Wymiana pieca to za mało. Potrzebna jest także termomodernizacja

Dużą popularnością cieszą się dopłaty do wymiany domowych pieców. Zainstalowanie nowego pieca może doprowadzić do wzrostu kosztów ogrzewania nawet o 172 proc. Aby tego uniknąć, wymianę ogrzewania trzeba poprzedzić termomodernizacją budynku.

- Wymiana kotła w ogromnym stopniu przyczynia się do zwalczenia smogu - emisja może zmniejszyć się nawet o 88 proc., ale zarówno samorządy, jak i inwestorzy muszą być świadomi tego, że jeżeli poprzestaną tylko na tym działaniu, to wzrosną koszty ogrzewania dla właścicieli domów - mówi Piotr Pawlak, ekspert ds. efektywności energetycznej w Rockwool Polska.

Będzie tak ponieważ wymiana starego kotła na nowoczesny kocioł V klasy to także konieczność stosowania wysokiej jakości paliwa, które będzie taki kocioł zasilać.

Dobre paliwo kosztuje

- W sytuacji, w której zmagamy się w Polsce z dużym odsetkiem ubóstwa energetycznego, strategia walki ze smogiem tylko poprzez wymianę kotła jest wysoce niewystarczająca. Z analiz wynika przecież, że w skali roku koszty ogrzewania przy samej wymianie starego kotła węglowego mogą wzrosnąć o 1200 zł przy przejściu na ogrzewanie ekogroszkiem i aż o 4000 zł przy zmianie na zasilanie gazem ziemnym - tłumaczy Piotr Pawlak.

Reklama

Działania na rzecz czystego powietrza nie powinny wiązać się z równoczesnym wzrostem kosztów ogrzewania. Po jakimś czasie właściciele domów będą czuli się zawiedzeni, że podejmując działania antysmogowe, które poprawiają stan powietrza dla wszystkich, równocześnie "szkodzą sobie" i muszą więcej wydawać na ogrzewanie. Będą wtedy szukać innych rozwiązań, by zmniejszyć rachunki. (...)

Problem ubóstwa energetycznego

Z analiz Instytutu Badań Strukturalnych wynika, że na ogrzewanie, ciepłą wodę i elektryczność nie stać aż 4,6 mln osób, a więc co ósmy Polak ma problem z pokryciem opłat dotyczących podstawowych potrzeb. Właściwą drogą działania powinno być zatem równoczesne rozwiązanie zarówno problemu smogu, jak i ubóstwa energetycznego.

Jeżeli nie zabezpieczymy domu przed utratą ciepła, niewiele da nam jego dostarczanie w taki czy inny, bardziej lub mniej ekologiczny sposób.

Najefektywniejszym rozwiązaniem problemu smogu i ubóstwa energetycznego jest przeprowadzenie dwuetapowej termomodernizacji w odpowiedniej kolejności. W pierwszym kroku stawiamy na ocieplenie ścian zewnętrznych i dachu, a w drugim na wymianę kotła. (...)

Kolejność ma znaczenie

- Zawsze należy zacząć właśnie od dobrej jakościowo izolacji, a dopiero potem wymienić źródło ciepła. Jeżeli zaczniemy od zaizolowania ścian zewnętrznych i poddasza, skutecznie zapobiegnie to utracie ciepła i sprawi, że urządzenia grzewcze będą potrzebować mniejszej mocy. Jak potwierdziły przeprowadzone przez nas symulacje, już samo zaizolowanie przegród dobrej jakości materiałem izolacyjnym pozwala obniżyć zapotrzebowanie na energię w budynku prawie trzykrotnie - wyjaśnia Piotr Pawlak. (...)

Dariusz Ciepiela

Więcej informacji na portalu wnp.pl

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

Dowiedz się więcej na temat: wymiana pieców | piec węglowy | termomodernizacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »