W przyszłym roku zabraknie cementu
W przyszłym roku zużycie cementu w Polsce wyniesie 18-18,5 mln ton, w kolejnych latach potrzeba będzie 23 mln ton. Tymczasem z powodu zmniejszenia liczby uprawnień do emisji CO2, cementownie będą mogły wyprodukować 12,9 mln ton tego surowca - wynika z analiz Stowarzyszenia Producentów Cementu (SPC).
Podczas konferencji prezes Stowarzyszenia Andrzej Balcerek przypomniał, że Komisja Europejska, w marcu 2007 roku, zmniejszyła o prawie 30 proc. przyznane Polsce limity uprawnień do emisji CO2 na lata 2008-2012 - do 208,5 mln ton rocznie.
Zdaniem prezesa, decyzja ta szczególnie uderza w branżę cementową.
- Pozwoliłoby to na produkcję zaledwie 12,9 mln ton cementu rocznie, czyli o prawie 50 proc. mniej niż wynosi szacowane zapotrzebowanie na cement w najbliższych latach - podkreślił.
- Administracja rządowa próbuje stosować rozwiązanie polegające na równym ograniczeniu emisji dla wszystkich sektorów przemysłowych. Jest to niezrozumiałe i stojące w sprzeczności do rozwiązań stosowanych w innych krajach europejskich, które przerzuciły ciężary redukcji emisji CO2 na sektory energetyczne - dodał.
Balcerek zwrócił uwagę, że po modernizacjach polskich zakładów cementowych wskaźnik emisji na tonę produkowanego cementu należy do najniższych w Europie.
W ostatnich latach znacznie spadła energochłonność produkcji cementu. Radykalnie zmniejszyła się też emisja pyłów. W 1989 roku do atmosfery emitowano 100 tys. ton pyłów rocznie (5,9 kg na tonę wyprodukowanego cementu), a w 2003 roku już tylko 3 tys. ton rocznie (0,27 kg na tonę wyprodukowanego cementu).
- Przemysł cementowy w Polsce, który jako jeden z pierwszych w kraju, jeszcze przed 1 maja 2004 r., dostosował się do standardów Unii Europejskiej, staje obecnie przed problemami wynikającymi z zasad funkcjonowania europejskiego systemu handlu emisjami CO2 - powiedział Balcerek. Wartość inwestycji w tej branży w latach 1990 - 2003 szacowana jest na 5 mld złotych.
Obecnie w przemyśle pracuje 17 nowoczesnych pieców. Ich właścicielami są grupy: Cemex (Cemex Polska Sp. z o.o.: Zakład Chełm, Zakład Rudniki), CRH (Grupa Ożarów SA - Grupa Ożarów, Cementownia Rejowiec), Dyckerhoff (Cementownia Nowiny), HeidelbergCement (Górażdże Cement SA - Cementownia Górażdże, Ekocem Sp. z o.o.), Lafarge (Lafarge Cement - Zakład Kujawy, Zakład Małogoszcz), Mapei (Górka Cement Sp. z o.o), Miebach (Cementownia Odra SA), Polen Cement (Cementownia Warta SA), Polska Energetyka Holding SA (Cementownia Nowa Huta SA).
Pierwsza cementownia powstała na ziemiach polskich sto pięćdziesiąt lat temu, w 1857 roku. Założył ją radca stanu w Królestwie Polskim Stanisław Ciechanowski w miejscowości Grodziec k. Zawiercia. Była jednocześnie piątą cementownią na świecie.