Kiedy rozliczyć PIT za 2024 r.? Na spóźnialskich czekają grzywny

Nowy rok, nowy PIT — rozliczenie rocznego podatku dochodowego jest obowiązkiem każdego podatnika w naszym kraju. Przypominamy najważniejsze terminy, których znajomość pomoże uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Terminy składania zeznań podatkowych PIT za 2024 rok

Zeznania podatkowe za rok 2024 składamy w 2025 roku. Ostateczna data rozliczenia nie ma związku z formularzem (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT 39), na którym się rozliczamy. Zawsze jest to 30 kwietnia. Jeśli jest to dzień wolny od pracy (weekend), wtedy termin przechodzi na pierwszy dzień pracujący po tym terminie. 

Dotyczy to zarówno osób rozliczających się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jak i prowadzących działalność gospodarczą, uzyskujących dochody z kapitałów pieniężnych lub wynajmu nieruchomości.

A od kiedy można składać zeznania podatkowe? Nawet jeśli już teraz mamy chęć zrzucić z siebie ten obowiązek, nie jest to możliwe aż do 15 lutego.

Reklama

Należy też pamiętać, że do wypełnienia PIT potrzebny jest PIT 11 od pracodawców: ci z kolei mają czas do końca lutego na wysłanie stosownych dokumentów do swoich pracowników.

Dla zapominalskich (i nie tylko): usługa Twój e-PIT

Wszyscy, którzy nie przepadają za samodzielnym wypełnianiem formularzy, mogą skorzystać z usługi Twój e-PIT, która znacznie usprawnia rozliczenie podatku,

Administracja skarbowa przygotowuje wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe, udostępniając je od 15 lutego. Aby sprawdzić zawartość formularza, można się zalogować do e-Urzędu Skarbowego. W tym celu wykorzystuje się Profil Zaufany, aplikację mObywatel, bankowość elektroniczną, eDowód lub dane podatkowe z poprzednich lat.

Jak zatwierdzić Twój e-PIT?

Po zalogowaniu do usługi należy wybrać zeznanie, np. PIT-37. W dalszej kolejności warto sprawdzić, czy wszystkie dane są poprawne. Jeśli jest to konieczne, możliwe jest wprowadzenie zmian. Należy pamiętać, że urzędnicy nie rozliczają ulg, więc jeśli chcemy takie uwzględnić w naszym zeznaniu, musimy to zrobić samodzielnie.

Podobnie urzędnicy nie wypełniają sekcji dotyczącej 1,5 proc. podatku, który ma zostać przekazany na organizację pożytku publicznego (jeśli w poprzednim roku podaliśmy konkretną organizację, prawdopodobnie zostanie ona wpisana automatycznie do tej rubryki).

Po weryfikacji danych należy e-PIT zaakceptować i wysłać elektronicznie. Jako potwierdzenie otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Na pewno wielką zaletą e-PIT jest usprawnienie wypełniania formularzy, które przez wiele osób są postrzegane jako bardzo skomplikowane. Zatwierdzając e-PIT online możemy też liczyć na szybszy zwrot podatku.

Konsekwencje niezłożenia PIT w terminie

Jeszcze kilka lat temu za niezłożenie PIT w terminie do 30 kwietnia w każdym przypadku groziły surowe konsekwencje. Tymczasem dzisiaj, jeśli nie zalogujemy się do serwisu Twój e-PIT lub nie wyślemy PIT samodzielnie, usługa zaakceptuje wstępnie przygotowane przez urzędników zeznanie w ostatnim możliwym terminie.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku PIT-36 (odliczenia od dochodu i skala podatkowa) oraz PIT-28 (ryczałt ewidencjonowany) konieczne jest samodzielne złożenie zeznania, bo nie są one automatycznie akceptowane.

Jeżeli podatnik nie złożył deklaracji podatkowej w terminie, to zgodnie z treścią kodeksu podlega on odpowiedzialności karno-skarbowej i urząd skarbowy może nałożyć na niego karę finansową, która zależna jest od zaległości podatkowej.

W sytuacji, gdy kwota uszczuplona lub narażona na uszczuplenie nie przekracza 5-krotności minimalnego wynagrodzenia, to wtedy czynność ta uznawana jest za wykroczenie skarbowe. Jeśli zaś uszczuplenie przekracza 5-krotność minimalnego wynagrodzenia, to wtedy podatnik może zostać oskarżony o przestępstwo skarbowe. Podatnikowi, który nie dopełnił obowiązku podatkowego i nie dostarczył zeznania PIT w terminie, grozi kara grzywny nawet do 720 stawek dziennych (przy czym stawka dzienna nie może być niższa niż 1/30 części minimalnego wynagrodzenia za pracę, ani nie może przekraczać jej 400-krotności). Urząd skarbowy może również nałożyć na podatnika karę pozbawienia wolności do lat 5, lub obie kary łącznie, zależnie od wartości szkody, na jaką podatnik naraził państwo.

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podatki | rozliczenie podatków
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »