Reklama

W Warszawie warto negocjować ceny

Jak wynika z najnowszego raportu Metrohouse i Expandera, na stołecznym rynku nieruchomości wtórnych największym powodzeniem cieszą się najtańsze oferowane mieszkania. Nawet jednak one rzadko mieszczą się w limitach MdM, przez co wyczerpanie puli środków na ten rok nie miało większego wpływu na kształtowanie się rynku. Dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest zatrzymanie wzrostu marż bankowych oraz utrzymujące się atrakcyjne oprocentowanie kredytów.

Poszukiwane tanie mieszkania w Warszawie

Reklama

Nawet gdyby pieniądze z MdM-u nie skończyły się tak szybko, to i tak nie miałoby to większego znaczenia dla kształtowania się sytuacji na rynku wtórnym w Warszawie.

- Wśród transakcji przeprowadzonych za naszym pośrednictwem w ostatnich tygodniach trudno jest znaleźć ofertę, która spełniałaby kryteria kwotowe umożliwiające dofinansowanie w ramach programu MdM - stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. - Mimo to w lutym odnotowaliśmy ożywienie wśród osób zainteresowanych zakupem nieruchomości. Najbardziej poszukiwanymi lokalami są te najtańsze, których cena mieści się poniżej sumy 300 tys. zł. Aż 35 proc. mieszkań sprzedanych przez naszych pośredników znajdowało się w tej strefie cenowej.

Dobrą wiadomością dla kupujących mieszkania w stolicy jest nieco większa skłonność właścicieli do negocjowania cen. Różnica pomiędzy kosztem metra kwadratowego podanym w ofertach a wartością pojawiającą się w czasie transakcji wynosi 3 proc., i jest o 0,5 punktu procentowego większa niż w poprzednim notowaniu. Na warszawskim rynku nieruchomości wtórnych nadal możemy mówić o stabilizacji cenowej. Przeciętny koszt metra kwadratowego nie przekracza 7300 zł.

Koniec dopłat w ramach MdM w tym roku

Dla osób, które planują kupić mieszkanie w Warszawie z pomocą kredytu, dobrą informacją jest to, że banki przestały podwyższać marże. Choć są one obecnie wyższe niż w ubiegłym roku, to rekordowo niskie stopy procentowe powodują, że oprocentowanie kredytów nadal jest atrakcyjne. Średnio dla kredytu z najniższym (10 proc.) wkładem własnym wynosi 4,01 proc. Powoduje to, że kupując mieszkanie o powierzchni 60 m kw. w stolicy za średnią cenę, rata kredytu wyniesie ok. 2078 zł (kredyt na 25 lat z LTV 90 proc.).

Złą informacją jest natomiast to, że skończyły się pieniądze na tegoroczne dopłaty z programu "Mieszkanie dla Młodych". - Oczywiście program wciąż działa i obecnie można starać się o pieniądze, które będą wypłacane w przyszłym roku - powiedział Jarosław Sadowski, ekspert Expandera.

- W tym roku jednak sięgnąć po nie mogą przede wszystkim osoby, które kupują nowe mieszkania. Deweloperzy zwykle godzą się otrzymać część zapłaty w przyszłym roku. Zależy im bowiem na utrzymaniu wysokiej sprzedaży. Zupełnie inaczej jest w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego. Tu sprzedający chcą zwykle od razu dostać całą kwotę.

Na koniec warto dodać, że w programie MdM od kwietnia obowiązują nowe limity cen mieszkań. W Warszawie cena metra kwadratowego nowego mieszkania nie może przekroczyć 6353 zł, a mieszkania używanego 5198 zł.

Pobierz: darmowy program do rozliczeń PIT 2015

Dowiedz się więcej na temat: rynek wtórny | Warszawa | nieruchomości | negocjowanie cen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »