Darowizny na cele krwiodawstwa

W ramach ulgi na darowizny podatnik może odliczyć od podstawy opodatkowania m.in. darowizny krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi (osobom, które oddały bezpłatnie krew i zostały zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi), w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew czyli 130 zł za 1 litr krwi, osocza itp.

Powyższe oznacza po prostu, że przekazana bezpłatnie krew czy składniki krwi (honorowe krwiodawstwo) daje prawo do odliczenia wartości przekazanej krwi itp. od dochodu w rozliczeniu rocznym PIT.

Kwota ekwiwalentu nie uległa zmianie w roku 2011 i jest taka sama, jak w roku 2010.

Czy jest to krew, czy jest to osocze, czy jeszcze inny składnik krwi, darowiznę obliczamy zawsze mnożąc ekwiwalent pieniężny za pobraną krew przez objętość, np. w przypadku darowizny 1 litra osocza darowizna wynosi 130 zł x 1 litr = 130 zł, w przypadku darowizny 1 litra krwi i 1 litra osocza darowizna wynosi 130 zł x 2 litry = 260 zł. Darowizna przysługuje w przypadku każdej grupy krwi, każdego osocza i składników każdej krwi, zawsze w tej samej wartości 130 zł za 1 litr. Jednolitą stawkę za każdą grupę krwi czy rodzaj pobranego składnika krwi potwierdził Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów w piśmie z dnia 19 kwietnia 2010 r., sygn. DD3/0602/21/CRS/10/BMI9-4128.

Reklama

Kto otrzymał ekwiwalent pieniężny za krew czy jej składniki, nie ma prawa do odliczenia. Nie jest bowiem honorowym dawcą krwi.

Limit odliczenia to 6 proc. dochodu. Limit obejmuje łącznie darowizny na cele pożytku publicznego, darowizny na cele kultu religijnego i na cele krwiodawstwa (ulgę na krew). Do limitu nie wliczamy darowizn na cele charytatywno-opiekuńcze na rzecz kościelnych osób prawnych (te darowizny są nielimitowane).

Darowizny można odliczyć, jeżeli wysokość darowizny jest potwierdzona zaświadczenia jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi o ilości bezpłatnie oddanej krwi lub jej składników przez krwiodawcę. Nie potrzeba już - jak w latach ubiegłych - oświadczenia o przyjęciu darowizny, które musiało być złożone przez osobę upoważnioną do składania oświadczeń woli w imieniu stacji krwiodawstwa. W tej chwili zaświadczenie wystawią prosto i szybko pracownicy stacji krwiodawstwa zajmujący się poborem krwi.

Artur M. Brzeziński, doradca podatkowy

Pobierz darmowy: PIT 2011

ePodatnik.pl
Dowiedz się więcej na temat: PIT 2011 | ulga rehabilitacyjna | krwiodawstwo | e-podatnik | darowizna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »