Fiskus szykuje pułapkę na powracających do Polski
Umowa wejdzie w życie po zakończeniu procedur ratyfikacyjnych; MF liczy, że przed końcem 2013 r.
"Treść nowej umowy jest poufna, zostanie opublikowana na stronie MF w dniu podpisania" - poinformowało Ministerstwo Finansów. Resort zaznaczył, że ustawa o umowach międzynarodowych nie nakłada obowiązku prowadzenia konsultacji społecznych umów międzynarodowych. "Niemniej jednak, w Ministerstwie Finansów odbyło się spotkanie z przedstawicielami polonii amerykańskiej, gdzie przedstawili oni swoje postulaty" - wyjaśniło MF.
Resort pytany o rozwiązania dotyczące opodatkowania emerytur z USA poinformował, że umowy podatkowe przewidują szereg możliwych rozwiązań przy opodatkowaniu emerytur, zależne są one od polityki podatkowej danego kraju oraz sposobu funkcjonowania systemów emerytalnych. Zaznaczono, że umowy takie - oprócz unikania podwójnego opodatkowania - mają również na celu przeciwdziałanie podwójnemu nieopodatkowaniu.
Zgodnie z informacjami MF główne trzy metody uregulowania kwestii opodatkowania emerytur w poszczególnych umowach polegają na: opodatkowaniu takich dochodów wyłącznie w państwie źródła; opodatkowaniu takich dochodów wyłącznie w państwie rezydencji beneficjenta; opodatkowaniu ich w państwie rezydencji, przy zagwarantowaniu państwu źródła prawa do opodatkowania dochodów w przypadku, gdy wypłacane są z systemu ubezpieczeń społecznych.
Poniedziałkowa "Rzeczpospolita" napisała, że Polonia w Stanach Zjednoczonych jest oburzona późnym poinformowaniem przez MF o prowadzonych negocjacjach ws. umowy oraz brakiem gwarancji, iż dokument usunie wszystkie niekorzystne rozwiązania z poprzedniej umowy ratyfikowanej za czasu rządów Edwarda Gierka.
Jak podała gazeta Kongres Polonii Amerykańskiej na Long Island uruchomił akcję wysyłania petycji do rządu i Sejmu. Dodano, że najwięcej emocji budzi opodatkowanie emerytur osób powracających do Polski, czyli reemigrantów zza Atlantyku. W USA wypłacane przez państwo federalne emerytury z programu Social Security podlegają co prawda obowiązkowi podatkowemu, ale obowiązujące tam progi podatkowe sprawiają, że w praktyce Amerykanie nie płacą od nich podatku albo obciążenia są minimalne. W efekcie przeciętny polski reemigrant, który wrócił do Polski, nawet nie musi sporządzać podatkowego zeznania w USA.