30 czerwca upływa termin rejestracji w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych

Do 30 czerwca należy rozpocząć rejestracje podmiotu gospodarczego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych. Proces rejestracji musi zostać zakończony do 31 sierpnia - poinformowało Ministerstwo Finansów. Podmioty, które nie zostały zarejestrowane w CRPA, nie będą mogły od 1 lipca prowadzić działalności gospodarczej w zakresie wyrobów akcyzowych. Z kolei podmioty zużywające wyroby akcyzowe nieprowadzące działalności gospodarczej i niebędące osobami fizycznymi (takie jak jednostki samorządu terytorialnego, wojsko, policja, straż graniczna) nie będą mogły nabywać zwolnionych od akcyzy - ze względu na ich przeznaczenie - paliw lotniczych, paliw żeglugowych i gazu LPG.

Do 30 czerwca 2021 trzeba rozpocząć rejestrację podmiotu gospodarczego w Centralnym Rejestrze Podmiotów Akcyzowych - poinformowało Ministerstwo Finansów.

"Informujemy, że rozpoczęcie procedury rejestracyjnej do 30 czerwca 2021 roku będzie uznawane za dochowanie wyznaczonego terminu, pod warunkiem zakończenia procesu rejestracji i zarejestrowania podmiotu w CRPA do 31 sierpnia br., chyba że uchybienie terminowi nastąpi z przyczyn leżących po stronie organu" - napisano w komunikacie MF.

Wynika z niego, że rejestracji w CRPA muszą dokonać podmioty, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzą miejsce niszczenia wyrobów akcyzowych, pośredniczące podmioty węglowe i pośredniczące podmioty gazowe, które prowadzą działalność na podstawie powiadomienia złożonego naczelnikowi urzędu skarbowego, a także podmioty zużywające nieprowadzące działalności gospodarczej, które nie są osobami fizycznymi i zużywają zwolnione od akcyzy paliwa lotnicze, paliwa żeglugowe, gaz LPG.

Reklama

W CRPA także można przeprowadzić uzupełnienie zgłoszenia rejestracyjnego przez podmiot, który złożył przyjęte przez naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne AKC-R - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Jak napisano w komunikacie, proces rejestracji podmiotu w CRPA jest kilkuetapowy. Wymaga założenia konta na Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) przez osobę fizyczną (właściciela, pracownika lub pełnomocnika podmiotu), następnie rejestracji reprezentacji na PUESC, co pozwala na aktualizację danych podmiotu, a na końcu można już dokonać rejestracji w CRPA lub aktualizacji danych firmy, aby zostać zarejestrowanym w CRPA.

"Aby rozpocząć rejestrację, przez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) złóż do Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu wniosek wykorzystywany w procedurze rejestracyjnej. Następnie powinieneś otrzymać dokument - Urzędowe Potwierdzenie Odbioru z przyjęciem do przetwarzania (UPO). UPO to potwierdzenie, że wniosek dotarł do organu rejestracyjnego" - napisano w komunikacie MF.

Kto składa zgłoszenie rejestracyjne

1) podmioty  prowadzące działalność gospodarczą w obszarze podatku akcyzowego czyli:
 
- podmioty dokonujące czynności opodatkowanych akcyzą jak i zwolnionych od akcyzy,
- podmioty nabywające alkohol etylowy całkowicie skażony,
- podmioty reprezentujące przedsiębiorcę zagranicznego, który  nabywa energię elektryczną,  gaz i susz tytoniowy,
- podmioty u których są niszczone wyroby akcyzowe nieprzydatne do spożycia, zużycia czy przerobu (nowa kategoria podmiotów podlegających rejestracji),
- pośredniczące podmioty węglowe i pośredniczące podmioty gazowe (dotychczas składające  powiadomienie o tej działalności naczelnikowi urzędu skarbowego);

2) podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej niebędące osobami fizycznymi (np. wojsko, policja, szkoły, przedszkola, Straż Graniczna, GOPR) zużywające zwolnione od akcyzy: paliwa lotnicze, paliwa żeglugowe, gaz LPG  - dotychczas nieobjęte obowiązkiem rejestracji.

Możliwość fakultatywnej rejestracji na nowych zasadach mają osoby fizyczne zużywające gaz LPG do celów grzewczych.
 
Jak się zarejestrować Rejestracja do Centralnego Rejestru Podmiotów Akcyzowych odbywa się poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC) 

Wymaga to posiadania lub założenia konta na tym portalu i uzyskania indywidualnego numeru ID SISC.

Zgłoszenie rejestracyjne powinno być podpisane jednym z podpisów elektronicznych: kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym, podpisem weryfikowanym za pomocą certyfikatu celnego albo innym podpisem dopuszczonym przez ministra finansów.

Rejestracji należy dokonać przed podjęciem działalności gospodarczej w akcyzie lub przed pierwszym nabyciem przeznaczonych do zużycia wyrobów akcyzowych zwolnionych od akcyzy. 

Podmioty już zarejestrowane dokonują aktualizacji zgłoszeń rejestracyjnych

Podmioty akcyzowe, które były już wcześniej zarejestrowane w lokalnych bazach prowadzonych przez naczelników urzędów skarbowych, nie dokonują ponownie rejestracji, są jednak zobowiązane elektronicznie potwierdzić dotychczasowe dane i uzupełnić zgłoszenie rejestracyjne o informację dotyczącą właściwego dla danego podmiotu organu podatkowego.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

PAP
Dowiedz się więcej na temat: akcyza | podatek akcyzowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »