Co dalej z podatkiem od nadmiarowych zysków? Sasin: Nie mogę mówić o szczegółach
Resort klimatu pracuje nad rozwiązaniami dotyczącymi tzw. podatku od namiarowych zysków. Ten ostatni w różnych formach stosowany jest w UE. Bruksela naciska, aby Polska również zastosowała podobne fiskalne rozwiązania. - Musimy pracować z racji regulacji unijnych, nawet jeśli uważamy - a ja tak uważam - że te rozwiązania nie są w tej chwili potrzebne, bo zasadniczą kwestię rozwiązaliśmy w inny sposób - powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
- Wprowadzenie podatku od nadmiarowych zysków dla niektórych branż nie jest przesądzone - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zastrzegł, że nad rozwiązaniami pracuje resort klimatu.
- To jest coś co Komisja Europejska narzuca. Częściowo w stosunku do spółek paliwowych i energetycznych dokonaliśmy tego w inny sposób, wprowadzając mechanizmy udziału zysków tych spółek w wyrównaniu kosztów zamrożenia cen energii, czy gazu dla odbiorców. W części nie zostało jeszcze wykonane, jeśli chodzi o inne sektory - powiedział Sasin w Radiu Plus.
- Minister klimatu pracuje nad tymi rozwiązaniami, ale nie są gotowe i nie jest przesądzone, jak te kwestie będą wyglądały - dodał.
- Emocje budzi kwestia dotycząca spółek energetycznych czy paliwowych, ale przyjęliśmy tu inne rozwiązania. Orlen angażuje ogromne środki w zamrożenie cen gazu. Tak samo spółki energetyczne. (...) W decyzji Komisji jest wskazany sektor górniczy. Sektor górniczy w Polsce, jeśli chodzi o wydobycie węgla kamiennego nie jest dochodowy, nie generuje zysków, więc żadnego podatku być nie może - powiedział Sasin.
Jego zdaniem dodatkowe rozwiązania nie są obecnie potrzebne.
- Nie mogę mówić o szczegółach, bo inny resort nad tym pracuje, a musimy pracować z racji regulacji unijnych, nawet jeśli uważamy - a ja tak uważam - że te rozwiązania nie są w tej chwili potrzebne, bo zasadniczą kwestię rozwiązaliśmy w inny sposób - powiedział wicepremier.
- Jeśli rząd uzna, że jest jeszcze jakaś przestrzeń, by unijne regulacje wprowadzać, to będziemy informować - dodał.
Dopytywany, czy to oznacza, że może już nie być tej nowej daniny, odpowiedział: - Może już nie być. Wprowadziliśmy co do zasadniczego obszaru swoje rozwiązania, które wypełniają te oczekiwania.
***