Reklama

Coraz mniej czasu na obniżenie podatku o ponad 1000 zł

O podatkach zwykle zaczynamy myśleć w kwietniu, gdy zbliża się termin wypełniania PIT-ów. Wtedy jednak jest już za późno, aby skorzystać z niektórych ulg. Expander podpowiada, co możemy zrobić, aby w przyszłym roku uzyskać ponad 1000 zł zwrotu podatku.

Darowizna na rzecz organizacji pożytku publicznego

Wielu Polaków od czasu do czasu przekazuje większe lub mniejsze kwoty na różnego rodzaju organizacje pożytku publicznego. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że wydane w ten sposób pieniądze możemy uwzględnić w rocznym rozliczeniu podatkowym. Aby tak się stało, należy w formularzu PIT podać kwotę, którą przekazaliśmy oraz dane obdarowanej organizacji. Zwrot, jaki otrzymamy, będzie oczywiście niższy. Z każdych przekazanych 100 zł możemy odzyskać 18 zł lub 32 zł. Ta wyższa kwota dotyczy sytuacji, gdy mamy na tyle wysokie dochody, że przekraczamy próg podatkowy.

Reklama

Datki na Kościół

Te same zasady dotyczą kwot przekazywanych na cele kultu religijnego. Je również można odliczyć w zeznaniu podatkowym. W każdym przypadku darowiznę trzeba jednak udokumentować. Tymczasem jeśli ktoś co niedzielę dawał pieniądze w gotówce na tacę, to nie ma żadnego potwierdzenia tego faktu. Dlatego najlepiej jest przekazywać pieniądze za pomocą przelewu, gdyż wtedy mamy możliwość wydrukowania potwierdzenia dokonanej transakcji. Taki dokument powinniśmy przetrzymywać przez 5 lat, na wypadek kontroli skarbowej.

Oddając krew, zapłacisz mniejszy podatek

Podatek może nam obniżyć również fakt, że w danym roku oddaliśmy krew lub osocze. W 2016 r. nastąpiła zmiana przepisów i z tego odliczenia może skorzystać nawet osoba, która oddała krew po raz pierwszy w życiu. Wystarczy, że otrzyma legitymację "Honorowego Dawcy Krwi". W przeszłości przepisy pozwalały ją wydawać dopiero po oddaniu 5 litrów (kobiety) lub 6 litrów (mężczyźni). Od września wymóg ten zniknął z ustawy regulującej to zagadnienie. Każdy litr oddanej krwi lub osocza to równowartość darowizny na kwotę 130 zł.

Trzeba jednak dodać, że łączna wartość wszystkich darowizn (w postaci pieniężnej, krwi, czy osocza), którą chcemy odliczyć nie może przekroczyć 6 proc. dochodu. W przypadku dochodu wynoszącego np. 40 000 zł rocznie odliczyć można zatem nie więcej niż 2400 zł. Oznacza to, że kwota podatku spadnie o 432 zł. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydawać na dobroczynność więcej, ale powyżej tego limitu nie będzie już następował spadek naszego podatku.

Podatek niższy o 875 zł dzięki IKZE

Opisany wyżej limit nie dotyczy jednak innych rodzajów ulg. Kolejne zmniejszenie podatku można uzyskać dzięki oszczędzaniu na emeryturę. Jeśli w danym roku wpłacimy jakąś kwotę na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenie Emerytalnego), to także możemy ją odliczyć. Dzięki temu zaoszczędzimy nawet 1557 zł, ale w przypadku osób o przeciętnych dochodach ulga wyniesie nie więcej niż 875 zł. Jej wysokość zależy od tego, ile wpłaciliśmy na IKZE oraz tego, czy nasze dochody są na tyle wysokie, że przekraczamy próg podatkowy (patrz tabela).

Na koniec warto dodać, że IKZE może być prowadzone w bardzo różnych formach. W niektórych bankach jest to po prostu konto oszczędnościowe, innym razem mogą to być fundusze inwestycyjne, rachunek maklerski, DFE czy ubezpieczenie. Każdy może więc dopasować IKZE do swoich oczekiwań w zakresie oczekiwanych zysków, jak i tolerowanego ryzyka.

Jarosław Sadowski

Expander.pl
Dowiedz się więcej na temat: podatki | ulgi podatkowe | 1000 | PIT

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »