Jak sprawdzić, kiedy dostanę zwrot podatku? Jest na to sposób

Początek roku wiąże się z koniecznością złożenia deklaracji PIT. Podatnicy mają na to czas do 30 kwietnia 2024 roku, jednak im wcześniej złożysz zeznanie, tym większa szansa, że urząd skarbowy dokona zwrotu podatku w szybszym terminie. Jaki jest czas oczekiwania na zwrot podatku PIT?

Ile trzeba czekać na zwrot podatku?

Termin zwrotu nadpłaty z rocznej deklaracji PIT zależny jest od tego, w jaki sposób został złożony dokument. Jeżeli PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-38 zostały złożone w wersji elektronicznej przez internet, to urząd skarbowy ma maksymalnie 45 dni na zwrot podatku, licząc od dnia następującego po dniu złożenia dokumentu. Jeśli zaś deklaracja roczna została złożona papierowo, to wtedy na zwrot podatku urząd ma maksymalnie 90 dni.

W przypadku deklaracji PIT-28 złożonej elektronicznie urząd skarbowy również ma maksymalnie 45 dni na zwrot nadpłaconego podatku. Złożenie deklaracji papierowo będzie z kolei skutkować 90-dniowym maksymalnym terminem zwrotu. Jeszcze inaczej wyglądać będzie maksymalny termin na zwrot podatku w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Niezależnie do tego, czy deklaracja została złożona elektronicznie, czy papierowo, urząd skarbowy ma maksymalnie 45 dni na zwrot nadpłaconej sumy.

Reklama

Kiedy dostanę zwrot podatku po korekcie deklaracji PIT?

Jeżeli podatnik dokonał korekty deklaracji PIT, to urząd skarbowy na zwrot podatku ma 2 miesiące, z zastrzeżeniem, że zwrot ten nie może nastąpić wcześniej niż 3 miesiące od złożenia pierwotnej deklaracji.

Jak sprawdzić status deklaracji PIT?

W celu sprawdzenia statusu deklaracji podatkowej wystarczy zalogować się do usługi Twój e-PIT i zajrzeć do zakładki "złożone dokumenty". Tam znajdują się informacje dotyczące deklaracji PIT z numerycznymi statusami.

Status 200 oznacza, że deklaracja została złożona prawidłowo i dotarła już do urzędu skarbowego. Status 401 oznacza błąd w deklaracji wskazujący np. na niewypełnienie jednego z obowiązkowych pól zeznania, status 411 może pojawić się, gdy deklaracja została wysłana podwójnie, status 412 gdy dane autoryzujące są niezgodne z danymi w zeznaniu, a status 414 będzie dotyczył błędnego numeru PESEL, NIP itd. Jeżeli przy twojej deklaracji pojawia się któryś z w/w błędnych statusów, to wówczas trzeba ją jak najszybciej poprawić i wysłać ponownie.

Jak sprawdzić, czy urząd skarbowy wysłał zwrot podatku?

Nie da się sprawdzić planowanego terminu zwrotu nadpłaty podatku. Choć urzędy skarbowe mają wyznaczony maksymalny czas na zwrot nadpłaconej kwoty, to jednak często zdarza się, że dokonują zwrotów znacznie wcześniej. Możemy natomiast sprawdzić, czy urząd dokonał już takiego zwrotu. W tym celu trzeba wejść do e-Urzędu Skarbowego w zakładkę "Zwroty podatków". Tam znajdują się informacje o statusie zwrotu oraz dacie jego dokonania.

Jak urząd skarbowy dokonuje zwrotu nadpłaconego podatku PIT?

Zwrot nadpłaty podatku może nastąpić na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest zwrot na wskazany rachunek bankowy, który podatnik podał w deklaracji PIT. Drugim sposobem jest zaś zwrot w gotówce przekazem pocztowym, w sytuacji gdy podatnik nie ma rachunku bankowego, podał błędny numer rachunku w deklaracji lub podał numer rachunku, który nie istnieje. W takiej sytuacji zwrot podatku następuje przekazem pocztowym i jest on pomniejszony o koszty jej zwrotu.

Zwrot nadpłaconego podatku można również odebrać w kasie urzędu skarbowego, w tym celu należy zawrzeć taką informację w składanym zeznaniu podatkowym.

Terminy składania deklaracji PIT w 2024 r.

Deklaracje PIT za 2023 r. będzie można składać od 1 stycznia roku do 30 kwietnia 2024 roku. Jeżeli deklaracja zostanie złożona w okresie od 1 stycznia do 15 lutego przyszłego roku, to wtedy przyjmuje się, że zeznanie roczne zostało złożone 15 lutego i wówczas maksymalny czas na zwrot liczony jest od dnia następującego, czyli 16 lutego 2024 r. Oznacza to więc, że zwroty podatku nie nastąpią wcześniej niż przed dniem 16 lutego 2024 r.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | rozliczenie podatków | zwrot podatku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »