Reklama

Wille miejskie - sprawdzamy ceny i lokalizacje

Willa w mieście to marzenie niejednej osoby, chcącej posiadać własny dom. Tzw. osiedla willowe, czyli zielone miejskie enklawy, to najdroższe lokalizacje pod takie inwestycje. Wyróżnia je świetne położenie - z jednej strony gwarantujące ciszę, spokój i zieleń - z drugiej - dobre skomunikowanie z resztą miasta.

Dzielnice willowe - jak sama nazwa wskazuje - zdominowane są przez zabudowę jednorodzinną, jednak - nie każde takie osiedle zasługuje na tego typu określenie. Czym powinna się charakteryzować tzw. miejska enklawa?

Przede wszystkim pięknym otoczeniem - przez co rozumiemy sąsiedztwo terenów zielonych i rekreacyjnych. Ma być to rejon miasta gwarantujący ciszę i odpoczynek od gwaru. Z drugiej jednak strony wymogiem jest też dobre skomunikowanie z centrum i pozostałymi rejonami metropolii. Enklawa miejska jak sama nazwa wskazuje, to zakątek w mieście, a nie na obrzeżach, który wyróżnia się specyficznymi cechami. Czyli - choć nie musi być to lokalizacja centralna - to jednak powinna dawać możliwość w miarę szybkiego i bezproblemowego dotarcia do centrum.

Reklama

Jak już wspomnieliśmy - ceny nieruchomości w takich rejonach wiodących miast na polskim rynku mieszkaniowym - są duże. Wynika to m.in. z faktu, że wielkomiejskie dzielnice willowe często posiadają starszą, zabytkową, przedwojenną zabudowę typu posiadłość/willa, a takie nieruchomości potrafią być bardzo drogie.

Przykłady lokalizacji willowych w dużych miastach

We Wrocławiu można wytypować kilka osiedli, które mają willowy charakter, jednocześnie pozostając w tkance miejskiej, a nie na obrzeżach. Wymienimy tu m.in. Zacisze na północy, sąsiadujące z ważnym węzłem komunikacyjnym, jakim jest Plac Grunwaldzki. Jest to rejon umiejscowiony blisko rzeki Odry, parku Szczytnickiego, hali Stulecia i innych terenów rekreacyjnych. Podobne walory mają Karłowice - również na północy Wrocławia, oraz Oporów - dzielnica na południu miasta.

Przykładowe oferty: luksusowa willa na Zaciszu we Wrocławiu została wyceniona na blisko 4 mln zł za 220 mkw., co daje stawkę wynoszącą ponad 18 tys. zł/mkw. 280 - metrowa posiadłość na Zaciszu to koszt rzędu blisko 2,5 mln zł, cena metra kwadratowego wynosi 8750 zł. Z kolei za willę z 2009 roku na Oporowie trzeba będzie zapłacić po ponad 8000 zł/mkw.

W Krakowie jedną z najbardziej prestiżowych dzielnic miasta - o willowym charakterze jest Wola Justowska. Tu ceny są znacznie podwyższone w stosunku do średnich. Charakter miejskiej enklawy ma też Salwator oraz Olsza w dzielnicy Prądnik Czerwony. Tutaj za 180 metrowy dom z lat 80' ubiegłego wieku trzeba będzie zapłacić około 1,3 mln zł, co daje stawkę wynoszącą 7000 zł/mkw.

W Warszawie na pewno miano enklaw miejskich możemy przypisać takim rejonom jak Mokotów czy Wilanów. Jeśli ktoś chciałby zamieszkać na Wilanowie, za 350 metrową willę zapłaci blisko 2,5 mln zł. Warto odnotować, że drogie oferty willowe znajdziemy również w peryferyjnych rejonach miasta, np. na Bielanach, gdzie 90 - metrowy dom w zabudowie szeregowej będzie kosztował około 750 tys. zł.

Ceny i trendy w segmencie domów jednorodzinnych

Podane powyżej przykładowe oferty z cenionych dzielnic dużych metropolii są znacznie wyższe cenowo od średnich stawek w segmencie domów jednorodzinnych. Te w skali całego kraju wynoszą obecnie około 2500 - 3000 zł/mkw. W dużych miastach jest drożej, ale średnia cenowa nie przekracza 4500 zł/mkw.

Willowe dzielnice miast różnią się też zabudową jednorodzinną - oprócz wspomnianych wcześniej nieruchomości o charakterze zabytkowym, częściej spotkamy tu nowe budownictwo o dużych gabarytach. Chodzi o posiadłości kilkukondygnacyjne o powierzchniach kilkuset metrów.

Obecnie wśród przeciętnych inwestorów odchodzi się od tego typu nieruchomości. Popularne są natomiast domy stosunkowo małe - o przeciętnej powierzchni 130 - 140 mkw. Inwestorzy indywidualni rzadziej budują tzw. domy wielopokoleniowe. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się natomiast nieruchomości parterowe.

Monika Prądzyńska

Dział Analiz WGN

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »