Wykończenie mieszkania w kilka dni - czy to możliwe?
W wielu programach telewizyjnych kompletny remont mieszkania odbywa się w kilka dni. Czy w normalnym życiu takie rzeczy również są możliwe?
Kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, najczęściej bierzemy kredyt. Niewiele osób może sobie bowiem pozwolić na zakup mieszkania za gotówkę. Każdego miesiąca jesteśmy zatem zobowiązani do uiszczenia określonej raty kredytu, a dodatkowo musimy gdzieś mieszkać, więc płacimy czynsz albo utrzymujemy inną nieruchomość. W konsekwencji bardzo nam zależy na tym, aby jak najszybciej przeprowadzić się do nowego lokum i ograniczyć comiesięczne wydatki. Optymalne jest przynajmniej urządzenie kuchni i łazienki. Dla pełnej wygody przydałoby się jednak kompletne urządzenie wnętrza. Trudno biegać z pudłami z jednego pokoju do drugiego w kawalerce albo dwupokojowym mieszkaniu. Poza tym remont zawsze wiąże się z kurzem i bałaganem - stwierdza Bartosz Antos, dyrektor ds. nieruchomości w firmie Saveinvest Sp. z o.o. Jak zatem tanio i szybko wykończyć mieszkanie?
Jeżeli stawiasz na pomoc profesjonalistów, czyli ekipy remontowej z prawdziwego zdarzenia, zadbaj o wcześniejsze "dogranie" terminu. Mniej więcej jesteś bowiem w stanie określić, kiedy mieszkanie zostanie oddane do użytku - uwzględniając nawet ewentualne poprawki firmy deweloperskiej. Kiedy warto umawiać się z fachowcami? Większość firm budowlanych i remontowych planuje swoje prace z miesięcznym wyprzedzeniem. Oczywiście zimą ich terminy są krótsze, a latem dłuższe z uwagi na pełnię sezonu na prace wykończeniowe oraz duże projekty budowlane. Ustalając termin warto zostawić sobie margines tygodnia lub dwóch na ewentualne opóźnienia ze strony dewelopera albo konieczność dokonania poprawek. Dogadując terminy z fachowcami warto mieć już też potrzebne materiały (lub przynajmniej złożyć na nie zamówienie). Na etapie podpisywania umowy deweloperskiej prawdopodobnie otrzymasz komplet dokumentów i planów, związanych z nieruchomością. Możesz zatem precyzyjnie określić wszystkie wymiary i zakres koniecznych do podjęcia prac. Pamiętaj, że nie wszystkie płytki, armaturę, panele i inne elementy dostaniesz "od ręki". Czasem sklepy budowlane potrzebują kilka tygodni na ich sprowadzenie.
W każdym remoncie najwięcej czasu zajmują prace stolarskie. W Polsce brakuje specjalistów w tej dziedzinie, dlatego poszczególne firmy mają nieustannie pełne ręce roboty. Z tego względu, jeżeli zależy ci na czasie, warto postawić na gotowe meble. W wielu sklepach meblarskich masz możliwość takiego dostosowania poszczególnych modułów, aby można było je wpasować niemal w każdą przestrzeń. Poza tym gotowe meble są tańsze od tych, zamawianych u stolarza. Z tego względu, nawet jeżeli w przyszłości wpadłbyś na pomysł zrobienia kuchni na wymiar, nie będzie ci żal, by wyrzucić dotychczasowe meble. Stosownej selekcji warto dokonać również wtedy, gdy wybierasz poszczególne materiały wykończeniowe. Na przykład panele podłogowe będą zdecydowanie tańsze i szybsze do położenia niż płytki ceramiczne.
Jeżeli zatem będziesz dobrze przygotowany do remontu - wcześniej ustalisz termin prac, a także wybierzesz i kupisz niezbędne materiały - masz szansę wykończyć mieszkanie w tydzień. To jednak bardzo optymistyczny scenariusz, który nie uwzględnia wielu czynników, opóźniających remont. Takimi przeszkodami są chociażby: błędne zrealizowanie zamówienia, wadliwe montaże, niesłowna ekipa remontowa i wiele więcej - wymienia Bartosz Antos.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze