Kąpiel z najemcą a PIT
Do niedawna organy podatkowe prezentowały kontrowersyjne stanowisko dotyczące ustalania przychodów z najmu lokali mieszkalnych osiąganych przez osoby fizyczne.
Twierdzili mianowicie, że w skład przychodów z najmu wchodzą, obok czynszu należnego wynajmującemu, także czynsz płacony spółdzielni, opłaty za wodę, gaz, rozmowy telefoniczne prowadzone z aparatu zainstalowanego w wynajmowanym mieszkaniu.
W sposób oczywisty stanowisko takie wzbudzało duży niepokój podatników. Każdemu bowiem byłoby trudno pogodzić się z faktem, że oto zmuszony jest płacić podatek dochodowy za to, że osoba której wynajmuje swoje mieszkanie bierze kąpiel, robi pranie, czy też po prostu słucha radia.
Sprawę rozstrzygnęła niedawna interpretacja Ministerstwa Finansów (Nr PB2/MK/RB-033-050-132/04). Ponoszone przez najemcę wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu (przykładowo opłaty związane z lokalem takie jak: czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej, abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo, jak również opłaty za rozmowy telefoniczne przeprowadzane z aparatu zainstalowanego w wynajmowanym lokalu, wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy), nie stanowią przychodu jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.
Zasadne w związku z powyższym jest zamieszczenie w zawieranych umowach najmu odpowiedniej klauzuli.