Zakończenie budowy (cz. 1): Odbiór końcowy

Po zakończeniu wszystkich robót budowlanych, po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych prób i testów instalacji i urządzeń, następuje odbiór końcowy przeprowadzany przez kierownika budowy i inspektora nadzoru inwestorskiego przy współudziale (z reguły) samego inwestora. Jest to dla uczestników procesu budowlanego ostatnia czynność, która ma za zadanie ustalić, czy wykonawca wywiązał się ze wszystkich obowiązków w sposób rzetelny.

Jeśli w trakcie odbioru końcowego zostaną ujawnione niedociągnięcia czy usterki, wyznacza się wykonawcy termin ich usunięcia i datę ponownego odbioru. Przy okazji zatrzymuje się również część wynagrodzenia wykonawcy do czasu likwidacji usterek. Jeżeli wykryte wady są zbyt poważne, aby je usunąć (lub wiązałoby się to ze zwiększeniem kosztów), ale jednocześnie nie dyskwalifikują obiektu jako budynku mieszkalnego, inwestor może uzgodnić z wykonawcą odstąpienie od ich usuwania przy odpowiednim obniżeniu wynagrodzenia wykonawcy.

W ciągu 14 dni od ostatecznego odbioru (ostatniego przejawu aktywności na terenie budowy) inwestor jest zobowiązany zawiadomić Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego o zakończeniu budowy. Domy jednorodzinne nie są objęte obowiązkową kontrolą urzędową przeprowadzaną przed przystąpieniem do użytkowania, jednak Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ma prawo takiej kontroli dokonać.

Reklama

Dokumentacja powykonawcza

Przed zgłoszeniem zakończenia budowy kierownik budowy jest zobowiązany do zebrania niezbędnej dokumentacji powykonawczej, na którą składają się:

" inwentaryzacja geodezyjna,

" protokoły odbiorów instalacji i przyłączy, poszczególnych etapów robót oraz wszystkich rozruchów, prób i testów,

" dokumentacja projektowo-budowlana z naniesionymi ewentualnymi zmianami,

" dziennik budowy,

" certyfikaty i atesty użytych materiałów budowlanych,

" instrukcje i gwarancje zainstalowanych urządzeń.

Po jej skompletowaniu kierownik budowy powinien przekazać dokumentację powykonawczą inwestorowi, który jest zobowiązany do jej przechowywania w czasie użytkowania obiektu oraz do przekazania jej odpowiednich fragmentów właściwemu organowi nadzoru budowlanego.

Inwentaryzacja geodezyjna

Geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obiektów budowlanych powinna zawierać dane umożliwiające wniesienie zmian na mapę zasadniczą, do ewidencji gruntów i budynków oraz do ewidencji sieci uzbrojenia terenu. W związku z powyższym powinien być w niej zawarty wykaz zmian danych ewidencyjnych.

Inwentaryzację geodezyjną należy zlecić geodecie o odpowiednich kwalifikacjach i uprawnieniach.

Czytaj również:

Projekt domu - lepszy indywidualny czy gotowy?

Jak przekwalifikować działkę rolną na budowlaną?

Archipelag
Dowiedz się więcej na temat: kierownik budowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »