"DGP": Fiskus jednak nie musi wiedzieć o każdym przelewie

Kto zapłaci kontrahentowi na konto, którego nie ma w wykazie szefa KAS, nie będzie musiał za każdym razem zgłaszać tego urzędowi skarbowemu - informuje czwartkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta podaje, że korzystne dla podatników stanowisko przedstawił zastępca dyrektora departamentu VAT Zbigniew Makowski, podczas poniedziałkowego webinaru Ministerstwa Finansów. Powiedział:

"Wystarczy złożyć jedno zawiadomienie na jeden rachunek danego kontrahenta. Czyli nie trzeba przy każdej płatności na rachunek nieujawniony na wykazie wysyłać zawiadomienia, tylko wystarczy złożyć jedno zawiadomienie na jeden rachunek. Później płatności na ten rachunek będą płatnościami bezpiecznymi".

Kolejnego dnia potwierdził to również resort finansów w odpowiedzi przesłanej do redakcji "DGP": "Wystarczy jedno zgłoszenie do jednego rachunku danego kontrahenta, a więc po tym, jak zostanie zgłoszone to zawiadomienie, kolejne płatności na ten rachunek mogą być dokonywane bez zawiadomienia".

Reklama

"Podejście Ministerstwa Finansów jest bardzo dobre. Szkoda, że do takich wniosków resort nie doszedł na etapie tworzenia przepisów.

Dziś bowiem może pojawić się wątpliwość, czy przepisy pozwalają na takie rozwiązanie - komentuje dla "DGP" Tomasz Michalik, doradca podatkowy i partner w MDDP.

Tego samego zdania jest cytowany przez gazetę doradca podatkowy w Crido Maciej Dybaś. "W mojej ocenie stanowisko zaprezentowane podczas webinarium, jakkolwiek brzmi atrakcyjnie dla podatników, w żaden sposób nie wynika z regulacji, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r." - mówi ekspert.

"DGP" wyjaśnia, że chodzi o białą listę, czyli wykaz prowadzony przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej.

Od 1 stycznia 2020 r., jeżeli płatność będzie przekraczała 15 tys. zł, podatnik musi przelać należność na konto wskazane na białej liście. Za przelew na rachunek, którego tam nie ma, grożą sankcje: nabywca nie będzie mógł wydatku zaliczyć do kosztów i będzie odpowiadał solidarnie ze sprzedawcą za VAT z tego tytułu.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »