Ulga na internet
Ulga internetowa (ulga na internet) polega na odliczeniu od dochodu (od podstawy opodatkowania) faktycznie poniesionych w danym roku podatkowym wydatków na używanie internetu.
Ulga na internet nie musi być już związana z miejscem zamieszkania, zatem dopuszczalne są wszelkie łącza stałe, komórkowe, dostęp wdzwaniany itp. bez względu na adres miejsca zamieszkania podatnika i adres korzystania z internetu.
Odliczeniu w ramach ulgi na internet podlega całość poniesionych wydatków brutto z VAT, nie więcej jednak niż 760 zł. Ulga nie odliczona w jednym roku nie przechodzi na rok następny, niewykorzystana kwota limitu (z braku wydatków) czy kwot zapłaconych (z powodu przekroczenia limitu) przepada.
• nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub
• nie zostały odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym lub
• od dochodu na podstawie ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym albo
• nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie w roku, w którym je poniesiono (jeżeli zwrócono je później - można wydatek odliczyć, trzeba go jednak z powrotem doliczyć do PIT rocznego za rok otrzymania zwrotu).
• stałego łącza (po kablu, radiowo, inaczej),
• dostępu wdzwanianego,
• telefonii komórkowej,
• innej formy technologicznej.
Odliczeniu nie podlegają opłaty za instalację łącza, modernizację sieci internetowej, serwis, zakup komputera, telefonu czy modemu, opłaty karne i inne opłaty nie związane bezpośrednio z udostępnieniem połączenia z internetem, a także odsetki za zwłokę w zapłacie należności do dostawcy usług.
Liczą się wydatki zapłacone w danym roku podatkowym, a nie faktury wystawione w danym roku podatkowym czy też faktury dotyczące danego roku podatkowej (za miesiące danego roku podatkowego). Warto również dodać, że wpłata dokonana 31 grudnia, która wpłynęła na konto usługodawcy już w styczniu, podlega odliczeniu. Liczy się bowiem obciążenie majątku podatnika dokonującego odliczenia, a majątek ten jest obciążany w chwili dokonania zapłaty np. na poczcie czy w chwili złożenia polecenia przelewu, jeżeli został faktycznie wykonany.
Z powyższego wynika również wniosek, że faktury za rok poprzedni, zapłacone z opóźnieniem, dają prawo do odliczenia. Na przykład faktura za wrzesień 2009 r. zapłacona w lutym 2011 r. daje prawo do odliczenia w PIT rocznym za rok 2011.
Choć ustawa przewiduje, iż potrzebne jest posiadanie faktury i nic nie wspomina o dowodzie zapłaty, to jednak bez dowodu zapłaty (pokwitowanie, przelew, KP itp.) nie da się udowodnić, że wydatek został faktycznie poniesiony. Sama faktura, nie uregulowana, nie daje podstawy do odliczenia.
Na fakturze powinna być wyszczególniona usługa, której dotyczy odliczenie. Wszelkie pakiety, przy których nie wyszczególnia się na fakturze opłaty za dostęp do internetu, oznaczają utratę prawa do ulgi.
W razie zagubienia faktury wystarczy poprosić dostawcę internetu o duplikaty, które jest on zobowiązany wystawić bez dodatkowej opłaty. W przypadku zagubienia dowodów zapłaty można jedynie poprosić o wystawienie potwierdzenia, iż w danym roku takie a takie wpłaty za dostęp do internetu zostały dokonane, lecz nie można wymagać od dostawcy internetu, że takie żądanie w ogóle spełni, albo że zrobi to bez opłaty.
W przypadku małżonków dla odliczenia wystarczy, aby faktura była wystawiona na co najmniej jednego z małżonków.
Artur M. Brzeziński, doradca podatkowy
Pobierz: program do rozliczeń PIT