Reklama

Jakie zmiany w podatkach wejdą w życie od 1 stycznia 2023 roku?

​Wraz z nowym rokiem dojdzie do kilku istotnych zmian w polskim prawie podatkowym. Sprawdzamy, na czym będą one polegać i kogo będą dotyczyć.

Na liście zmian z zakresu prawa podatkowego, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2023 r., znalazły się m.in. nowe-stare regulacje stawek VAT powiązane z zakończeniem obowiązywania tarcz antyinflacyjnych, wprowadzenie nowego wzoru PIT-2 dla pracowników czy zmiany w odpisach amortyzacyjnych od nieruchomości. Poniżej przybliżamy poszczególne przykłady, które mogą wypłynąć na portfele Polaków.

 

Stawki VAT w 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. na nowo zaczną obowiązywać podstawowe stawki VAT, które wynoszą od 8 do 23 proc. dla poszczególnych produktów. Zmiana ta zachodzi na skutek zakończenia obowiązywania tzw. tarcz antyinflacyjnych, których termin upłynie wraz z 31 grudnia 2022 r.  

Reklama

Stawkami VAT ponownie objęte zostaną m.in. nawozy, środki ochrony roślin oraz nośniki energii takie jak gaz ziemny, prąd i ciepło systemowe. 

Wyjątkiem ma być przedłużenie tarczy antyinflacyjnej na żywność, którą najprawdopodobniej utrzyma rząd. W 2023 r., a przynajmniej przez jego część (do połowy roku), stawka VAT dla produktów spożywczych nadal będzie wynosić 0 proc.  

Nowy wzór PIT-2 od 2023 r.

Kolejną zmianą, która zacznie obowiązywać od początku 2023 r., będzie nowy formularz PIT-2. Dokument ten składany jest przez pracownika u pracodawcy w celu poinformowania go o chęci przesunięcia środków pobieranych w ramach zaliczki od podatku dochodowego na comiesięczne wypłaty. W przypadku niezadeklarowania takiej chęci, kwota do 3600 zł wypłacana będzie po rozliczeniu się z fiskusem z poprzedniego roku podatkowego.

Nowy formularz niesie ze sobą kilka istotnych zmian. Pierwszą z nich będzie objęcie deklaracją PIT-2 nie tylko etatowców, ale również osoby pracujące w oparciu o umowę zlecenie. Jednocześnie pracownik będzie mógł złożyć taką deklarację u trzech pracodawców, a nie, jak to miało miejsce do tej pory, tylko u jednego.  

Złożenie deklaracji przełoży się na otrzymanie środków potrącanych w ramach zaliczki od podatku dochodowego wcześniej. Mowa tu o kwocie do 300 zł miesięcznie (3600 zł w skali roku), choć nowy formularz PIT-2 umożliwia rozbicie tych kwot również na 100 lub 150 zł miesięcznie.  

Nowej deklaracji nie będą musiały składać osoby, które zrobiły to w roku ubiegłym i które nie zmieniły w 2022 r. pracy. Natomiast złożenie nowego formularza może przydać się w przypadku osób, które nie tylko zmieniły pracę, ale również zmianie uległa ich sytuacja rodzinna lub finansowa - mowa tu o wzięciu ślubu, narodzinach dziecka lub sytuacji, w której roczne zarobki przekroczyły 120 tys. zł.  

Estoński CIT w 2023 r.

Estoński CIT obowiązuje w polskim prawie od 2021 r. Jest to rozwiązanie skierowane do spółek z o.o. oraz spółek akcyjnych. Umożliwia ono nie opłacenie podatku dochodowego od niewypłacanych zysków spółki. Pomaga to np. w reinwestowaniu zarobionych pieniędzy.

Od początku 2022 r. zostało zwiększone grono beneficjentów, którzy mogą skorzystać z estońskiego CIT-u. A to za sprawą m.in. zniesienia limitu przychodowego, który w 2021 r. wynosił 100 mln zł oraz poszerzenia kategorii podmiotów, które mogą z niego skorzystać.  

Jednak zmiany zaplanowane na 2023 r. nie wydają się być aż tak rewolucyjne jak poprzednie. Od stycznia wejdą w życie trzy nowe regulacje:   

- będzie obowiązywał nowy termin, do którego podatnik będzie zobowiązany poinformować urząd skarbowy o zastosowaniu estońskiego CIT-u, a dokładnie do końca pierwszego roku podatkowego, w którym chciałby skorzystać z tego rozwiązania; 

- dodatkowo będzie nowy warunek wygaśnięcia zobowiązania podatkowego z tytułu korekty wstępnej. Oznacza to, że zobowiązanie wygaśnie po upływie minimum jednego pełnego okresu opodatkowania ryczałtem, czyli po czterech latach podatkowych; 

- jednocześnie będzie nowa data zapłaty ryczałtu od podzielonego zysku i rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto.  

Składki na ubezpieczenie społeczne w 2023 r.

W przypadku składek na ubezpieczenie społeczne dojdzie do ujednolicenia terminu, w którym owe składki można zaliczyć do kosztów podatkowych. 

Od 1 stycznia 2023 r. składki społeczne wynikające ze stosunku pracy w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych zostaną zakwalifikowane jako koszty podatkowe w miesiącu, za który są one wymagane, jednak tylko w przypadku, w którym zostaną opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów.

Amortyzacja nieruchomości mieszkalnych 2023 r.

Wraz z 2023 r. podatnicy utracą możliwość dokonania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej budynków i lokali mieszkalnych oraz zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Regulacje będą dotyczyć nieruchomości nabytych przed 1 stycznia 2022 roku. 

W praktyce oznacza to, że od nadchodzącego roku będzie obowiązywał zakaz obejmujący odliczenie od podatku takich kosztów jak: odsetki od kredytu, opłaty notarialne czy wydatki na remont. Taką możliwość tracą zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, którzy kupili nieruchomość w celu jej wynajmowania. Zmiana ta została wprowadzona wraz z poprawką do "Polskiego Ładu" uchwaloną 18 sierpnia 2022 r. (art. 71).

Jednorazowa amortyzacja środków trwałych w 2023 r.

Podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej oraz tzw. mali podatnicy będą mogli od nowego roku dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od środków trwałych od wyższej kwoty. Wzrośnie ona z 230 tys. zł w 2022 r. do 241 tys. zł w 2023 r.

Status małego podatnika należy się tym podmiotom, które w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły przychodu ze sprzedaży przewyższającego 9 654 000 zł.  

Pozostałe zmiany w prawie podatkowym, na które warto zwrócić uwagę: 

  • uproszczenie w uldze na "złe długi" - zmiana od 1 stycznia 2023 r.; 
  • uproszczenie procedury zwrotu podatku od przychodów z budynków; 
  • zwolnienie z CIT dochodów przedsiębiorstw społecznych; 
  • minimalny podatek dochodowy CIT - będzie naliczany od 2024 r. oraz rozszerzono katalog podmiotów zwolnionych z obowiązku płacenia; 
  • zmiany w SLIM VAT 3; 
  • obowiązek ewidencjonowania obrotów przez myjnie samochodowe, w tym samoobsługowe. 

Alan Bartman

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: estoński cit | PIT-2 | podatki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »