7-proc. VAT w budownictwie zostanie
Zrobimy wszystko, by 7-proc. stawka VAT w budownictwie została utrzymana - zapewnił minister budownictwa Antoni Jaszczak.
Jak zapewnił jego resort ma już gotową definicję budownictwa społecznego, bez której Komisja Europejska nie zgodzi się na stosowanie niższej stawki podatkowej.
Do końca 2007 roku na nowe mieszkania oraz na usługi budowlane obowiązuje obniżona stawka podatku VAT w wysokości 7 proc. Wprowadzenie do prawa podatkowego definicji budownictwa społecznego pozwoli na stosowanie obniżonej stawki w następnych latach, bez wchodzenia w konflikt z przepisami Unii Europejskiej. W innym wypadku Polska musiałaby stosować 22-proc. stawkę VAT.
Definicja budownictwa społecznego i stosowne przepisy mają być wprowadzone do ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Obejmuje ona budynki i lokale mieszkalne. Wyłączono z niej natomiast lokale i budynki o charakterze komercyjnym bądź użytkowym. Z zakresu definicji zostały też wykluczone lokale oraz budynki mieszkalne o charakterze luksusowym czy rekreacyjnym.
Podsekretarz stanu w Ministerstwie Budownictwa Piotr Styczeń zapewnia, że resort ma gotową koncepcję nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie określenia budownictwa, które ma być objęte 7-proc. stawką VAT. Dodał, że społeczeństwo, w tym także inwestorzy oczekują, by 7-proc. stawka VAT mogła obowiązywać od stycznia 2008 r. Niższą stawką będzie objęta również modernizacja, przebudowa oraz remont obiektów zaliczanych do budownictwa społecznego.
Resort chce, by 7-proc. stawka VAT odnosiła się również do infrastruktury towarzyszącej budownictwu społecznemu. "Chodzi o to, by nabywcy lokali mieszkalnych nie przepłacali wyższym podatkiem nie tylko samych nabytych lokali, ale również urządzeń ujęć wody, stacji uzdatniania wody oraz oczyszczalni ścieków" - powiedział.
W Polsce definicją budownictwa społecznego nie będą objęte wszystkie budynki mieszkalne i mieszkania o powierzchni użytkowej powyżej 350 m kw., a także te o mniejszej powierzchni - zawierające co najmniej dwa luksusowe elementy, np. duże tarasy i balkony lub takie, w których wartość prac wykończeniowych wraz z materiałami stanowi więcej niż 50 proc. ceny lokalu.