Wartość rynku budowlanego wciąż wzrasta. Co zwiastuje nadejście kryzysu?

Kryzys w budownictwie na poziomie Polski i świata nie jest kwestią oczywistą. Mylnie można odczytać obroty finansowe tego rynku, które wciąż pozostają w fazie wzrostu - mimo konsekwentnego spowolnienia na przestrzeni ostatnich lat. Można jednak porównać sytuację rynku budowlanego do miękkiego lądowania bez zapiętych pasów bezpieczeństwa.

Mimo ciągłego wzrostu obrotów, pogarsza się sytuacja w firmach świadczących usługi budowlane. Na przestrzeni ostatnich pięciu lat płynność finansowa firm budowlanych znacznie spadła. W porównaniu do 2014 roku, w którym aż 2/3 firm w skali świata deklarowało jej dobry stan, dzisiejsza sytuacja jawi się całkowicie odwrotnie. Już 2/3 firm budowlanych działających w 70 krajach utraciło w 2019 roku płynność finansową, lub jest bliskie jej utraty w najbliższym czasie. Zwiastuje to nieodwołalne nadejście kryzysu w budownictwie.

Reklama

- Co jest przyczyną braku płynności finansowej w firmach budowlanych? Przede wszystkim wzrost cen materiałów budowlanych, ale w pierwszym rzędzie: wzrost cen kosztów pracy - powiedział serwisowi eNewsroom Grzegorz Błachnio, analityk Euler Hermes.

- Budownictwo jest jednym z najbardziej pracochłonnych sektorów gospodarki. Szacujemy, że ponad 60 proc. kosztów w budownictwie stanowią koszty pracy. Jest ono wrażliwe na ich wzrost, a z tym mamy właśnie do czynienia na świecie. Budownictwo cierpi także na deficyt siły roboczej. Średnia wieku pracownika budowlanego wzrosła od roku 1970 z 35 do 40 lat. Jest to wskaźnik odpływu młodych pracowników z rynku pracy w tej branży. Wraz ze starzeniem i zmniejszeniem się liczby pracowników budownictwa, koszty pracy będą rosły - a coraz więcej przedsiębiorstw narażonych będzie na utratę płynności finansowej. Sądzimy, że kryzys jest pewny i nadciąga. Jest to ważna prognoza dla gospodarki światowej, gdyż budownictwo ma na nią duży wpływ, stanowiąc 10 proc. całej aktywności gospodarczej na świecie - ocenił Błachnio.

Pobierz za darmo program PIT 2018

eNewsroom
Dowiedz się więcej na temat: rynek budowlany | budownictwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »