Reklama

Gminy zwracają kopalniom miliony podatku od nieruchomości

Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich włącza się w sprawę sporu pomiędzy gminami górniczymi na kopalniami. Chodzi o zwrot podatku nieruchomości. Do tej pory - tylko w przypadku śląskich gmin - na podstawie wyroków sądów gminy górnicze musiały zwrócić 350 mln zł. RPO zwraca uwagę, że brakuje dokładnych przepisów dotyczących tego, czy od podziemnego wyrobiska należy się podatek od nieruchomości.

Niektóre ze sporów pomiędzy gminami a kopalniami sięgają kilkunastu lat wstecz. Chodzi o podatek od nieruchomości, który przedsiębiorstwa płaciły do gmin. Samorządy naliczały kopalniom podatek podatek od nieruchomości, także za podziemne wyrobiska górnicze. Tymczasem w polskim prawie wciąż brakuje legalnej definicji wyrobiska jako budowli. Skutkuje to tym, że kopalnie po wielu latach odzyskują swoje pieniądze przed sądami.

- Ze względów proceduralnych dochodzi do rozstrzygnięć sądowych obligujących gminy do oddania całości wpłaconych kwot, nawet z tymi, które prawnie się nadal gminom należą. Do tego dochodzą odsetki oraz dodatkowe oprocentowanie od tych należności głównych i odsetek, które stanowią dla przedsiębiorstw niezwykle atrakcyjną "lokatę" finansową - pisze w oświadczeniu Adam Bodnar.

Reklama

Jak wynika z danych Stowarzyszenia Gmin Górniczych (SGG), łączna kwota zwróconego do tej pory podatku przekracza 350 mln zł. Tymczasem wcześniej gminy pobrały 278 mln zł. Różnica wynika m.in. z wspomnianych wcześniej odsetek. Wspomniane 350 mln zł dotyczy tylko gmin z województwa śląskiego, jednak podobny problem mają samorządy z woj. dolnośląskiego. Jak wynika z danych SGG, gminy na Dolnym Śląsku już musiały zwrócić ponad 15 mln zł, przy pobranym wcześniej podatku o wysokości 10 mln zł.

Jak podkreśla SGG, sytuacja przekłada się pośrednio na mieszkańców gmin górniczych, które ze względu na zdegradowaną infrastrukturę i powierzchnię znajdują się w gorszej sytuacji w ubieganiu się o ściągnięcie inwestorów na swój teren. Konsekwencje wynikające z eksploatacji złóż podziemnych zasobów węgla odczuwają nie tylko budżety poszczególnych gmin, ale przede wszystkim ludność zamieszkująca te tereny. Degradacja środowiska towarzysząca wydobyciu kopalin przekłada się na zdrowie, jak i warunki życia.

[...]

Tomasz Klyta, 10.12.2019

Więcej informacji na stronach Portalu Samorządowego

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »