W Katowicach powstanie biurowiec pasywny
Umowę na wykonanie tzw. budynku pasywnego, który będzie potrzebował nie więcej niż 12 proc. energii zużywanej w tradycyjnych obiektach, podpisali w poniedziałek przedstawiciele katowickiego Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum i firmy budowlanej Budus.
- To najważniejsza umowa w ramach rozbudowy Parku. Zarówno pod względem wartości, jak i istoty - ocenił w poniedziałek prezes Euro-Centrum Roman Trzaskalik. Wyjaśnił, że biurowiec pasywny stanie się podstawowym obiektem infrastruktury Parku i jego "sercem".
W 2009 r. w Euro-Centrum w Katowicach otwarto już Innowacyjny Budynek Energooszczędny o powierzchni ok. 2,4 tys. m kw. Był to jeden z pierwszych obiektów o takich właściwościach w Polsce. Roczne zużycie energii do jego ogrzania w przeliczeniu na metr kwadratowy wynosi ok. 32 kWh. Tradycyjny budynek zużywa odpowiednio 120 kWh. Spełnienie kryterium tzw. budynku pasywnego wymaga zejścia poniżej granicy 15 kWh.
Wykorzystane w nowym biurowcu kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne będą wykorzystywały energię słoneczną. Pierwsze - zamieniając ją w energię elektryczną, drugie - podgrzewając wodę użytkową. Umieszczone 50 m pod ziemią sondy geotermalne, instalacja pompy ciepła i stropy chłodząco-grzewcze (tzw. BKT) zastąpią tradycyjny system grzania i chłodzenia.
System będzie wspomagany przez wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (tzw. rekuperatorem). Natomiast pasywne okna i żaluzje zewnętrzne zapewnią odpowiednią izolację.
Biurowiec będzie prawie trzy razy większy od stojącego obok budynku energooszczędnego. Na powierzchni ponad 6 tys. m kw. znajdą się pomieszczenia administracyjno-biurowe, laboratoria technologiczne (m.in. hale do badań na urządzeniach wielkogabarytowych, o wysokości 9 m), sale konferencyjno-szkoleniowe oraz sprzęt - urządzenia pomiarowe i atestujące, oprogramowanie i komputery.
Obiekt zostanie zbudowany i wyposażony z myślą o firmach technologicznych oraz jednostkach badawczych, którym będą udostępniane pomieszczenia. Euro-Centrum szczególnie zaprasza firmy działające w obszarze technologii energooszczędnych. Ze względu na finansowanie z funduszy unijnych najemcy dostaną 30 proc. rabat na cały okres wynajmowania pomieszczeń.
Przetargiem na wykonanie budynku pasywnego interesowało się dziewięciu wykonawców. Ze względu na wysokie wymagania, ostateczne oferty złożyło tylko trzech. Firma Budus, która zaoferowała cenę ponad 37 mln zł, ma wejść na plac budowy 8 sierpnia. Na realizację umowy będzie miała 18 miesięcy.
Wykonawca musiał udokumentować w przetargu m.in. doświadczenie w budowie biurowców o podobnych gabarytach i obiektów z zastosowaniem pomp ciepła, instalacji solarnych, wentylacji mechanicznej i systemów automatyki dla tzw. inteligentnych budynków. - To dla nas ważna inwestycja, bo da nam możliwość zdobycia referencji dotyczących budynku, w którym najważniejsze jest poszanowanie energii - zaznaczył prezes Budusa, Leon Ucka.
Budowa biurowca pasywnego to część realizowanego od ub. roku, współfinansowanego ze środków unijnych, projektu "Utworzenie Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum- rozwój i zastosowanie nowych technologii w obszarze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł".
Skupiający się na problemach oszczędności energii oraz energii odnawialnej Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum działa na terenie byłych zakładów aparatury chemicznej w Katowicach-Ligocie. Korzysta z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Jego przedstawiciele biorą udział m.in. w programach badawczych, określających, jak projektować i eksploatować budynki, by zużywać jak najmniej energii. Eksperci parku badają także, jakimi metodami, gdzie i jakim kosztem można budować domy, kompleksy mieszkalne i biurowce, zasilane przede wszystkim energią ze słońca, wiatru, wody i powietrza.