Reklama

Darowizny - honorowi krwiodawcy

W ramach ulgi na darowizny podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania m.in. darowizny krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi (osobom, które oddały bezpłatnie krew i zostały zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi), w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew czyli 130 zł za 1 litr oddanej krwi, osocza itp. w ramach limitu - nie więcej, niż 6% dochodu.

Powyższe oznacza po prostu, że przekazana bezpłatnie krew czy składniki krwi (honorowe krwiodawstwo) daje prawo do odliczenia wartości przekazanej krwi itp. od dochodu w rozliczeniu rocznym PIT.

Czy jest to krew, czy jest to osocze, czy jeszcze inny składnik krwi, darowiznę obliczamy zawsze mnożąc ekwiwalent pieniężny za pobraną krew przez objętość, np. w przypadku darowizny 1 litra osocza darowizna wynosi 130 zł x 1 litr = 130 zł, w przypadku darowizny 1 litra krwi i 1 litra osocza darowizna wynosi 130 zł x 2 litry = 260 zł. Darowizna przysługuje w przypadku każdej grupy krwi, każego osocza i składników każdej krwi, zawsze w tej samej wartości 130 zł za 1 litr. Jednolitą stawkęza każdą grupę krwi czy rodzaj pobranego składnika krwi potwierdził Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w piśmie z dnia 19 kwietnia 2010 r., sygn. DD3/0602/21/CRS/10/BMI9-4128.

Reklama

Kto otrzymał ekwiwalent pieniężny za krew czy jej składniki, nie ma prawa do odliczenia. Nie jest bowiem honorowym dawcą krwi. Czekolada czy soki otrzymywane podczas oddawania krwi nie są odpłatnością i nie powodują utraty prawa do ulgi.

Limit odliczenia to 6 proc. dochodu. Limit obejmuje łącznie darowizny na cele pożytku publicznego, darowizny na cele kultu religijnego i na cele krwiodawstwa (ulgę na krew). Do limitu nie wliczamy darowizn na cele charytatywno-opiekuńcze na rzecz kościelnych osób prawnych (te darowizny są nielimitowane).

Darowizny można odliczyć, jeżeli wysokość darowizny jest potwierdzona:

- dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny, przy czym w przypadku dawców krwi w dokumencie tym nie uwzględnia się wartości krwi, za którą dawca otrzymał ekwiwalent pieniężny, oraz

- oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.

Stacje krwiodawstwa wystawiają zaświadczenia o ilości i wartości krwi z oświadczeniem, że krew tę przyjęły. Zaświadczenia te zbieramy dla potrzeb odliczeń, ale nie dołączamy ich do zeznania rocznego (przechowujemy na wypadek kontroli podatkowej).

Artur M. Brzeziński

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »