Reklama

Jednym z celów ustawy o KAS jest pozbawienie pracy celników - PSL

- Jednym z celów ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej jest pozbawienie pracy celników, którzy posiadają dobre przygotowanie - uważa Mieczysław Kasprzak (PSL). Jak dodał przepisy są "źle przygotowane". Według PSL, prace nad projektem nie powinny być kontynuowane.

W środę w Sejmie rozpoczęły się prace nad projektem ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej, która ma skonsolidować obecną służbę celną i skarbową oraz urzędy kontroli skarbowej. Zmian obawiają się celnicy, którzy chcą wyłączenia Służby Celnej; w efekcie ich protestów na czas wakacji prace nad projektem zawieszono.

Reklama

Zdaniem PSL prace nad projektem ustawy o KAS nie powinny być kontynuowane, ponieważ - jak mówił w środę na konferencji w Sejmie Kasprzak - jest ona "źle przygotowana". Dodał, że wszystkie opinie na jej temat, m.in. Sądu Najwyższego, są "bardzo niekorzystne". Według posła najlepiej jeśli rząd przygotuje nowy projekt.

Kasprzak podkreślił, że jednym z celów ustawy jest "wyeliminowanie, zwolnienie, pozbawienie pracy tych celników, którzy są przygotowani, posiadają dobre przygotowanie, dobre oprzyrządowanie, do tego, znają się".

Również przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej Jacek Staniszewski podkreślił, że projekt ustawy likwiduje Służbę Celną. - Jest to pierwszy przypadek w historii RP, gdzie rząd polski będzie rozbierał funkcjonariuszy z mundurów. Zostaniemy pozbawieni stopni, mundurów, możemy nie otrzymać dalszej propozycji pracy - powiedział. Jak dodał, celnicy nie są przeciwnikami zmian, ale proszą "jedynie o pozostawienie Służby Celnej w strukturach, jako samodzielnego bytu".

Przedstawiciele celników poinformowali, że skierowali pod koniec sierpnia do prezydenta Andrzeja Dudy list, w którym zadali mu pytania, m.in. czy wyraża zgodę na likwidację Służby Celnej i czy wyraża zgodę na "odarcie" z mundurów ponad 10 tys. funkcjonariuszy. Dodali, że nie otrzymali odpowiedzi od prezydenta.

W swoich komunikatach Ministerstwo Finansów podkreślało, że kwestia utworzenia KAS jest jednym z priorytetów resortu i w ramach tej reformy nie ma planów likwidacji Służby Celnej. W nowej strukturze bardzo ważną rolę, tak jak dotychczas, pełnić mają funkcjonariusze celni.

Według MF, idea łączenia trzech służb odpowiedzialnych za pobór danin w naszym kraju zakłada stworzenie jednej silnej organizacji podległej Ministrowi Finansów. Obecnie służby działają w modelu rozproszonym, każda z nich ma niezależne systemy informatyczne, bazy danych są rozproszone i nie ma bieżącej wymiany informacji między nimi.

"Utworzenie jednej instytucji poprawi efektywność i skuteczność instytucji odpowiedzialnych za pobór danin. Jednym z kluczowych powodów powołania KAS jest zmniejszanie szarej strefy oraz uszczelnianie systemu podatkowego. Skoncentrowanie działań dotyczących zwalczania oszustw i przestępczości podatkowej w jednym urzędzie (celno-skarbowym) pozwoli na sprawne typowanie, przygotowanie i przeprowadzenie kontroli" - tłumaczyło MF.

Według ministerstwa wiedza i doświadczenie zatrudnionych tam funkcjonariuszy (dotychczas rozproszonych pomiędzy administracje celną i skarbową) pozwoli na efektywną walkę z tymi nieprawidłowościami i przyniesie pozytywne skutki finansowe dla budżetu. Ponadto chronić będzie przedsiębiorców uczciwie prowadzących swoją działalność gospodarczą, którzy obecnie skarżą się na nadmiar kontroli.

- - - - -

Banaś: Potrzebna jest gruntowna reforma administracji podatkowej

- Potrzebna jest gruntowna reforma administracji podatkowej; rząd popiera projekt zmierzający do utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej - powiedział w środę w Sejmie wiceminister finansów Marian Banaś.

Wiceminister mówił podczas pierwszego czytania projektu ustawy o KAS, że w obecnej, rozproszonej strukturze służb celnych i skarbowych zasoby techniczne tych służb nie są wykorzystane optymalnie, czasami działania poszczególnych służb powielają się w niektórych obszarach, innym razem są spóźnione lub w ogóle ich nie ma.

Według niego, negatywnie wpływa to na skuteczność podejmowanych przez administrację państwową działań oraz na koszy poboru danin.

- Taka ocena obecnej sytuacji w administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służbie Celnej wskazuje na konieczność gruntownej reformy aparatu administracyjnego - podkreślił. Według niego zmiany są spóźnione co najmniej o 8 lat.

Zaznaczył, że na potrzebę zmian wskazuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy, służby Komisji Europejskiej i Najwyższa Izba Kontroli.

Banaś wyjaśnił, że 31 maja 2017 r. minie termin na przekazanie pracownikom i funkcjonariuszom administracji skarbowej propozycji określających nowe warunki zatrudnienia, albo pełnienia służby. Ma to też dotyczyć pracowników ministerstwa finansów.

- W przypadku nieotrzymania, albo nieprzyjęcia propozycji zatrudnienia w terminie do dnia 31 maja 2017 r. stosunki pracy oraz stosunki służbowe osób zatrudnionych albo pełniących służbę w izbach administracji skarbowej, jednostkach łączących, albo znoszonych, wygasną z dniem 30 czerwca 2017 r. - poinformował.

Banaś zapewnił, że dzień 21 września pozostanie świętem celników i całej służby skarbowej w nowej strukturze KAS.

Dowiedz się więcej na temat: KAS

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »