energii w budynku. 

Ulga termomodernizacyjna to także pieniądze za wykonanie przyłącza technicznego do scentralizowania źródła ciepła, zastosowanie wysokosprawnej kogeneracji czy zmiana źródeł energii na źródła odnawialne w całości lub części. Co obejmuje ulga termomodernizacyjna i co można odliczyć w PIT? 

  • montaż pompy ciepła, kolektora słonecznego, kotła olejowego kondensacyjnego lub instalacji fotowoltaiczne
  • wymianę stolarki zewnętrznej takiej jak okna i drzwi
  • koszty materiałów budowlanych poniesionych na docieplenie budynku oraz koszty zakupu kotła gazowego
  • wykonanie analizy termograficznej budynku
  • demontaż źródła ciepła na paliwo stałe
  • koszty materiałów budowlanych wchodzących w skład instalacji ogrzewczej
  • zakupiony węzeł cieplny z programatorem temperatury
  • wymieniony zbiornik na gaz lub zbiornik na olej
  • wykonane przyłącze do sieci ciepłowniczej lub gazowej
  • koszty materiałów budowlanych wykorzystanych do wykonania systemu wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła lub odzyskiem ciepła i chłodu
  • koszty poniesione za wymianę elementów istniejącej instalacji ogrzewczej lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej
  • koszty poniesione za wykonanie nowej instalacji wewnętrznej ogrzewania lub instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej

Jak widać, ulga termomodernizacyjna obejmuje sporą listę inwestycji, które zostaną dofinansowane. Jest więc szansa na spory zastrzyk gotówki na przykład za pompy ciepła, w które Polacy w ostatnim czasie coraz więcej inwestują. 



Zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej. To musisz wiedzieć

Zasady korzystania z ulgi termomodernizacyjnej mówią także o tym, że odliczenie przysługuje tylko na istniejące budynki. To oznacza, że z ulgi nie skorzystają osoby, które rozpoczynają lub są trakcie budowy. Warto jeszcze raz podkreślić, że czas realizacji przedsięwzięcia premiowanego ulgą nie może przekraczać 3 lat.  

Co jeszcze warto wiedzieć? Ulga termomodernizacyjna jest odliczana wraz z podatkiem od towarów i usług, jeśli podatek ten nie został już przez podatnika odliczony na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku, gdy kwota odliczenia nie miała pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, można dokonywać odliczeń przez kolejnych 6 lat. Okres ten liczy się od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. Odliczeniu nie podlegają wydatki w części, w jakiej zostały dofinansowane ze środków Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej lub zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »