Ile czasu ma skarbówka na zwrot podatku? Kluczowa jest forma złożenia deklaracji

Wielu podatników może liczyć na zwrot nadpłaty podatku wynikający z nadpłaconych zaliczek na podatek dochodowy. Jak szybko skarbówka wypłaca rzeczony zwrot? Okazuje się, że wiele zależy od formy, w jakiej złożono PIT. Niektórzy mogą liczyć na zwrot podatku w ciągu kilku dni od wysłania deklaracji.

Do kiedy trzeba złożyć deklarację PIT?

Złożenie deklaracji podatkowej to obowiązek każdego podatnika. Osoby rozliczające się ze skarbówką mają na to czas do 30 kwietnia 2024 roku. Jest to termin, który dotyczy najczęściej składanych rodzajów deklaracji, takich jak PIT-28, PIT-36, PIT-37, PIT-38 czy PIT-39. Lepiej jednak rozliczyć się wcześniej, by dzięki temu szybciej otrzymać zwrot podatku.

Warto pamiętać, że nierozliczenie się z urzędem skarbowym we właściwym terminie może skończyć się niemałymi problemami. Chodzi o konsekwencje karno-skarbowe, takie jak kara grzywny (nawet do 720 stawek dziennych) oraz, w skrajnych przypadkach, kara pozbawienia wolności. Osoby, które przeoczyły termin złożenia deklaracji PIT, mogą przygotować tzw. "czynny żal", dzięki któremu można uniknąć otrzymania kary. 

Reklama

Kiedy zwrot podatku w 2024 roku? Niektórzy otrzymają go szybciej

To, kiedy urząd skarbowy zwróci nadpłacony podatek, zależy w głównej mierze od formy składanej wcześniej deklaracji. Jeżeli podatnik zrobił to tradycyjnie odwiedzając właściwy dla swojego miejsca zamieszkania urząd skarbowy, to wówczas powinien otrzymać zwrot w ciągu 90 dni. Natomiast, jeśli ktoś zdecydował się rozliczyć ze skarbówką poprzez e-deklarację korzystając z usługi "Twój e-PIT" to wtedy czas oczekiwania skraca się do 45 dni

Co istotne, osoby, które zdecydowały się na złożenie deklaracji podatkowej w formie elektronicznej, mogą liczyć na jeszcze szybszy zwrot, jeżeli jego kwota nie przekracza 5000 zł. W takiej sytuacji zwrot następuje w sposób automatyczny i oznacza to, że w praktyce czeka się na niego około 6-10 dni

Czy da się sprawdzić status zwrotu podatku?

Niektóre osoby mogą się zastanawiać, czy po złożeniu deklaracji podatkowej istnieje możliwość sprawdzenie statusu zwrotu podatku. Okazuje się, że jest to możliwe – wystarczy skorzystać ze strony e-Urząd Skarbowy. Po zalogowaniu się do rzeczonej witryny należy wybrać zakładkę "Złożone dokumenty", a następnie przejść do opcji "Status zwrotu". W tym miejscu można również sprawdzić datę wysłania zwrotu.

Korzystając z e-Urzędu Skarbowego można również załatwić inne sprawy. Oprócz sprawdzenia statusu i złożenia zeznania rocznego usługa umożliwia szybkie otrzymanie zaświadczenia o dochodach i niezaleganiu w podatkach czy uzyskanie informacji dotyczących otrzymanych mandatów.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | deklaracja podatkowa | PIT | zwrot podatku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »