Zakup nieruchomości. Jak zaspokajamy ... potrzebę mieszkaniową?

Mieszkanie coraz częściej jest traktowane jako forma lokaty kapitału. Nierzadko jako swego rodzaju finansowa poduszka bezpieczeństwa, która ma zapewnić stabilizację na starość. Warto jednak przypomnieć, że główna funkcja mieszkania to ... zapewnienie powierzchni mieszkaniowej.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc

Potrzeba mieszkaniowa

Każdy z nas potrzebuje pewnej przestrzeni mieszkaniowej, aby móc normalnie funkcjonować. Piramida potrzeb Maslowa rozpoczyna się od pierwszego stopnia na którym znajdują się potrzeby fizjologiczne. Zwykle wymieniane w tym miejscu są: dostęp do (czystego) powietrza, wody, pożywienie, ubranie i schronienie.

Potrzeba posiadania schronienia, to nic innego jak potrzeba mieszkaniowa. Każde gospodarstwo domowe - bez względu czy jedno, czy wieloosobowe - taką potrzebę posiada. Marta Buzalska z serwisu Otodom podkreśla, że co do zasady "można ją zaspokoić, albo zabezpieczyć na dwa sposoby. Po pierwsze posiadając nieruchomość mieszkaniową na własność, po drugie wynajmując nieruchomość".

Reklama

Własne lokum. Kupić czy wynająć?

W pierwszym przypadku, aby zakupić mieszkanie czy dom trzeba dysponować odpowiednio wysoką kwotą oszczędności, lub też zdolnością kredytową oraz kapitałem wystarczającym na wkład własny. Rosnące ceny nieruchomości, a przede wszystkim rosnący poziom stóp procentowych sprawia, że w najbliższych kilku, może dziesięciu, a może kilkunastu kwartałach zapewne zmniejszy się liczba polskich rodzin, które będą mogły w ten sposób pozyskać przestrzeń do życia.

- Rosnące stopy procentowe to przede wszystkim zła wiadomość dla młodych Polek i Polaków, gdyż będąc na początku drogi zawodowej zwykle nie dysponują oni wysokimi dochodami. Będą musieli poczekać jakiś czas zanim stopy procentowe znów zaczną być obniżane, a uzyskiwane dochody w miarę rozwoju zawodowego będą rosnąć - zaznacza Marta Buzalska.

Co ciekawe, z rynku najmu również nie płynął optymistyczne wieści - oczywiście w kontekście zaspokojenia zapotrzebowania na powierzchnię mieszkalną. Od początku 2022 roku odnotowywany jest systematyczny wzrost stawek najmu w praktycznie wszystkich miastach wojewódzkich. Oferty wynajmu mieszkań 2- i 3-pokojowych lokali mieszkalnych oraz kawalerek w przystępnych stawkach bardzo szybko znikają z rynku.


Mieszkania. Państwo ku pomocy

Zaspokojenie potrzeby mieszkaniowej, jako jednej z głównych ludzkich potrzeb stanowi warunek prawidłowego rozwoju nie tylko gospodarczego, ale również społecznego. Nie może więc dziwić fakt, iż w większości krajów Europy funkcjonują różne programy mieszkaniowe, które mają za zadanie zwiększenie dostępności mieszkaniowej. Dostępność powierzchni mieszkaniowej determinuje bowiem jakość życia i przede wszystkim warunki w których dorasta najmłodsze pokolenie. W Polsce na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat funkcjonowało już kilka tego rodzaju programów. Warto wymienić Rodzinę na swoim, Mieszkanie dla Młodych, czy Mieszkanie Plus.

Nieruchomości. Kto skorzysta z pomocy?

W tym samym rzędzie trzeba również wskazać wybrane rozwiązania, które niesie ze sobą Polski Ład. W ramach tego ostatniego możemy już dzisiaj budować domy o powierzchni do 70 mkw. na zgłoszenie, bez potrzeby o ubieganie się o pozwolenie na budowę. W przypadku osób, które posiadają działkę i pieniądze na budowę, proces oczekiwania na przeprowadzkę do własnej (choć niedużej) nieruchomości może się skrócić nawet o jeden rok. Tyle bowiem trzeba nierzadko czekać w dużych miastach na uzyskanie pozwolenia na budowę (przy założeniu, że przyszli sąsiedzi nie utrudniają tego procesu). Polski Ład zakłada również, iż już niedługo będzie można skorzystać z gwarancji wkładu własnego starając się o kredyt na zakup mieszkania, domu lub budowę domu. Skorzystają na tym ci z nas, którzy nie mają wymaganej dzisiaj zwykle przez banki kwoty równej 20 proc. wartości nieruchomości. Z kolei w ramach Mieszkania Plus można skorzystać z wynajmu mieszkania po preferencyjnych stawkach, również z dojściem do własności. Program Mieszkanie Plus był pierwszym w ostatnich dwóch dekadach dużym programem pro podażowym. Jego minusem pozostaje jednakże cały czas relatywnie niewielka skala względem tej zapowiadanej oraz fakt, że mieszkania są wprawdzie budowane, ale głównie w średniej wielkości i małych miejscowościach.

Jarosław Mikołaj Skoczeń

Czytaj także: Turcja zorganizuje Rosjanom wakacje

***

INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: rynek nieruchomości | mieszkanie | zakup mieszkania | ceny mieszkań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »