Wybieramy najlepszy grzejnik elektryczny

Grzejniki elektryczne pozwalają na szybkie i bardzo wygodne ogrzewanie pomieszczeń. Możemy stosować je jako ogrzewanie podstawowe lub uzupełniające. W ofertach handlowych znajdziemy wiele dobrych jakościowo grzejników o stacjonarnym lub przenośnym zastosowaniu.

Komfortowe użytkowanie grzejnika

Grzejnik zasilany energią elektryczną to przede wszystkim wygoda. Dużym atutem takiego rozwiązania jest stosunkowo niski koszt instalacji. Niektóre stacjonarne grzejniki możemy nabyć już za 200 zł. Koszt ich montażu jest znacznie niższy od kosztów, które musielibyśmy przeznaczyć na montaż tradycyjnego centralnego ogrzewania.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że dzięki grzejnikom elektrycznym nie musimy poświęcać osobnego pomieszczenia na kotłownię. Każdy grzejnik może być bowiem zasilany indywidualnie z najbliższego gniazdka elektrycznego.

Na polskim rynku znajduje się wiele dobrych jakościowo grzejników o wielorakim przeznaczeniu. Wybór zależy od naszych potrzeb i charakterystyki pomieszczenia, które ma być ogrzewane. Pierwszym kryterium wyboru powinien być sposób przekazywania powietrza. Dopiero w kolejnym etapie przystępujemy do wyboru konkretnego typu grzejnika.

Reklama

Alternatywą dla ogrzewania mieszkania lub domu prądem są oczywiście piece gazowe czy takie na paliwo stałe. Jeżeli chciałbyś obliczyć koszty podłączenia tego typu ogrzewania w twoim domu, kliknij tutaj i skorzystaj z darmowych kalkulatorów.

Sposoby przekazywania powietrza

Grzejniki zasilane prądem mogą przekazywać powietrze na dwa sposoby - poprzez konwekcję lub poprzez radiację. Warto zwrócić na to szczególną uwagę. Pamiętajmy, że od sposobu przekazywania powietrza zależą koszt ogrzewania elektrycznego, szybkość działania oraz komfort użytkowy.

Ogrzewanie konwekcyjne - obecnie jest najpopularniejszym sposobem przekazywania powietrza w grzejnikach elektrycznych. Powietrze zostaje ogrzane we wnętrzu urządzenia, a następnie unosi się do góry i powoduje cyrkulację w całym pomieszczeniu. Na tej samej zasadzie działają niemal wszystkie grzejniki wodne. Ten sposób ogrzewania jest uważany za najbardziej komfortowy oraz najprzyjemniejszy w użytkowaniu. Jego podstawową wadą jest fakt, że cyrkulacja powietrza powoduje przemieszczanie się roztoczy i pyłków. Może to być dość duży problem dla alergików oraz osób chorych na astmę.

Ogrzewanie radiacyjne (inaczej ogrzewanie promiennikowe) - to jedna z najnowocześniejszych form przekazywania powietrza w grzejnikach elektrycznych. Nowoczesne grzejniki radiacyjne projektuje się w taki sposób, by oddawały ciepło na całej powierzchni. Dzięki temu są dość ekonomiczne w codziennej eksploatacji.

Ogrzewanie radiacyjne najbardziej przypomina naturalne ogrzewanie słoneczne. Wrażenie cieplne jest porównywalne z ciepłem pochodzącym z kominka. Tego typu grzejniki wykorzystują proces frontalnego emitowania fal cieplnych. Radiator wytwarza wiązkę promieni, które podgrzewają przedmioty stojące obok niego. Ogrzane powietrze jest kierowane na wprost - czyli bezpośrednio na użytkowników.

Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane w przypadku wysokich pomieszczeń (ich ogrzanie metodą konwekcyjną byłoby dość czasochłonne i kosztowne). Pamiętajmy, że grzejniki radiacyjne zapewniają silniejsze odczucie ciepła niż ich konwekcyjne odpowiedniki (przy takim samym zużyciu energii elektrycznej). Jedynym mankamentem jest wyższy koszt zakupu. Grzejniki promiennikowe są przeważnie sporo droższe niż grzejniki konwekcyjne o tej samej mocy.

Jaki grzejnik wybrać?

W ofertach sklepów znajdziemy pięć głównych typów grzejników elektrycznych. Każdy z nich ma nieco inne zastosowanie i sprawdza się w odmiennych warunkach. We wnętrzach budynków mieszkalnych możemy zastosować:

Grzejniki konwekcyjne - ich niepodważalnym atutem jest niska cena zakupu, łatwa instalacja oraz bezproblemowe czyszczenie. Średniej jakości modele możemy nabyć już od 200 zł.

Grzejniki konwekcyjne bardzo szybko się nagrzewają, co pozwala na szybkie dogrzanie pomieszczenia. Po odłączeniu od zasilania po kilku chwilach są już całkowicie zimne (niska bezwładność cieplna). Możemy znaleźć je w formie stacjonarnej oraz przenośnej. Większość grzejników konwekcyjnych posiada przynajmniej trzystrefowy termostat.

Konstrukcje stacjonarnych grzejników konwekcyjnych są bardzo łatwe w montażu - wystarczy zawiesić je na zwykłych kołkach i podłączyć do gniazdka elektrycznego. Zaawansowane technologicznie modele grzejników konwekcyjnych posiadają precyzyjną regulację temperatury oraz funkcję ochrony przed mrozem (ogrzewanie do 5 stopni C). Praca grzejnika konwekcyjnego wpływa na zmniejszenie wilgotności powietrza. Zatem jest to bardzo dobre rozwiązanie do dogrzania wilgotnych łazienek oraz pomieszczeń kuchennych.

Termowentylatory - to kolejny rodzaj grzejników działających na zasadzie konwekcji (najczęściej o zastosowaniu przenośnym). We wnętrzu termowentylatora znajduje się spirala grzewcza. Ciepło jest wydmuchiwane za pomocą niewielkiego wiatraczka, pobierającego powietrze z tyłu urządzenia. Termowentylator świetnie sprawdza się do dogrzewania pomieszczeń. Praca wiatraczków może być dość głośna - dlatego nie jest to rozwiązanie do stosowania ciągłego.

Największą zaletą termowentylatora jest duża szybkość ogrzania pomieszczenia. Musimy jednak pamiętać, by zakupić model wyposażony w przynajmniej dwustopniowy termostat oraz czujnik zabezpieczający urządzenie przed przegrzaniem. W małych, przenośnych modelach warto też zwrócić uwagę na czujnik, który automatycznie wyłącza termowentylator w przypadku jego przewrócenia.

Grzejniki olejowe - działają na zasadzie radiacji. Źródłem ciepła jest olej, który znajduje się we wnętrzu urządzenia. Grzejniki olejowe nagrzewają się znacznie wolniej niż ich konwektorowe odpowiedniki - jednak gorący olej ogrzewa pomieszczenia jeszcze przez długi czas po wyłączeniu. Wysokie zużycie energii elektrycznej występuje jedynie w momencie nagrzewania. Później termostat włącza zasilanie, gdy temperatura oleju lekko spadnie.

Grzejniki olejowe działające przez dłuższy czas będą bardziej oszczędne niż grzejniki konwektorowe. Działanie grzejników olejowych nie wytwarza intensywnej cyrkulacji powietrza. Dzięki temu powietrze jest wolne od alergenów oraz roztoczy. Koszt zakupu tego typu modeli waha się w granicach 150-600 zł.

Grzejniki ceramiczne - Ich najważniejszym elementem są szybko nagrzewające się wkłady ceramiczne. Ceramika bardzo szybko się nagrzewa i powoli traci temperaturę. Dzięki temu pomieszczenia są ogrzewane jeszcze przez pewien czas po odłączeniu zasilania. Tego typu konstrukcje stosowane są przeważnie do dogrzewania pomieszczeń.

Stacjonarne grzejniki z wkładem ceramicznym nie są zbyt popularnym rozwiązaniem. Dużym mankamentem produktów ceramicznych jest wysoki pobór prądu podczas nagrzewania. Wiąże się to oczywiście z wysokimi kosztami eksploatacyjnymi. Zakup przenośnego grzejnika ceramicznego to wydatek rzędu 80-300 zł.

Grzejniki halogenowe - są typowymi urządzeniami działającymi na zasadzie promieniowania. Ogrzewania działa natychmiast po włączeniu urządzenia. Grzejnik generuje promienie podczerwone, które nagrzewają przedmioty znajdujące się w niewielkiej odległości (i to one oddają ciepło do pomieszczenia). Zasięg grzejników halogenowych nie jest zbyt duży i przeważnie wynosi do 10 metrów. Powinniśmy pamiętać, że grzejnik halogenowy nadaje się wyłącznie do ogrzewania kierunkowego. Promienie kierują się na wprost i są bardzo dobrym sposobem na szybkie dogrzanie garaży lub niewielkich pomieszczeń mieszkalnych. Tego typu konstrukcje przeważnie wykorzystuje się do dogrzania półotwartych pomieszczeń oraz hal produkcyjnych.

Wybór mocy grzewczej

Podczas wyboru najlepszego grzejnika elektrycznego, powinniśmy pamiętać o doborze optymalnej mocy grzewczej. Powszechnie przyjmuje się, że w dobrze zaizolowanym, energooszczędnym budynku mieszkalnym (o standardowej wysokości ścian 2,8 metra) zapotrzebowanie wynosi 85W na każdy m kw. W nieocieplonych i słabo zaizolowanych pomieszczeniach, zapotrzebowanie wzrasta do 150-200 W/m kw. Oznacza to, że w pomieszczeniu o wielkości 20 m kw. należy zamontować grzejnik o mocy 1700-3000 W w zależności od stopnia izolacji budynku.

Jakie są więc ostateczne rekomendacje?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, który grzejnik jest najlepszy. Wybór zależy od naszych indywidualnych potrzeb, a także od specyfiki pomieszczenia, które ma być ogrzewane. Wszystkie grzejniki elektryczne mogą ogrzewać pomieszczenia poprzez konwekcję lub radiację.

W ofertach handlowych znajdziemy pięć odmiennych rodzajów grzejników elektrycznych, które działają na zasadzie konwekcji lub radiacji. Są to grzejniki konwekcyjne, termowentylatory, grzejniki olejowe, ceramiczne i halogenowe.

Z punktu widzenia doboru optymalnej ceny do jakości w przeciętnym mieszkaniu najlepsze będą grzejniki konwektorowe lub olejowe. Natomiast w półotwartych lub często narażonych na szybką utratę ciepła pomieszczeniach (sklepy, restauracje, magazyny) najlepsze będą grzejniki halogenowe.

Kalkulatory budowlane
Dowiedz się więcej na temat: najlepsze | ogrzewanie | grzejniki | najlepsi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »