Reklama

Wymiana pieców. Czym zastąpić "kopciucha"?

Wkrótce w całym kraju nie będzie można używać tzw. kopciuchów. Właściciele będą musieli wymienić je na bardziej ekologiczne odpowiedniki. Alternatyw jest kilka, m.in. kotły na pelety, ogrzewanie elektryczne czy pompa ciepła. Z jakim trzeba się liczyć wydatkiem i czy można skorzystać z dotacji?

W poszczególnych województwach obowiązują różne terminy określające konieczność wymiany pozaklasowych kotłów na węgiel. I tak dla przykładu w województwie śląskim termin ten upłynął już 1 stycznia 2022 roku. Mieszkańcy województwa mazowieckiego i łódzkiego muszą pozbyć się kopciucha do 1 stycznia przyszłego roku, a zachodniopomorskiego mają na to jeszcze dwa lata. Z kolei w województwie lubuskim termin ten mija dopiero 1 stycznia 2027 roku.

Pamiętajmy także o tym, że uchwała antysmogowa jest obowiązującym aktem prawa miejscowego, a za jej nieprzestrzeganie grozi grzywna (nawet 5 tys. zł).

Reklama

Jakie mamy alternatywy?

Pozaklasowy kocioł na węgiel i drewno możemy wymienić na nowoczesne urządzenia grzewcze. Innym sposobem jest podłączenie domu do sieci ciepłowniczej. Niezależnie, na jaki nowy system grzewczy postawimy, najlepiej najpierw przeprowadzić kompleksową termomodernizację budynku, czyli ocieplić ściany zewnętrze i dach oraz wymienić okna i drzwi zewnętrzne.

Warto też zamontować wentylację mechaniczną z rekuperacją. Dzięki temu straty ciepła zostaną znacznie ograniczone, a w efekcie można planować zakup urządzenia o mniejszej mocy, a przez to tańszego.

Co zamiast kopciucha? Wybór jest całkiem urozmaicony, ale trzeba liczyć się wydatkiem. Wśród rozwiązań, które są najbardziej popularne, można wymienić:

  • Kocioł na pelety. Jeśli chodzi o kotły na paliwa stałe, to uchwały antysmogowe wprowadzają obowiązek użycia tylko urządzeń grzewczych z certyfikatem ekoprojektu (ecodesign). W praktyce oznacza to sprzedaż kotłów, które mają bardzo wysoką sprawność i niską emisyjność. Wymagania te spełniają kotły na pelety. Problem jednak w tym, że obecnie cena tego paliwa z 850-900 zł za tonę wzrosła do ponad 2000 zł/tonę.
  • Kocioł kondensacyjny na gaz ziemny. To rozwiązanie dla tych użytkowników, których dom znajduje się w pobliżu sieci gazowej lub jest on do niej podłączony, ale do tej pory gaz był wykorzystywany jedynie do gotowania w kuchni. Jedną z zalet tego źródła ciepła jest jego bezobsługowość i możliwość zdalnego śledzenia pracy instalacji, w tym zmiany jej parametrów działania. Zwróćmy jednak uwagę na to, że cena gazu jest ponaddwukrotnie wyższa niż w ubiegłym roku.
  • Kocioł kondensacyjny na gaz płynny. W tym przypadku montaż kotła wiąże się z zakupem lub dzierżawą zbiornika na gaz płynny. Co więcej, cena tego paliwa również wzrosła z 1,6 - 1,8 zł/l do 3,3 zł/l. Taki wydatek czeka użytkowników, którzy zdecydują się na zakup zbiornika na własność. Jeśli będzie on dzierżawiony, wtedy koszt zakupu gazu płynnego będzie jeszcze wyższy.
  • Pompa ciepła. Część specjalistów z branży grzewczej rekomenduje zastosowanie w modernizowanej instalacji grzewczej pompy ciepła określanej jako wysokotemperaturowa (umożliwia współpracę z tradycyjnymi grzejnikami). Zdaniem innych fachowców sezonowy współczynnik efektywności pompy ciepła w takim układzie będzie niski, a koszty eksploatacji nie tak małe, jakby oczekiwali tego użytkownicy. Dlatego, jak już wspominano, polecają oni wcześniej przeprowadzić termomodernizację i dopiero wtedy zastosować pompę ciepła.
  • Ogrzewanie elektryczne. Największym atutem tego systemu są dość niskie, w porównaniu do innych sposobów ogrzewania, koszty instalacji. Ale ze względu rosnącą cenę energii elektrycznej, warto rozważyć (podobnie zresztą jak w przypadku pompy ciepła) montaż instalacji fotowoltaicznej.

Skąd wziąć pieniądze na wymianę starego kotła?

Osoby, które są zainteresowane montażem nowego urządzenia grzewczego w użytkowanym domu mogą skorzystać z różnych form dotacji rządowych i gminnych.

  • "Czyste powietrze" to najbardziej znany program rządowy umożliwiający uzyskanie dofinansowania zarówno na wymianę starego źródła ciepła na nowoczesne, jak i na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych w budynku. Na wymianę pieca i termomodernizację można otrzymać do 69 tys. zł dotacji.
  • "Stop Smog" wspiera wymianę bądź likwidację źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych. Jest on realizowany przez gminy, położone na obszarach, gdzie obowiązują tzw. uchwały antysmogowe. Średni koszt realizacji przedsięwzięcia niskoemisyjnego w jednym budynku nie może przekroczyć 53 tys. zł.
  • Wojewódzkie, gminne lub miejskie dotacje do wymiany kopciucha na nowoczesne urządzenie grzewcze. Wysokość dofinansowania zależy od warunków ustalanych przez władze lokalne.
  • Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa i mogą z niej skorzystać wszyscy właściciele oraz współwłaściciele domu jednorodzinnego. Maksymalny limit odliczeń, których podatnik może dokonać w jej ramach wynosi 53 tys. zł.

Opracowała: Beata Zielińska, domiporta.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »