Reklama

W podatku od nieruchomości powrót do normalności

Właściciele nieruchomości od września znów normalnie płacą podatek od nieruchomości. Skończyły się zwolnienia, ulgi i odroczenia wprowadzone przez przepisy specustawy o COVID-19, czyli tzw. tarczy antykryzysowej. O czym zatem warto pamiętać? Na to pytanie odpowiada Bartłomiej Kuźniar, koordynator projektów inwestycyjnych w firmie Saveinvest Sp. z o.o.

Zwolnienie i odroczenie płatności w związku z COVID-19

Przez epidemię koronawirusa można było na chwilę zapomnieć o różnych obowiązkach, w tym uiszczeniu podatku od nieruchomości. Ustawodawca poszedł bowiem na rękę właścicielom domów, mieszkań i działek. Przede wszystkim chodziło o odciążenie przedsiębiorców, którzy - w przeciwieństwie do osób fizycznych - uiszczają daninę dużo wyższą niż kilkaset złotych rocznie. Co się więc wydarzyło? W ramach jednej z wersji tarczy antykryzysowej wprowadzono możliwość zwolnienia od podatku od nieruchomości lub odroczenia płatności z tego tytułu. Każda rada gminy otrzymała uprawnienie do wprowadzenia zwolnienia dla przedsiębiorców z tej daniny publicznoprawnej. Oczywiście robiła to w formie stosownej uchwały.

Reklama

To rozwiązanie miało pomóc w szczególności tym podmiotom, które straciły płynność finansową lub których płynność finansowa uległa znacznemu pogorszeniu. Rzecz jasna, wszystko w związku z epidemią koronawirusa. Rada gminy mogła nie tylko zwolnić przedsiębiorców z podatku, ale również wprowadzić wygodne odroczenie terminu. Na to rozwiązanie zdecydowało się najwięcej gmin, nie chcąc tracić możliwości uzyskania pokaźnych wpływów do gminnej kasy. Jak to wyglądało? Raty, które przypadałyby na kwiecień, maj, a także czerwiec 2020 r. były odraczane maksymalnie do 30 września 2020 r.

Od września wszystko wróciło do normy

We wrześniu wszystko wróciło zatem do normy. Ci, którzy zdążyli zapomnieć o swoim obowiązku podatkowym, powinni jak najszybciej zrobić przelew. Kwota do zapłaty we wrześniu była z pewnością dość dokuczliwa. Nastąpiła bowiem kumulacja rat za kwiecień, maj, czerwiec oraz za sierpień 2020 r. Od października natomiast przedsiębiorcy będą już płacić standardowe raty.

Czy w związku z drugą falą epidemii planowane są nowe ulgi? Tego na razie nie wiadomo. - Wydaje się jednak, że skoro póki co nie mamy kolejnego lockdownu, to raczej rząd nie zdecyduje się na takie, kosztowne dla samorządów rozwiązania. Poza tym przedsiębiorcy mieli oraz wciąż mają możliwość skorzystania z innych form pomocy, aby jakoś wybrnąć z trudnej sytuacji - komentuje Bartłomiej Kuźniar.

Podatek od nieruchomości - wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Dla przypomnienia zatem, podatek od nieruchomości to danina publicznoprawna uiszczana co do zasady od gruntów, budynków lub ich części, a także budowli lub ich części, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W tym zakresie istnieje jednak kilka wyjątków. Nie płaci się podatku między innymi od użytków rolnych lub lasów, z wyjątkiem tych, zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, a także od kilku innych budynków i gruntów, wskazanych w stosownej regulacji. Podatek od nieruchomości został bowiem szeroko opisany w specjalnej ustawie - o podatkach i opłatach lokalnych. To jedna z należności trafiających do kasy gminy, na terenie której znajduje się dana nieruchomość. Radom gminy nie jest zatem "na rękę" stosować zwolnienia. Wymusiła to na nich jednak szczególna sytuacja, z jaką borykają się przedsiębiorcy.

A kto płaci podatek? Przepisy stanowią, że każda osoba fizyczna, prawna, jednostka organizacyjna, w tym spółka nieposiadające osobowości prawnej, która jest właścicielem nieruchomości, jej samoistnym posiadaczem albo użytkownikiem wieczystym. Wysokość podatku od nieruchomości zależy natomiast od wielkości danej nieruchomości i jest ustalana w decyzji administracyjnej, którą to doręcza się zainteresowanemu.

Dowiedz się więcej na temat: podatek od nieruchomości

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »