Kiedy VAT zostanie zlikwidowany?
Na terenie Unii Europejskiej przestępczość związana z VAT-em powoduje oszustwa na całkowitą kwotę około pół biliona euro. Wiedza o bardzo patologicznym charakterze podatku, jakim jest VAT, znana jest w UE od dawna. Dlatego Komisja Europejska proponuje zlikwidować VAT w dotychczasowym kształcie przez zamianę go na podatek przychodowy.
Propozycja Komisji Europejskiej odnośnie VAT-u jest podobna do sposobu Stefana Kisielewskiego na poradzenie sobie z socjalizmem: zlikwidować problem, nie likwidując jego nazwy.
To może jednak pomóc Polakom - różnica między Polską a innymi krajami w prawie dotyczącym przestępczości związanej z VAT-em polega na tym, że w Polsce obowiązuje zbiorowa odpowiedzialność za przestępstwo popełnione w wyniku wyłudzenia VAT-u. Zgodnie z polskim prawem cała odpowiedzialność spada na niewinnego polskiego przedsiębiorcę, który musi odpowiadać i regulować zobowiązania.
- Dzisiaj nie trzeba z bronią napadać na banki - wystarczy wpisywać w deklaracje nieistniejące transakcje handlowe, aby z tego powodu pobierać korzyści - mówi serwisowi eNewsroom Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
- Niestety, próby zmiany podatku idą powoli. W Polsce mali przedsiębiorcy są zmuszani do wchodzenia w system VAT-u i stosowania kas fiskalnych. Ten zakres stosowania podatku został absurdalnie rozszerzony - przez co spotęgowano przestępczość. Przepisy i interpretacje dotyczące samego podatku VAT liczą w Polsce około półtora miliona stron. W tak skomplikowanym i zagmatwanym systemie przestępczość podatkowa ma się bardzo dobrze. Bez wątpienia najlepszym sposobem na uszczelnienie systemu podatku VAT jest jego radykalne uproszczenie - puentuje Sadowski.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami