Duplikat faktury - odliczenie VAT i ujęcie w JPK_VAT

W marcu 2018 r. dokonałem zakupu towaru handlowego. Kontrahent wystawił z tego tytułu fakturę, ale nigdy jej nie otrzymałem i w konsekwencji nie uregulowałem należności. W styczniu 2019 r. odebrałem duplikat tej faktury. Czy mam prawo odliczyć VAT w deklaracji VAT za marzec 2018 r., czy za styczeń 2019 r.? Czy w JPK_VAT powinienem ująć datę wystawienia i numer faktury pierwotnej, czy duplikatu?

W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelnik ma prawo odliczyć VAT z otrzymanego duplikatu faktury w rozliczeniu za styczeń 2019 r., a w JPK_VAT powinien wskazać numer i datę wystawienia duplikatu.

Czynny podatnik VAT ma prawo odliczyć VAT do zakupu towarów/usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (z zastrzeżeniami wskazanymi w art. 88 ustawy o VAT). Generalnie prawo do odliczenia VAT przysługuje zaś w rozliczeniu za okres, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, ale nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym nabywca otrzymał fakturę. Pomijamy tu kwestie przewidzianych przez ustawodawcę szczególnych terminów odliczania VAT dla niektórych czynności, gdyż nie jest to przedmiotem pytania.

Reklama

Ponadto, jeżeli podatnik nie odliczył VAT w ww. terminie, może go odliczyć w jednym z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Jeżeli zaś nie dotrzyma także tych terminów - wówczas może odliczyć VAT wyłącznie poprzez korektę deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym otrzymał fakturę, jednak generalnie nie później niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku (a w niektórych przypadkach - licząc od końca roku), w którym powstało prawo do odliczenia VAT.

Dokumentem, na podstawie którego podatnik ma prawo do odliczenia VAT, jest zarówno faktura, jak i jej duplikat wystawiany w przypadku, gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie. Duplikat faktury ma bowiem taką samą moc prawną, jak faktura pierwotna, gdyż dokumentuje to samo zdarzenie gospodarcze. Należy jednak podkreślić, że termin odliczenia VAT z duplikatu faktury zależy od okoliczności jego wystawienia, tj. od tego, czy nabywca otrzymał pierwotną fakturę, która następnie zaginęła lub uległa zniszczeniu, czy też w ogóle jej nie otrzymał. Jeżeli nabywca towaru/usługi dokonał odliczenia VAT z otrzymanej faktury pierwotnej, która następnie zaginęła, wówczas duplikat stanowi jedynie potwierdzenie prawa do odliczenia VAT. Natomiast jeżeli nabywca (tak jak Czytelnik) nie otrzymał pierwotnej faktury, wówczas duplikat traktowany jest jak oryginał faktury. Czytelnikowi przysługuje więc prawo do odliczenia VAT w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał on duplikat faktury, tj. w rozliczeniu za styczeń 2019 r. lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (przy założeniu istnienia związku zakupu z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT oraz jeżeli nie występują przesłanki wykluczające prawo do odliczenia VAT).

Odnosząc się do kwestii wskazania właściwych danych w JPK_VAT, należy kierować się wytycznymi w tym zakresie, zamieszczonymi na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (patrz: www.mf.gov.pl; Jednolity Plik Kontrolny, Pytania i odpowiedzi).

Ministerstwo Finansów uznało, że jeżeli pierwotna faktura nie trafiła do odbiorcy, to wówczas podatnik powinien w JPK_VAT ująć dane z duplikatu faktury, tj. numer faktury i datę wystawienia tego duplikatu.


Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych Nr 5 z dnia 2019-02-10

GOFIN podpowiada

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2018

Dowiedz się więcej na temat: faktura | VAT | Jednolity Plik Kontrolny | duplikat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »