Błędy, które popełnia niemal każdy przy rozliczaniu PIT. Może nas to sporo kosztować

Wypełniając zeznanie podatkowe, łatwo o błąd. Znaczenie ma tu każdy szczegół.

Czasem, wydawałoby się, drobna pomyłka, może skutkować koniecznością złożenia korekty czy wyjaśnień w urzędzie skarbowym. W najgorszym wypadku, uznana może zostać za wykroczenie lub przestępstwo karno-skarbowe. Możemy też popełnić błąd, który na własne życzenie odczujemy w swojej kieszeni - niepotrzebnie płacąc wyższy podatek.

Zły formularz

Zeznanie podatkowe musi być złożone na aktualnie obowiązującym formularzu, przygotowanym przez Ministerstwo Finansów. Najpewniejszym źródłem druków będzie strona resortu.

Tego błędu można łatwo się ustrzec, wypełniając je za pomocą programu do rozliczania PIT albo dostępnej od tego roku usługi Twój e-PIT.

Reklama

Błędne obliczenia

Często w rozliczeniach zdarzają się błędne obliczenia matematyczne. Zazwyczaj polegają one na tym, że podatnicy nie zaokrąglają lub źle zaokrąglają podstawy obliczenia podatku oraz kwoty podatku do zapłacenia. Należy pamiętać o tym, że końcówki kwot mniejsze niż 50 groszy pomija się, a wynoszące 50 groszy i więcej zaokrągla się do pełnych złotówek.

Kwota podatku zostanie wyliczona też niepoprawnie, jeśli z formularza PIT-11 przepisana zostanie błędna kwota lub gdy zostanie wpisana ona w niewłaściwą rubrykę.

Błędy w obliczeniach pojawiają się często w sytuacjach, gdy posiadamy kilka różnych źródeł dochodów.

Luki w deklaracji

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przy wypełnianiu rozliczenia podatkowego jest też pominięcie którejś z rubryk. Zdarza się, że zapominamy o wpisaniu numeru PESEL czy danych personalnych.

PESEL czy NIP?

Częstym błędem przy wypełnianiu rozliczenia podatkowego jest niewłaściwe podanie identyfikatora podatkowego. W zależności czy jest się osobą fizyczną, czy prowadzi się działalność gospodarczą, należy w tej rubryce wpisać numer PESEL albo NIP. Zdarza się, że podatnicy wpisują PESEL zamiast NIP i odwrotnie.

Niejednokrotnie w tym polu podatnik podaje też numer NIP pracodawcy, który widoczny jest na druku PIT-11. To także błąd.

Należy też uważać, by nie zrobić literówki w imieniu, nazwisku czy adresie zamieszkania.

Warto też uważnie przepisywać liczby - wystarczy chwila nieuwagi i zmieniona kolejność cyfr może dać nam całkiem inną kwotę i uruchomić lawinę kolejnych błędów.

Nieraz umyka nam też złożenie podpisu pod dokumentem.

Zeznanie czy korekta?

Należy też pamiętać o wskazaniu celu składania zeznania. Tu opcje są dwie: złożenie zeznania i korekta. Nieokreślenie tej rubryki także jest błędem.

1 proc. podatku Dlaczego warto i o czym musisz pamiętać?

Wypełniając zeznanie podatkowe warto też pamiętać o możliwości przekazania 1% podatku na organizacje pożytku publicznego. Nic nas to nie kosztuje, a dla organizacji, którą wybieramy, to realna pomoc.

Przykładem organizacji pożytku publicznego, której możemy pomóc przekazując 1 proc., jest na przykład Stowarzyszenie Wiosna, które organizuje Szlachetną Paczkę oraz Akademię Przyszłości (nr KRS: 00000 50905).

Przy wyliczaniu 1 proc. trzeba jednak uważać, bo i tutaj łatwo o błąd.. Kwotę trzeba zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół. Jeśli omyłkowo zaniżymy kwotę, na konto organizacji pożytku publicznego z urzędu trafi mniejsza kwota, natomiast jeśli zawyżymy - urząd nie przeleje żadnej sumy na rzecz wskazanej organizacji.

Twój e-PIT wyeliminuje błędy?

W tym roku otrzymaliśmy narzędzie znacznie ułatwiające roczne rozliczenie podatkowe. Dzięki usłudze Twój e-PIT dostajemy już wstępnie wypełnione zeznanie przez Krajową Administrację Skarbową. Wystarczy zalogować się na portalu podatkowym, sprawdzić, czy dane zostały prawidłowo wprowadzone i zatwierdzić, albo uzupełnić i edytować dokument.

Jeśli nie wprowadzimy żadnych zmian i nie wykonamy żadnego ruchu, z końcem 30 kwietnia nastąpi automatyczne złożenie PIT. Natomiast jeśli dokonamy zmiany, ale nie klikniemy przycisku "wyślij PIT", zeznanie nie zostanie złożone.

Kłopotliwe ulgi

Dokonując rozliczenia za pomocą usługi Twój e-PIT, należy pamiętać również o tym, że ulga na dzieci zostanie wpisana automatycznie, jeśli była uwzględniona w poprzednim roku. Natomiast inne ulgi i odliczenia podatkowe należy dodać samodzielnie, edytując rozliczenie przygotowane w systemie. Jeśli tego nie zrobimy, nie skorzystamy z nich.

Artykuł powstał we współpracy ze Stowarzyszeniem WIOSNA

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »