Jak zmienić urząd skarbowy? Po przeprowadzce to obowiązkowe, podatnik ma 7 dni

Zmiana urzędu skarbowego jest obowiązkowa w sytuacji, gdy podatnik zmienił swoje miejsce zamieszkania. Aby uniknąć potencjalnych konsekwencji, warto zrobić to jak najszybciej i dokonać zgłoszenia w ciągu maksymalnie 7 dni od dnia zmiany. Jak zmienić urząd skarbowy z powodu zmiany adresu zamieszkania lub zmiany adresu spółki?

Zmiana miejsca zamieszkania a urząd skarbowy

Zgodnie z przepisami właściwość urzędu skarbowego, do którego podatnik ma składać deklaracje podatkowe oraz opłacać podatki, określa się według miejsca zamieszkania danej osoby lub adresu siedziby w przypadku np. spółek.

Każda osoba, która zmieni adres zamieszkania, ma więc obowiązek zaktualizować adres i tym samym zmienić właściwość urzędu skarbowego. Jeżeli podatnik nie dokona zmiany, poda dane niezgodne ze stanem rzeczywistym lub dane niepełne, to może podlegać karze grzywny za wykroczenia skarbowe.

Zmieniłeś adres zamieszkania? Złóż do urzędu formularz ZAP-3

W przypadku, gdy przeprowadzka miała miejsce pod koniec okresu rozliczeniowego, to wtedy wystarczy podać nowy adres zamieszkania na rocznej deklaracji podatkowej PIT-37 lub innym formularzu składanym przez podatnika. Jeżeli zaś zmiana miejsca zamieszkania nastąpiła w ciągu roku podatkowego, to osoby fizyczne powinny zaktualizować nowy adres na formularzu ZAP-3.

Reklama

Formularz ZAP-3 mogą złożyć wyłącznie osoby fizyczne posiadające numer PESEL, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są podatnikami VAT ani płatnikami podatków, składek społecznych oraz zdrowotnych. ZAP-3 można złożyć osobiście, drogą pocztową lub elektronicznie przez portal rządowy.

Jeżeli druk ZAP-3 zostanie złożony elektronicznie, to warto pamiętać o pobraniu UPO, czyli urzędowego potwierdzenia odbioru, które daje gwarancję tego, że formularz został przesłany w odpowiednim czasie do właściwego urzędu.

Zmiana urzędu skarbowego a działalność gospodarcza

Jeżeli podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą zmienił miejsce zamieszkania, to taką informację musi również zaktualizować w urzędzie skarbowym. Zmianę urzędu skarbowego w przypadku firmy dokonuje się na wniosku CEIDG-7 w ciągu 7 dni od dnia, w którym doszło do zmiany.

Wniosek CEIDG-1 można złożyć osobiście, drogą pocztową lub elektronicznie za pomocą portalu biznes.gov.pl. Na podstawie wypełnionego wniosku, nowy urząd skarbowy zostanie automatycznie przyporządkowany podatnikowi ze względu na jego obecne miejsce zamieszkania. Ponadto zmiana urzędu skarbowego na wniosku CEIDG-1 nie podlega żadnym opłatom.

Jak zmienić urząd skarbowy w KRS?

Inna sytuacja ma miejsce w przypadku spółek wpisanych do KRS. Wówczas urząd skarbowy dla danej spółki będzie właściwy ze względu na adres jej siedziby. Jeśli adres siedziby spółki ulegnie zmianie, to taką informację należy zgłosić na formularzu NIP-8 poprzez Portal Rejestrów Sądowych lub system S24. Dodatkowo do wniosku o zmianę wpisu należy dołączyć dokumenty potwierdzające dokonanie zmian, w tym przypadku uchwałę wspólników w sprawie zmiany siedziby danej spółki.

Zmiana adresu spółki jest wówczas zmianą wpisu, co podlega stałej opłacie sądowej. Za wniosek o dokonanie zmiany wpisu dotyczącego podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców pobiera się opłatę stałą w wysokości 250 zł, jeżeli zmiany zgłaszane są przez portal PRS oraz 200 zł, jeśli zmiany zgłaszane są w systemie S24.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | Urząd skarbowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »