Reklama

Dochody podatkowe budżetu w styczniu 2016 rdr wzrosły

Dochody podatkowe budżetu państwa ze wszystkich tytułów podatkowych w styczniu 2016 r. w porównaniu do stycznia 2015 roku wzrosły - poinformował wiceminister finansów Konrad Raczkowski.

- W tej chwili nie mogę powiedzieć o pewnych wpływach, które już nam wzrosły. Nie chcę dobrych informacji zapeszać. Jeżeli będzie to trend, to będzie bardzo dobra sytuacja dla nas. Mogę powiedzieć tylko, że dochody podatkowe ze wszystkich tytułów podatkowych w styczniu 2016 do stycznia 2015 wzrosły. Nie mogę podać wartości, chociaż je dokładnie znam - powiedział Raczkowski na konferencji "Polityki Insight"

- 10-15 mld zł to jest na przyszły rok realny cel. Z samego uszczelnienia systemu podatkowego - dodał.

Raczkowski poinformował, że dochody z VAT w styczniu 2016 r. są większe o 2,4 mld zł rdr.

Reklama

- Informacja jest dobra. Jeśli chodzi o sam VAT, wpływy z VAT, to jest 2,4 mld zł więcej w styczniu rdr. To jest bardzo duży wzrost, to jest kilkanaście procent - powiedział.

- - - - - - -

MF, w ramach modelowania, analizował m.in. wariant obniżenia stawki podatku VAT do 20 proc. - poinformował w poniedziałek wiceminister finansów Konrad Raczkowski. Zaznacza, że nie jest to jednak zaakceptowany plan MF.

- Powiem nie to, co zrobimy - wyraźnie podkreślam - nie jest to projektowane, aczkolwiek było dyskutowane. Nie jest to zaakceptowane. Mówię tylko o pewnej możliwości potencjalnej, jeżeli by taka wola polityczna była do takich rozwiązań - powiedział Raczkowski.

- Mówię o VAT. Czy można obniżyć górną stawkę podatkową do 20 proc., czyli o 3 pkt. proc.? Można. Czy można wyeliminować trzecią stawkę podatkową 8-procentową? Można. Czy można zostawić dwie stawki 5 i 20 proc.? Można. Czy wpływy, dochody budżetu państwa wzrosną? Tak - dodał.

- Jak to można zrobić? Oczywiście na suwaku, w ramach grup towarów i usług, które podlegają określonym stawkom. (...) Mówię tylko o potencjalnych możliwościach i to chcę podkreślić, a nie o tym, co planujemy zrobić. Ale taka możliwość jest, w ramach modelowania. (...) Czyli całkowita zmiana sposobu (prowadzenia - PAP) polityki fiskalnej, która ma służyć polityce gospodarczej. A nie może być celem samym w sobie - powiedział Raczkowski

Wcześniej pisaliśmy:

Szałamacha: Rząd stawia na odbudowę dochodów

Celem rządu, jeśli chodzi o 2017 rok, jest odbudowanie dochodów podatkowych, aby pozyskać dodatkowo kwotę rzędu od 12 do 15 mld zł - poinformował minister finansów Paweł Szałamacha.

- W roku 2017 moim zadaniem, zadaniem moich zastępców jest takie odbudowanie dochodów podatkowych kraju, żeby pozyskać dodatkowo kwotę rzędu od 12 do 15 mld zł i to jest to podstawowe nasze wyzwanie - powiedział Polsat News Szałamacha.

- Jest to możliwe, takie działania podejmowały już inne kraje (...). To jest to wyzwanie. Co chcemy zrobić - przygotować w ciągu roku 2016, żeby weszło w życie być może już pod koniec 2016, ale w pełnym efekcie w 2017 ? Zreformować administrację skarbową, chcemy powołać krajową administrację skarbową, czyli skonsolidować to, co dziś jest rozbite pomiędzy cło i administrację podatkową właściwą. Są bardzo duże efektywności do uzyskania z tego procesu. Po drugie - ograniczyć sferę wyłudzeń VAT (...) Czyli eliminacja karuzel VAT i zwrotu VAT od transakcji przeprowadzonych jedynie na papierze, fikcyjnych - dodał.

- W przypadku 2017 roku nasz ambitny program informatyzacji - narzędziami informatycznymi, analizy statystycznej - pozwoli wychwycić te zjawiska - szacujemy na podstawie tego, co udało się innym krajom, że to będzie kwota od 7 do 8 mld zł w 2017 roku. Kolejne działania będą dotyczyły takich spraw, jak zatkanie pewnej dziury w podatku dochodowym, podatku CIT - powiedział Szałamacha.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »