Banki w Kanadzie zarobiły krocie podczas pandemii. Teraz zapłacą podatek

"Dywidenda na rzecz poprawy" - tak w Kanadzie nazwano specjalny podatek, który zapłacą banki i ubezpieczyciele. Sektor finansowy nieźle zarobił podczas pandemii, a teraz podzieli się zyskami z państwem. Stawka nowego podatku nie będzie mała - wyniesie 15 proc. od dochodu do opodatkowania przekraczającego 1 mld dolarów kanadyjskich.

Kanadyjskie banki i ubezpieczyciele na życie zapłacą specjalny podatek w wysokości 15 proc. Rząd Kanady wniósł do parlamentu ustawę z nowymi rozwiązaniami podatkowymi, sektor finansowy może wpłacić do budżetu nawet 3 mld CAD.

Specjalny podatek dla banków i ubezpieczycieli na życie rząd nazwał Canada Recovery Dividend, dywidendą na rzecz poprawy. Dodatkowe jednorazowe 15 proc. będzie płacone od dochodu do opodatkowania przekraczającego 1 mld CAD.

We wrześniu br. biuro Parliamentary Budget Officer, parlamentarnego urzędu analizującego m.in. propozycje podatkowe i wykonanie budżetu, podawało, że według oceny założeń rządowej propozycji bazującej na dochodach za lata 2020 i 2021, od banków i ubezpieczycieli może wpłynąć nawet 3 mld CAD dodatkowych podatków.

Reklama

Kanadyjskie instytucje finansowe bardzo dobrze sobie radziły podczas pandemii

Kanadyjskie instytucje finansowe bardzo dobrze sobie radziły podczas pandemii, według danych za 2021 r. zyski sześciu największych kanadyjskich banków wyniosły łącznie 57,7 mld CAD, o ponad 16,5 mld CAD więcej niż w 2020 r. i były wyższe niż 46 mld CAD w 2019 r., który był dziesiątym rokiem rosnących zysków sektora.

Rząd liberałów premiera Justina Trudeau nie jest większościowy, ale od marca br. jest w koalicji parlamentarnej z socjaldemokratyczną Nową Partią Demokratyczną, która zakłada poparcie dla rządu do wyborów w 2025 r. Jedną z dziedzin współpracy jest przystępność kosztów życia, a ogłoszony w czwartek tzw. minibudżet zakłada wiele nowych form wsparcia dla najmniej zarabiających.

Część rozwiązań jest wdrażana już teraz, np. od piątku na konta 11 mln gospodarstw domowych wpływa dodatkowy zwrot HST, podatku od sprzedaży, podobnego do VAT. Łącznie w "minibudżecie" założono 30,5 mld CAD nowych wydatków przez sześć lat, uwzględniających m.in. ryzyko recesji.

***


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Kanada | bank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »