Będziesz z podatku zwolniony!

Ministrze finansów: zinterpretuj wreszcie ulgę meldunkową. Podatnik, który zamierza sprzedać dom lub mieszkanie nie zawsze będzie musiał zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych od takiej transakcji. Jeśli zamelduje się w zbywanej nieruchomości na co najmniej 12 miesięcy przed jej sprzedażą będzie z podatku zwolniony.

Jednak tu pojawia się problem: od kiedy liczyć meldunek, od faktycznego zameldowania czy od momentu nabycia nieruchomości? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa zwłaszcza dla podatników, którzy np. od urodzenia są zameldowani w mieszkaniu lub domu, a dopiero po 1 stycznia 2007 r. (od tego dnia obowiązuje ulga meldunkowa) stali się właścicielami nieruchomości.

Fiskus nie potrafi udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jedne urzędy, np. Izba Skarbowa w Szczecinie uważają, że meldunek należy liczyć od faktycznego zameldowania, a już Izba Skarbowa w Warszawie, że od nabycia nieruchomości. W takiej sytuacji podatnik nadal jest zdezorientowany.

Reklama

Sięgnijmy więc do orzecznictwa sądowego. I tu pojawia się nadzieja dla podatników. Są już przynajmniej trzy wyroki wojewódzkich sądów administracyjnych - dwa WSA w Warszawie i jeden WSA w Szczecinie - w których sądy stwierdzają, że ważny jest fakt zameldowania (data zameldowania się pod określonym adresem), a nie data nabycia nieruchomości.

A co ma do powiedzenia Ministerstwo Finansów? Na razie niewiele. Mimo ogromnego zainteresowania ulgą meldunkową ze strony podatników, a także rozbieżności interpretacyjnych wśród podległych organów podatkowych, resort finansów milczy. Do tej pory jedyna interpretacja ministerialna w tym zakresie to odpowiedź na interpelację poselską, w której wiceminister Jacek Dominik skłania się ku wykładni niekorzystnej dla osób sprzedających nieruchomości. Jego zdaniem meldunek trzeba liczyć od momentu nabycia nieruchomości. Jednak odpowiedź na interpelację poselską nie jest interpretacją wiążącą ani organów podatkowych, ani podatników. Apelujemy więc do ministra finansów, aby w końcu wydał ogólne wyjaśnienie w tej sprawie. Tego oczekują podatnicy. Co więcej ministra zobowiązują do tego również przepisy Ordynacji podatkowej.

- Zbliża się 30 kwietnia, czyli dzień, w którym najpóźniej trzeba rozliczyć sprzedaż nieruchomości. Ja nadal nie wiem, jak mam postąpić - mogę skorzystać z ulgi meldunkowej czy nie. Minister finansów powinien w końcu zająć jakieś stanowisko w tej sprawie. Wizja uzyskania interpretacji w indywidualnej sprawie, a także perspektywa wygrania w sądzie na drodze odwoławczej to pozytywne informacje, ale na to potrzeba czasu i pieniędzy - skarży się czytelniczka w liście do redakcji GP.

Jaki jest kierunek orzecznictwa sądów administracyjnych w tych sprawach? Gdzie należy kierować skargę w przypadku niekorzystnej - ministerialnej interpretacji w sprawie indywidualnej? Czy podatnicy, którzy otrzymali niekorzystne dla siebie interpretacje od swoich urzędów skarbowych i już się do niej zastosowali - mają prawo żądać zwrotu zapłaconego podatku ?

Ewa Matyszewska - Więcej: Gazeta Prawna 8.02.2008 (28) ? str.2-3

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: Podatnik | meldunek | zwolniony | zwolnienie | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »